Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

...un exemplu concret: din nefericire acum 2 saptamani am lovit un tir, din vina mea si a cauciucurilor de vara, totul a decurs normal, am facut intelegerea amiabila, firma careia apartinea tirul a facut reparatia perfect legala, a fost nevoie de prezenta politiei pentru ca am lovit rupt si o sina din aceea de pe marginea drumului, mi`au verificat actele si totul a fost in regula...

 

Inteleg ca nu ai inmatriculat masina pe RO, desi iti permiteai, poate ai preferat si taxele de acolo, avand in vedere ca masina tot asa circula, nu e cu nimic mai castigata cu numere de ro, dimpotriva, dar am si eu o intrebare; de ce nu ai pus cauciucuri de iarna? Mai ales pe zapezile de acum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt deacord cu masinile inmatriculate in Bulgaria , multe dintre ele sunt implicate in tot felul de accidente sau conflicte , ca apoi sa plece de la locurile respective. Apoi evident ca multi din ei nu mai sunt de gasit apoi. ( http://www.ziare.com/stiri/accidente-rutiere/masinile-inmatriculate-in-bulgaria-cel-mai-des-implicate-in-accidente-rutiere-1078648 ) Sunt dezinteresati in trafic facandu-i sa fie soferi camicaze , sustin ca nu costa mult sa ia alta si sa o inmatriculeze din nou pe BG ( cunosc cazuri concrete apropo de asta ).

 

Apoi, tie ti-ar comveni sa te coste taxa 3700 euro pentru un 325i E46 din 2002 apoi,nu cred ca ti-ar comveni, ar trebui sa fie umpic mai atenti la masinile de BG sau sa scada taxa la 500 euro si toata lumea o sa isi inmatriculeze masina apoi nu or sa mai fie accidente anonime apoi toata lumea o sa fie in legalitate.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu masinile de pe BG este ca e metoda cea mai eficienta de a pierde urma unei masini furate mai de prin orice alta tara , la fel ca si Italia Spania, Ucraina, Moldova si asa mai departe.

 

Au fost nenumarate cazuri in care cel lovit i-a fost lasat un RCA expirat sau mai stiu eu ce, iar asiguratorul nu a acceptat acel RCA, pagubitul fiind nevoit sa-si plateasca dauna din propriul buzunar.

 

Feriti-va de cei cu BG ca de dracu ,unui vecin i-au facut masina intr-o seara praf,erau cu o pisicuta , au ras vreo 3 masini de pe marginea drumului si au fugit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu masina inmatriculata in BG... Personal, pentru reinnoirea actelor recomand deplasarea cu masina in BG. In prezent s-au mai schimbat combinatiile si la ei, s-au montat camere... e mai greu sa iti reinnoiasca actele fara prezenta masinii, dar se poate... insadureaza mai mult si costa mai mult. Pt o masina pt care anul trecut am platit 150euro cu tot cu spaga bulgarului (acum 2 ani am dat 120 euro:) ) acum in 2012 m-ar fi costat 200euro si ar fi durat chair si pana la 2 saptamani...Daca te duci personal cu masina in bg in max 2 ore esti rezolvat si dai mai putin de 200euro insa trebuie sa faci deplasarea... Eu odata cu reinoirea actelor imi luam si rovigneta noua pt 1an, adica in jur de 120-130lei, in fct decursul euro.

 

De ex m-a contactat cineva pt reinnoirea actelor pt un Range Rover... pretul ar fi fost de 250euro si ar fi durat si mai bine de 2 saptamani.

 

Recomand luarea in calcul a reinnoirii actelor cu cel putin 2 saptamani inainte de expirare pt a avea timp sa va luati 1-2zile libere si sa va pregatiti de drum.mai ales in perioada asta cand e frig si se circula si greu...

Link to comment
Share on other sites

Dar cum faci pentru a plati taxele? Te duci personal sau cum? In ce perioada? Intreb si eu pentru ca momentan sunt in pom cu chestiile astea, insa mi se pare foarte avantajos. :rolleyes:

La cum stau lucrurile momentan la bulgari nu este nevoie de prezenta masinii sau a actelor in original pentru Itp, Asigurare etc., firma care s`a ocupat de inmatriculare a pastrat copii xerox de pe acte si se ocupa ei de tot.

Este un domn foarte prietenos, in cazul meu(al firmei din Bucuresti) care te contacteaza telefonic cand e aproape sa expire actele si iti spune: astazi o sa va trimitem reinnoirile de la asigurare, itp, carte verde etc. dumneavoastra va trebui sa achitati o suma de ...(aprox 1000 ron in cazul meu) si modalitatea de plata se face prin transfer bancar.

Atentie insa ca banii ii trimit doar dupa ce primesc actele. din asta rezulta ca oamenii chiar sunt seriosi

Asta e tot ce am de facut momentan si spun 'momentan' pt ca este posibil ca in viitorul apropiat sa ceara si bulgarii prezenta masinii la ITP, asta ar insemna ca odata pe an trebuie sa mergi la ei.

Daca cineva are nevoie de mai multe detalii/informatii/recomandari sa lase date de contact si sa spuna iar daca il pot ajuta, cu mare placere.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca nu ai inmatriculat masina pe RO, desi iti permiteai, poate ai preferat si taxele de acolo, avand in vedere ca masina tot asa circula, nu e cu nimic mai castigata cu numere de ro, dimpotriva, dar am si eu o intrebare; de ce nu ai pus cauciucuri de iarna? Mai ales pe zapezile de acum.

 

Sincer sa fiu mai am un logan pe care obisnuiam sa`l folosesc mai ales iarna, pe e46 aveam cauciucuri de vara luate din germania noi noute, ...iar cu accidentul, asta a fost, daca e sa ti se intample puteam si am lanturi, crede`ma ca mult timp imi spuneam in gand...oare de ce am plecat eu cu bmw`u?

Problema cu masinile de pe BG este ca e metoda cea mai eficienta de a pierde urma unei masini furate mai de prin orice alta tara , la fel ca si Italia Spania, Ucraina, Moldova si asa mai departe.

 

Au fost nenumarate cazuri in care cel lovit i-a fost lasat un RCA expirat sau mai stiu eu ce, iar asiguratorul nu a acceptat acel RCA, pagubitul fiind nevoit sa-si plateasca dauna din propriul buzunar.

 

Feriti-va de cei cu BG ca de dracu ,unui vecin i-au facut masina intr-o seara praf,erau cu o pisicuta , au ras vreo 3 masini de pe marginea drumului si au fugit.

Sunt convins ca exista foarte multe persoane neserioase , mai ales in randul celor cu masini de bg, pentru ca asa cum am mai spus, dupa parerea mea, sa inmatriculezi o masina in bg iti trebuie putin curaj, iar majoritatea personajelor care au placerea si tupeul de a risca sunt din randul celor cu 'probleme' asa cum ati spus voi

Link to comment
Share on other sites

La cum stau lucrurile momentan la bulgari nu este nevoie de prezenta masinii sau a actelor in original pentru Itp, Asigurare etc., firma care s`a ocupat de inmatriculare a pastrat copii xerox de pe acte si se ocupa ei de tot.

Este un domn foarte prietenos, in cazul meu(al firmei din Bucuresti) care te contacteaza telefonic cand e aproape sa expire actele si iti spune: astazi o sa va trimitem reinnoirile de la asigurare, itp, carte verde etc. dumneavoastra va trebui sa achitati o suma de ...(aprox 1000 ron in cazul meu) si modalitatea de plata se face prin transfer bancar.

Atentie insa ca banii ii trimit doar dupa ce primesc actele. din asta rezulta ca oamenii chiar sunt seriosi

Asta e tot ce am de facut momentan si spun 'momentan' pt ca este posibil ca in viitorul apropiat sa ceara si bulgarii prezenta masinii la ITP, asta ar insemna ca odata pe an trebuie sa mergi la ei.

Daca cineva are nevoie de mai multe detalii/informatii/recomandari sa lase date de contact si sa spuna iar daca il pot ajuta, cu mare placere.

 

Iti multumesc pentru lamurire. :D

Link to comment
Share on other sites

Apoi, tie ti-ar comveni sa te coste taxa 3700 euro pentru un 325i E46 din 2002 apoi,nu cred ca ti-ar comveni, ar trebui sa fie umpic mai atenti la masinile de BG sau sa scada taxa la 500 euro si toata lumea o sa isi inmatriculeze masina apoi nu or sa mai fie accidente anonime apoi toata lumea o sa fie in legalitate.

Nimeni nu te obliga sa cumperi E46 secound. Poti lua si Logan nou. Sau alta marca , noua. Asta e raspunsul pe care in cel mai probabil caz ai sa il primesti de la anumite persoane. Nu sunt deacord cu taxele. Dar nici cu numerele de BG.

 

O seara faina !

Link to comment
Share on other sites

Sper sa ia foc toate masinile inmatriculate in bg :camp:

 

Vezi sa nu te va da SEFUL CEL MARE :angel:

 

Cam cat ar costa cu totul inmatricularea unui 318i E46 din 1998 in Bulgaria?Stie careva?

 

Intre 600e-650 e ITP,asigurare si procura ded la notar ...

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa nu te va da SEFUL CEL MARE :angel:

 

 

 

Intre 600e-650 e ITP,asigurare si procura ded la notar ...

In cazul asta mai bine il inmatriculez pe RO. :mellow:

 

350 E costa inscrierea cu toate actele,fara tractare

 

 

Da, si inainte sa ia foc sa te loveasca toate pe tine! :fear:

 

Cu tot cu tractare la cat ar ajunge? :)

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta mai bine il inmatriculez pe RO. :mellow:

 

 

 

Cu tot cu tractare la cat ar ajunge? :)

Nu stiu...depinde in primul rand de unde vrei sa o tractezi!Daca o urci pe platforma la granita te costa 200 lei(parca,poate si mai putin)pana la Dobrich.Eu recomand sa mergi cu ea atat timp cat mai ai numere valabile,atentie nu poti iesi din tara cu numere rosii romanesti!

Link to comment
Share on other sites

Cu tot cu tractare la cat ar ajunge? :)

 

dupa user imi dau seama ca esti din motru ... poti sa treci cu numere rosii pe la calafat, am vazut multe cazuri, sau daca nu e vreo 50 euro platforma pana la vidin. ii suni si dimineata la 7 te asteapta bulgaru in calafat ... si te trece el pe platforma pana la vidin. in astia 50 euro intra si taxa de bac ... la dus.

Link to comment
Share on other sites

dupa user imi dau seama ca esti din motru ... poti sa treci cu numere rosii pe la calafat, am vazut multe cazuri, sau daca nu e vreo 50 euro platforma pana la vidin. ii suni si dimineata la 7 te asteapta bulgaru in calafat ... si te trece el pe platforma pana la vidin. in astia 50 euro intra si taxa de bac ... la dus.

Multumesc pentru lamurire! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

AlinMotru, eu ti-am atras atentia sa nu mai citezi inutil postul anterior. Indiferent daca multumesti sau nu cuiva.

Daca ti-e greu sa faci asta, atunci nu mai posta.

Si scuteste-ma de magarii de genul daca nu-ti convine nu mai citi. Pentru daca nu tii cont de ce te-am rugat, nu vei mai putea posta deloc. Ca vei fi suspendat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.