Jump to content

despre cauciucuri de iarna


cable guy

Recommended Posts

daca temperatura e sub 7 grade poti pune cauciurile de iarna fara probleme. Eu le pun azi, dimineata sunt intre 0-5 grade lejer..

Cauciucurile de iarna nu se folosesc numai cand e zapada..ci si la temperaturi mai joase , nu conteaza ca e uscat sau ud..

 

 

si eu o sa ma duc sa le montez astazi, pe acelasi principiu. Circul doar dimineata si seara, cand ii mai frig. mai bine stau acuma 1h decat 3h peste o luna

Link to comment
Share on other sites

Hankook W440 sau W310 ?

 

ambele modele au o amprenta de aderenta buna pe suprafete acoperite cu zapada, gheata sau mazga...

 

http://www.reifendirekt.de/review/139/Hank...fentestcom.html

 

vs,

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?deta...&sowigan=Wi

 

Sunt 440. Multumesc mult, Laur ! You're za best ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Turcul de la vulcanizarea und merg deobicei mi-a recomandat cauciucuri Petlas. A spus ca sunt f bune. "calitate Dunlop" Am vazut ca Petlas produce mai mult cauciucuri pentru diferite utilaje. Stie cineva ceva despre ele? O fi vrajeala sau sunt bune?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
nokian am avut 2 seturi complete - cele mai bune parerea mea. Acum am dunlop wintersport 4d - bune, dar mi se pare ca sunt mai bune sa preantampine derapajul lateral si la franare. la plecarea de pe loc ma enerveaza cateodata. Pe X3 mi'am comandat rotile complete cu cauciucuri Pirelli Sottozero P2 - habar n'am despre ele ... astept iarna asta
Link to comment
Share on other sites

Daca tot dispui de o suma maricica, de ce nu iei direct Nokian? Iti spun ca sunt the best pe zapada, si au un coeficient scazut de rezistenta la inaintare, ceea ce se traduce prin confort si consum scazut.

Uita-te si dupa Nokian WR D3 sau WR G2 (din astea am eu si sunt excelente, inclusiv pe Priuschat si Ecomodders sunt f. intalnite printre pasionatii de consumuri mici).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sugetii dar am un fix pe astea doua marci/modele. Nu ma intereseaza consumul ma intereseaza sa ma tina pe sosea si sa simt ca am control asupra masinii. Sunt dispus sa indur si zgomot mai mare doar sa isi faca treaba cu adevarat.

Astept review de la cineva care le-a folosit.

Link to comment
Share on other sites

Michelin Alpin,4 ani de folosinta.Isi fac treaba extraordinar de bine si nu am ramas prin zapezi niciodata (o singura data am ramas cu masina suspendata pe un maldar mare de zapada).

Ai ceva satisfactie cand dimineatza dupa o ninsoare strajnica...vecinii tai asteapta sa iasa din parcare ,,primul prost'' ca apoi sa iasa si ei pe urmele lasate de tine.

In consecinta,merita toti banii si din punctul meu de vedere sunt ,,fara greseala''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la mine este primul an cu Dunlop 4d.. :frantics: a avut cineva pana acum? sunt bune?

 

 

 

am eu pe coupe si seria 1 ... sunt ok, franeaza bine, stabilitate laterala in derapaj buna :) ... cateodata se comporta ciudat daca ramai cu rotile spate prin vreun sant, ... sunt silentioase... nu'mi mai aduc aminte alte caracteristici/ probleme.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Folosesc de ceva timp NOKIAN WR A3 si pot spune ca sunt exceptionale, dupa parerea mea au aceleasi caracteristici ca cele de la MICHELIN, doar ca sunt mai ieftine.

Bafta!

http://www.nokiantyres.it/gruppo-prodotto?group=1.01

 

 

Cred ca nu are ce cauta Michelin in propozitia cu Nokian. Pe segmentul de anvelope de iarna Nokian sunt cei mai avansati. Nu mai zic de Hakkapeliitta care nu are concurent de ani buni. Michelin si restul concureaza pe segmentul de summer tyres si performance. Iarna ne incaltam cu Nokian-uri. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Exista undeva rezultate ale unor teste comparative Nokian vs. Michelin?

http://tires.about.com/od/buyers_guide/tp/Top-5-Dedicated-Studless-Snow-Tires.htm

 

 

The Finnish tire company Nokian has a long history of making the best winter tires and driving technological innovation in the field. In fact, Nokian invented winter tires back in the 30's, and still holds more winter tire patents than all other tire companies combined. Nokian's long technological lead in areas like lateral grip and slushplaning resistance have made them leaders in the winter tire industry, and their commitment to non-petroleum oils and low rolling resistance are stances that the rest of the industry are just beginning to assimilate in a big way.

 

The nearly unpronounceable and unspellable Hakkapeliitta R (Hah-kuh-puh-LEE-tuh) is currently the centerpiece of those traditions. This year; the 75th anniversary of the Hakkapeliitta brand, Nokian has kept it's dominance alive, although by a very thin margin over Michelin's Xi2's. Although the Michelins are excellent tires, the Hakka R ekes out a victory almost solely on the basis of superior lateral grip, a Nokian specialty.

Link to comment
Share on other sites

E o diferenta cat de cat mare intre cauciucurile premium si cele ieftine

 

 

Totusi pentru cine vrea cauciucuri de iarna ieftine pe 16 205/55/16 eu am obtinut pretul de 239 Ron/Bucatat cu tot cu TVA si ecotaxa de la http://www.jantesianvelope.ro/Anvelope-RIKEN-205-55-R16-Iarna-18042.htm

(daca se considera reclama va rog sa stergeti)

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Bun pretul, desi n-am auzit de Riken. Tot chinezesti presupun sa fie. Arata ok profilul, ar trebui sa fie ok. Insa pentru o utilizare de minim 3-4 ierni cred ca merita efortul de a mai plusa 3-400ron la un set si sa stai linistit ca nu incep sa bata sa tremure sa consume mult etc. E o vorba, suntem prea saraci pentru a ne lua lucruri ieftine. Eu m-am convins de mult de treaba asta.

 

Ca exemplu asta iarna mi-am luat 3 lopeti de zapada pe care le-am rupt pe toate, fiind de calitate scazuta. Apoi am luat una zdravana Fiskars pe care o voi tine minim 5 ani la cat de bine arata dupa o iarna muncita. La fel cu fierastraie, eu mai am pasiuni d-astea ciudate gen taiat pomi, gazon, arbusti prin curte si unul Bricoline de 30lei l-am facut praf dupa cativa pomi. Am acum de la Mol din promotia aia cu Fiskars fierastrau de mana, taie brici si dupa 4 pomi retezati de tot arata ca nou.

 

De-asta zic, nu prea merita facut economii la lucrurile personale de care te folosesti, mai ales cand vine vorba de bimmerul tau si de partea cea mai importanta care face legatura intre tehnicul perfect al unei masini rwd cu asfaltul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.