Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu am inteles exact, ceva de genul ca avea mai multe zgarieturi si a preferat sa o vopseasca toata. De vopsit e bine vopsita, nimic de zis. Nu am de unde sa stiu cat chit este pe sub vopsea.

 

A zis ca a vopsit-o la AB. Daca e asa, o sa intreb sa vad daca a avut si alte probleme de a vopsit-o.

 

Bineinteles ca ai de unde sa stii daca este chit si anume cat chit sub vopsea. Instrumentul se numeste elcometru. Masuratoarea straturilor este foarte exacta. Sunt destui de multi care pot masura stratul pe fiecare element pt tine, sau pur si simplu cumpara un elcometru...

Edited by Pharmacistu'
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles exact, ceva de genul ca avea mai multe zgarieturi si a preferat sa o vopseasca toata. De vopsit e bine vopsita, nimic de zis. Nu am de unde sa stiu cat chit este pe sub vopsea.

 

A zis ca a vopsit-o la AB. Daca e asa, o sa intreb sa vad daca a avut si alte probleme de a vopsit-o.

:)) panica totala vopsit integral . Daca nu a a vut probleme gen pocnita grav in bot eu nu vad o problema in revopsire totala .Practic ai o masina ca noua , scoasa din cutie :)

Link to comment
Share on other sites

eu nu mi-as lua NICIODATA , masina revopsita. si pe vechea mea masina am vopsit-o de 2 ori integral, la reprezentanta, pentru zgarieturi, deci nu inseamna ca a fost rasturnata sau dauna totala. problema e ca vopseaua nu mai are nici pe departe aceeasi rezistenta. se zgarie mult mia repede. pentru mine a fost un dezastru. trebuia revopsita tot la 2 ani.

cel putin asa am patit eu , si asa vad lucrurile.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Momentan nu,dar as vrea sa o cumpar pentru sotie.

M-am mai uitat pe la Peugeot 307 1.6 HDI,Opel astra 1.7 CDTi dar momentan asta mi-a sarit in ochi fiind cea mai noua.

 

Sincer parca nu as face un drum de 300-400 km sa nu imi placa masina.

Link to comment
Share on other sites

eu nu mi-as lua NICIODATA , masina revopsita. si pe vechea mea masina am vopsit-o de 2 ori integral, la reprezentanta, pentru zgarieturi, deci nu inseamna ca a fost rasturnata sau dauna totala. problema e ca vopseaua nu mai are nici pe departe aceeasi rezistenta. se zgarie mult mia repede. pentru mine a fost un dezastru. trebuia revopsita tot la 2 ani.

cel putin asa am patit eu , si asa vad lucrurile.

 

Depinde cum privești problema.

 

Eu din nefericire (pentru cĂŁ este neplĂŁcutĂŁ totuși situația ĂŽn sine) am vopsit total sau parțial toate mașinile pe care le-am avut din 2000 pânĂŁ ĂŽn prezent. Numai din ĂŽntâmplare prin București sau România ĂŽn general scapĂŁ ĂŽntregi. Sunt mulți oameni imbecili care deschid ușile cu picioarele, mulți șoferi care n-au grijĂŁ la parcĂŁri, pietre pe drum, praf/nisip cât cuprinde. N-am avut probleme cu vopseaua. DacĂŁ faci pe asigurare e bine sĂŁ vorbești cu bĂŁieții separat sĂŁ-ți dea mai mult lac. Sau dupĂŁ operație ĂŽi aplici o protecție gen opticoat ori altceva. Asta așa de protecție la spĂŁlare mai ales, pentru cĂŁ de imbecili nu te ferește, poți da cu absolut orice.

 

La toate asiaticele pe care le-am avut noi (vreo 5, Korea + Japan), vopseaua a fost o glumã proastã. Ceva ECO, se zgâria Într-un ritm incredibil.

 

La ĂŽnceput eram și eu ca tine, mașina mi se pĂŁrea cĂŁ trebuie sĂŁ arate perfect și mĂŁ agitam la orice semn. Ăn timp ĂŽnsĂŁ am pierdut prea multe lupte și ĂŽn cele din urmĂŁ rĂŁzboiul. Am ajuns ĂŽnsĂŁ sĂŁ apreciez o mașinĂŁ din punct de vedere mecanic. R-ul luat acum are multe zgârieturi, chiar și o aripĂŁ atinsĂŁ vreo 5cm. Am verificat mașina la 2 service-uri, a ieșit bine, am luat-o imediat. Ăn maxim o sĂŁptĂŁmânĂŁ mi-au fĂŁcut alții noi zgârieturi, chiar dacĂŁ o luam de pe poarta fabricii nu m-aș fi bucurat de ea mai mult. Când am vorbit prima datĂŁ cu proprietarul numai despre aspectul ĂŁsta mi-a povestit. Toți ĂŽnainte mea se blocaserĂŁ ĂŽn asta. Eu pot sĂŁ numĂŁr pe degetele de la o mânĂŁ de câte ori mi-am zgâriat mașinile singur, dar asta e viața.

 

Apreciez fiabilitatea, performanța. Nici mașini frumoase n-am avut, probabil R-ul e prima pe care alții o considerĂŁ frumoasĂŁ. Pentru mine e egal cu zero. Mașina nu este un vector de imagine, vreau sĂŁ-mi placĂŁ la volan și sĂŁ meargĂŁ bine. Nimic mai mult. Acum, ĂŽn ultimii 6-7 ani. Ăn alți ani ĂŽmi imaginam altfel lucrurile.

 

Am fost plecat recent și este prima datĂŁ când am vĂŁzut atât de multe mașini lovite, aduse ĂŽn țarĂŁ pe platformĂŁ. Multe și nu exagerez cu nimic. Zeci. Probabil ĂŽn câteva luni apar pe Autovit la prețuri bune, km puțini, ca noi, fĂŁrĂŁ accident.

 

Asa descriere? http://www.autovit.ro/bmw-335-C28749174.html

"nu bate nu troncane si nu se strica in fiecare zi chiar daca iti bati joc de ea"

 

Se pare cĂŁ a avut succes :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

adevarat ca si eu tot cu japoneza am avut problema respectiva.

la masina care o am acum, la cateva saptamani tot mai apare cate o zgarietura, dar m-am obisnuit. nu le mai bag toate in seama. probabil voi face o vopsire pe casco in viitor, daca se va degrada mai tare. momentan arata inca bine. ma intereseaza mai mult sa fie perfecta din p.d.v. tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.