Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Mi se pare scump pt un nfl din 99. La aprox aceeasi bani iesi cu un 318i facelift recent adus cu 2-3-4 ani mai nou la care taxa e mai mica.

macar daca tot esti dispus sa dai atatia bani pe un 320d nfl cauta-ti una ceva mai frumoasa, cu pachet m etc.

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32246513.html

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32377511.html

Link to comment
Share on other sites

cineva stie ceva de asta http://www.autovit.ro/bmw-320-C32404724.html

 

am vazut ca a avut mai multe bmw'uri.... am stabilit cu dansul sa vad masina,dar a zis ca nu se poate merge cu ea in service decat dupa ce facem contractul si mergem sa scoatem numere rosi,altfel nu scoatem....(masina fiind la 20 km de timisoara)

 

Ce aberatie mai poate scoate pe gura vanzatorul :) si daca faceti contractul si apoi mergeti la service si acolo iti spun aia ca trebuie sa investesti o caruta de bani in ea, cum ramai ? o cumperi ca vrei ca nu vrei.Oricum numerele rosii ma gandesc ca te pune pe tine sa le platesti. Cea din BH si din SJ mi se par chiar frumoase . chiar merita sa cauti una cu m-paket ;)

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O parere despre - http://www.autovit.ro/bmw-520-C32383842.html ? Cunoaste cineva masina/vanzatorul ?

 

Am vb cu vanzatorul si spune ca a cumparat-o din Germania in a 06.2011 la 57.000 km. Nu are carte de service de cand este in Ro dar el spune ca a facut reviziile la 12-15.000 km, insa nu la reprezentanta pt. ca el este din Valcea si ei nu au reprezentanta acolo... Mai spune ca are cauciucuri de iarna pe ea, cumparate second hand. Motivul vanzarii ar fi ca vrea sa-si ia ceva mai ieftin pt a investi restul de bani intr-o afacere. Totusi, este dispus sa mearga la o testare la reprezentanta cu ea.

Edited by dvr
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

archaeus: nu, nu-i fac reclama. Ma interesa sa o cumpar si vroiam sa vad daca cunoaste cineva masina/proprietarul. Sa inteleg din ceea ce ai spus tu ca a mai fost la vanzare in trecut si a mai intrebat cineva de ea aici?
Link to comment
Share on other sites

O parere despre - http://www.autovit.ro/bmw-520-C32383842.html ? Cunoaste cineva masina/vanzatorul ?

 

Am vb cu vanzatorul si spune ca a cumparat-o din Germania in a 06.2011 la 57.000 km. Nu are carte de service de cand este in Ro dar el spune ca a facut reviziile la 12-15.000 km, insa nu la reprezentanta pt. ca el este din Valcea si ei nu au reprezentanta acolo... Mai spune ca are cauciucuri de iarna pe ea, cumparate second hand. Motivul vanzarii ar fi ca vrea sa-si ia ceva mai ieftin pt a investi restul de bani intr-o afacere. Totusi, este dispus sa mearga la o testare la reprezentanta cu ea.

 

Sincer kilometrii aceia sa fie reali sunt sanse foarte foarte mici :D Oricum lipsa cartii de service mi se pare un MARE MINUS la o masina de valoare aceasta. Iar ca nu au reprezentanta BMW in Valcea nu e un motiv ca sa nu aiba o evidenta clara a reviziilor cu dovezi (facturi ale consumabilelor, factura de la sevice unde a facut revizia cu km de pe bord mentionati). Eu de exemplu dupa ce am cumparat masina nu am facut mereu revizia la reprezentanta BMW, dar oricum tot timpul am facuto la o reprezentanta (Autosiena,reprezentanta Fiat, Alfa Romeo, etc), si in cartea de service a masinii mele exista stampila reprezentantei respective ca dovada a faptului ca revizia chiar a fost facuta la timp. M-as cam indoi ca in Valcea sa nu existe nici o reprezentanta auto ... chiar nu consider obligatoriu ca pentru o revizie sa mergi doar la reprezentanta marcii pe care o detii, dar daca te respecti si respecti autoturismul pe care il detii, reviziile le cam faci la o reprezentanta. Dupa mine ,daca e sa te intereseze masina, mergi ,o vezi,o verifici si vezi tu. Oricum ce iti arata pe bord la km sa nici nu iei in seama ;) Si adevarul e ca si sa aiba 200k reali, si de aceea masina poate fi in perfecta stare .

Edited by Scorpio 82
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Scorpio 82: Intr-adevar si mie mi se pare ca lipsa cartii de service reprezinta un motiv suficient pt a nu mai lua in calcule masina. Sunt perfect de acord cu tine ca masina poate fi ok chiar si daca ar avea 200.000 km, insa eu nu caut o astfel de masina. Mi-a sarit in ochi prin prisma pretului ok si a faptului ca anuntul este redactat intr-un mod "nesamsaresc" si de aceea am zis sa-l contactez pe proprietar pt a afla ce si cum.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

dar daca te respecti si respecti autoturismul pe care il detii, reviziile le cam faci la o reprezentanta

Ca sa platesti ora de manopera la nivel de reprezentanta?

 

Decat sa merg la o reprezentanta non-BMW (nu ca ar fi reprezentantele BMW pline de pasionati care se ocupa de masini) mai bine merg la un service mai mic, care lucreaza in mare parte cu BMW-uri si au habar de bubele lor. O stampila si o factura iti da oricine, nu mi se pare ca o carte service reflecta neaparat starea tehnica buna a masinii.

 

Da, ma respect si pe mine si pe masina, cand duc masina la service, predau cheile si lista cu probleme/sunete suspecte. Apoi astept pana e gata (de la cateva zile si pana la 2 saptamani cel mai mult pana acuma), fara sa grabesc oamenii. Platesc, ma asigur ca totul e rezolvat si cer lamuriri pe care le primesc, iau masina si la revedere, pe data viitoare.

 

Ah... primesc si telefon pentru orice piesa care au descoperit ca trebuie comandata si gasesc impreuna cu cei de la service o varianta convenabila.

 

LE: Ce zici tu e un soi de ba, am facut pana. Sun la asistenta rutiera BMW (ca doar aia conduc) sa imi schimbe ei roata, sa nu ma murdaresc pe maini ca ma respect.

Edited by jeezy
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a pus. Nu e interiorul ei dupa VIN, nu are scaune sport din fabrica. Oricum sunt pozele aiurea, in pozele cu interiorul are CIC profesional si in pozele cu "Service requirements" are CCC mic Edited by Edi91
Link to comment
Share on other sites

De ce? Spune-mi te rog un singur motiv, in afara de stampila pe cartea service.

 

Pentru ca la revanzarea unei masini de peste 15.000-20.000 de euro cu siguranta (din pricina acelei stampile puse pe cartea de service) vei avea cumparator mult mai repede daca masina are reviziile facute la o reprezentanta fata de cum le-ai fi facut la bade Ion de la coltu strazii ,sau daca pentru voi e tot una ,va meritati soarta cei care cumparati masinii fara carti de service cu 400k-500k km reali si 110k pe bord . Carte service + revizii facute la o reprezentanta garanteaza 90% ca ceea ce arata pe bord la kilometraj e si real. Evident ca nu ma-m referit la cei cu masinii de 1.000-2.000 deeuro ca trebuie sa faca reviziile la o reprezentanta , ci sus era vorba de o masina de peste 10.000 de euro.

Edited by Scorpio 82
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ca sa platesti ora de manopera la nivel de reprezentanta?

 

Decat sa merg la o reprezentanta non-BMW (nu ca ar fi reprezentantele BMW pline de pasionati care se ocupa de masini) mai bine merg la un service mai mic, care lucreaza in mare parte cu BMW-uri si au habar de bubele lor. O stampila si o factura iti da oricine, nu mi se pare ca o carte service reflecta neaparat starea tehnica buna a masinii.

 

Da, ma respect si pe mine si pe masina, cand duc masina la service, predau cheile si lista cu probleme/sunete suspecte. Apoi astept pana e gata (de la cateva zile si pana la 2 saptamani cel mai mult pana acuma), fara sa grabesc oamenii. Platesc, ma asigur ca totul e rezolvat si cer lamuriri pe care le primesc, iau masina si la revedere, pe data viitoare.

 

Ah... primesc si telefon pentru orice piesa care au descoperit ca trebuie comandata si gasesc impreuna cu cei de la service o varianta convenabila.

 

LE: Ce zici tu e un soi de ba, am facut pana. Sun la asistenta rutiera BMW (ca doar aia conduc) sa imi schimbe ei roata, sa nu ma murdaresc pe maini ca ma respect.

 

 

Daca ai avea un E60 de 4,5 ani sau un F10 tot de aceiasi parere ai fi? Nu prea cred ... nu stiu ce masina detii, dar cu siguranta nu una foarte scumpa. Daca ai bani sa dai 15-20.000 de euro pe o masina te mai uiti o data la 10-15k km sa dai la reprezentanta 140-200 lei pentru manopera la schimbul uleiului si filtrelor? De exemplu eu am cumparat consumabilele (ulei BMW, filtre mann, aprox 550 lei) de la un magazin oarecare, cu factura ,si am mers la reprezentanta BMW pentru schimbarea lor unde manopera a fost in jur de 200 lei. Daca pentru voi la o revizie la un E60 din 2009 sau la un F10 din 2010-2011 vi se pare prea mult sa dati 800-1000 lei ... no comment !

Edited by Scorpio 82
  • Like 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel ai dreptate, de fapt vorba aia, fiecare are dreptatea lui.

 

Dar si cu reprezentatele e loterie, sunt N cazuri de piese neschimbate, desi pe factura apar, sau de piese schimbate in plus, desi nu erau stricate (daca intr-adevar s-au schimbat), furtisaguri marunte de tot felul. Asa, mai bine ma duc service-ul X, schimba tot ce ii zic eu in fata mea, eu duc piesele, platesc manopera la un pret corect si masina merge cum trebuie, si sunt 100% sigur ca nu apar surprize dupa aia.

 

Daca vorbim de garantie e altceva, dar in rest reprezentatele din Romania nu au niciun avantaj, ce naiba, nici profesionisti n-au.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel ai dreptate, de fapt vorba aia, fiecare are dreptatea lui.

 

Dar si cu reprezentatele e loterie, sunt N cazuri de piese neschimbate, desi pe factura apar, sau de piese schimbate in plus, desi nu erau stricate (daca intr-adevar s-au schimbat), furtisaguri marunte de tot felul. Asa, mai bine ma duc service-ul X, schimba tot ce ii zic eu in fata mea, eu duc piesele, platesc manopera la un pret corect si masina merge cum trebuie, si sunt 100% sigur ca nu apar surprize dupa aia.

 

Daca vorbim de garantie e altceva, dar in rest reprezentatele din Romania nu au niciun avantaj, ce naiba, nici profesionisti n-au.

 

Fiecare cu parerea lui. Pentru mine conteaza amarata aia de stampila de la BMW pe cartea de service. Nu am zis nici pe departe ca daca e sa repar ceva merg doar la reprezentanta, dar revizia prefer sa o fac acolo , si cel putin la noi poti sta fara probleme sa vizualiezi tot ceea ce fac mecanicii in timpul reviziei.

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

dintre cei care spun ca e nasol sa mearga la reprezentanta, oare atunci cand isi cumpara masina, o masina cu toate reparatiile la reprezentanta ar insemna acelasi lucru cu una fara istoric?

 

ca multi nu isi permit sau ca nu considera optim un raport pret/calitate e altceva.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca ai avea un E60 de 4,5 ani sau un F10 tot de aceiasi parere ai fi? Nu prea cred ... nu stiu ce masina detii, dar cu siguranta nu una foarte scumpa. Daca ai bani sa dai 15-20.000 de euro pe o masina te mai uiti o data la 10-15k km sa dai la reprezentanta 140-200 lei pentru manopera la schimbul uleiului si filtrelor? De exemplu eu am cumparat consumabilele (ulei BMW, filtre mann, aprox 550 lei) de la un magazin oarecare, cu factura ,si am mers la reprezentanta BMW pentru schimbarea lor unde manopera a fost in jur de 200 lei. Daca pentru voi la o revizie la un E60 din 2009 sau la un F10 din 2010-2011 vi se pare prea mult sa dati 800-1000 lei ... no comment !

 

E irelevant ce masina am pentru ca e 2.0 diesel si intretinerea e aproximativ aceeasi. La cate povesti cu ulei neschimbat si alte rahaturi prin reprezentante, buson de ulei strans pana i-a stricat filetul si altele, nu pot avea incredere intr-o reprezentanta FIAT sa imi schimbe uleiul la BMW. De filtre nu mai vorbim. Mai bine mi le schimb singur. Sunt multe DIY pe forum si internet in general.

 

Greu imi vine a crede ca aia din reprezentanta ti-au acceptat piesele cumparate din alte parte. Nici in service-uri oarecare nu accepta intotdeauna.

 

Pretul consumabilelor e acelasi, la service comanda toate cele, nu ies mai ieftin daca le iau de pe forum si nici nu trebuie sa umblu dupa ele. Vin la service, le schimba, platesc si e ok. Si cel mai important, am incredere in ei.

 

Decat o stampila, mai bine sa dorm linistit noaptea ca nu isi bat joc de masina. Si mai ieftin in cazul meu, se pare.

 

@CosminE46 Conteaza istoricul masinii, clar, dar nu garanteaza ca masina a fost ingrijita cum trebuie. De obicei apar doar schimburile pe ulei pe cartea service. Dar cum ai zis, pentru unii, nu merita raportul calitate pret la reprezentanta.

Edited by jeezy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.