Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

caut sa iau la cazan alte anvelope ceva pareri https://www.best-tires.ro/anvelope-vara/yokohama-205-55-r15-v701-88v ? Acum am https://www.emag.ro/anvelopa-federal-formoza-az01-205-55r15-88v-vara-i5389042/pd/DR8557BBM/ puse prin 2017 desi nu am multi km cu ele pe ud deja am probleme de aderenta la unele plecari de pe loc :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intelege careva cum se clasifica anvelopele de la vara de la Michelin?

 

Mi se pare ca e un haos total in gama lor.

 

Vad ca au 3 modele UHP: pilot sport 4S, pilot super sport si sport cup 2( cu derivatele cup 2, cup 2 connect si cup 2 R)

 

Care si ce hram poarta, imi este peste masura sa pricep

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vad ca au 3 modele UHP: pilot sport 4S, pilot super sport si sport cup 2( cu derivatele cup 2, cup 2 connect si cup 2 R)

 

Michelin Pilot Sport 4 si 4S sunt din clasa UUHP

Michelin Pilot Sport CUP 2 si derivatele sunt clasa anvelope de TrackDay

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Fost posesor de bmw, actual posesor de mini countryman, deci tot in familie:))Intrebare : intrucat vreau sa renunt la runflaturile din fabrica, vreau sa cumpar si roata de rezerva.

Standard ea ar trebui sa aiba dimensiunile : T 115/95 R17, 95 M.

Am gasit sa cumpar ceva asemanator dar cu dimensiunile 125/70 R17 (vanzatorul spune ca se potrivesc dar parca nu l-as crede pe cuvant).

Un sfat va rog, daca cele doua sunt compatibile.

Rog moderatorii sa mute postarea daca nu este la topicul potrivit.Multumesc

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Se da urmatoarea dilema, aproximativ din plictiseala:

Setupul pe 20 de inch la seria 5 este 

245/35 fata si 275/30 spate, asta insemnand ca rotile fata au diametrul cu 6.5mm mai mare.

Corect, dpmdv ar fi 285/30 pe spate si chiar in aceasta sitiatie rotile fata ar fi cu 0.5mm mai mari in diametru, dar totusi situatatia mi se pare perfecta.

Exista posibilitatea ca producatorul sa fi luat in calcul diferenta de diametru in setupul original si sa fi facut niste ajustari electronice (poate la diferentialul central) astfel incat masina sa functioneze perfect, iar daca tu schimbi de la sine putere rotile spate punand 285/30, de fapt sa creezi o problema tehnica majora, desi acest setup pare unul logic?

 

Ma gandesc ca pare plauzibil sa faci o boacana, de fapt, schimband diametrul. Pe de alta parte, la seria 5, poti lejer sa iti pui 245/45r18 ca roti de iarna, iar asta ar contrazice total faptul ca masina livrata in setupul de 20 de inch masina ar "sti" ca ai 6.5mm mai multi pe puntea fata. 

Exista modele de M3/4 cu diferente consistente de diametru, cele spate fiind mult mai mari. Si la porsche 911 la fel si masinile nu ar putea functiona astfel fara anumite ajustari tehnice.

 

Stie cineva ceva concret? Lasam omogolarile si altele chestii subiective.

 

Si la cayenne, pe 21 inch avem 285/40 fata cu 315/35 spate, rezultand ca rotile fata sunt mai mari cu 7.5mm in diametru.

Logic ar fi sa cumperi masina si sa pui 325/35 pe spate si sa rezolvi situatia. Sau sa cobori pt punea fata la 275/40.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.