Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

E irelevant ce masina am pentru ca e 2.0 diesel si intretinerea e aproximativ aceeasi. La cate povesti cu ulei neschimbat si alte rahaturi prin reprezentante, buson de ulei strans pana i-a stricat filetul si altele, nu pot avea incredere intr-o reprezentanta FIAT sa imi schimbe uleiul la BMW. De filtre nu mai vorbim. Mai bine mi le schimb singur. Sunt multe DIY pe forum si internet in general.

 

Greu imi vine a crede ca aia din reprezentanta ti-au acceptat piesele cumparate din alte parte. Nici in service-uri oarecare nu accepta intotdeauna.

 

Pretul consumabilelor e acelasi, la service comanda toate cele, nu ies mai ieftin daca le iau de pe forum si nici nu trebuie sa umblu dupa ele. Vin la service, le schimba, platesc si e ok. Si cel mai important, am incredere in ei.

 

Decat o stampila, mai bine sa dorm linistit noaptea ca nu isi bat joc de masina. Si mai ieftin in cazul meu, se pare.

 

@CosminE46 Conteaza istoricul masinii, clar, dar nu garanteaza ca masina a fost ingrijita cum trebuie. De obicei apar doar schimburile pe ulei pe cartea service. Dar cum ai zis, pentru unii, nu merita raportul calitate pret la reprezentanta.

 

Sunt convins ca si la reprezentanta lucreaza o gramada de nepriceputi (m-am convins de cateva ori si de asta), si dupa cum sus am mai precizat ,motivul cel mare pentru care prefer reprezentanta pentru revizie e stampila ,nu priceperea lor, iar diferenta de pret fata de un service oarecare e maxim 100 lei (la manopera), bani pentru care eu spun ca merita totusi reprezentanta. Unde am fost eu la reprezentanta mi-au acceptat fara probleme consumabilele aduse de catre mine (cu factura aferenta lor).

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

indiferent ce s-ar spune despre reprezentante pt mine ar conta enorm daca atunci cand as cumpara masina ea sa aiba istoric complet la reprezentanta. probabil si pt oricine, oricat de inversunat ar fi impotriva reprezentantelor. pe langa ideea ca masina e ok tehnic iti poti face si o imagine despre vanzator. din moment ce si-a permis sa o intretina acolo e clar ca nu si-a batut joc de ea

 

asta e cumva din genul; toti vrem sa cumpere ieftin masina si sa o vanda scump :D

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca si la reprezentanta lucreaza o gramada de nepriceputi (m-am convins de cateva ori si de asta), si dupa cum sus am mai precizat ,motivul cel mare pentru care prefer reprezentanta pentru revizie e stampila ,nu priceperea lor, iar diferenta de pret fata de un service oarecare e maxim 100 lei (la manopera), bani pentru care eu spun ca merita totusi reprezentanta.

Din prisma faptului ca te va ajuta la vanzare in viitor, sunt de acord cu tine. Dar atat, nimic mai mult :) .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Din prisma faptului ca te va ajuta la vanzare in viitor, sunt de acord cu tine. Dar atat, nimic mai mult :) .

 

Exact ;) eu consider ca la o masina pana in 7-8 ani vechime , si pe care nu vrei sa o tii multi ani(pana ajunge la o valoare 2000-3000 de euro), merita sa ii faci reviziile la reprezentanta.

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vrea un amic sa vada masina asta,a vazut-o cineva? exista o sansa ca km aia sa fie reali?

 

http://www.autovit.ro/bmw-120-C32320721.html

Da, precis sunt reali. 6000 de euro o masina rulata 9 ani in Germania si mai ai dubii daca are sau nu 155,000km?! :laugh:

 

De exemplu eu am cumparat consumabilele (ulei BMW, filtre mann, aprox 550 lei) de la un magazin oarecare, cu factura ,si am mers la reprezentanta BMW pentru schimbarea lor unde manopera a fost in jur de 200 lei.

Ce reprezentanta BMW ti-a facut revizia cu piese cumparate din alta parte?

Ideea de a face revizia in reprezentanta este sa cumperi piesele de acolo, originale, ca daca iei piese aftermarket nu vad niciun rost sa le montezi la BMW :rolleyes:

Edited by LYM
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.r...-C30024406.html

 

de ce 13.000 euro?......mi se pare supraevaluat...exagerat!...

 

p.s o are cineva de pe forum?,,,,poate sa ne zica cineva ceva despre ea?

 

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=239544220&make=13&model=1646&utm_medium=aff&utm_source=affilinet&utm_content=vm&utm_term=csv&utm_campaign=275075-import_82_8203_820306_9036

 

 

asta cum ti se pare ?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, precis sunt reali. 6000 de euro o masina rulata 9 ani in Germania si mai ai dubii daca are sau nu 155,000km?! :laugh:

 

 

Ce reprezentanta BMW ti-a facut revizia cu piese cumparate din alta parte?

Ideea de a face revizia in reprezentanta este sa cumperi piesele de acolo, originale, ca daca iei piese aftermarket nu vad niciun rost sa le montezi la BMW :rolleyes:

 

 

 

Reprezentanta BMW din Oradea, reprezentanta Auto-Siena (dealer Alfa Romeo, Fiat). Ideea la majoritatea reprezentantelor e sa scoate banii de la client. Nu mi le-a schimbat pe gratis, a fost in jur de 200 lei manopera pt schimb ulei, filtre. Asa ca nu mai vorbiti fara voi. Uite ca totodata acum le si fac reclama celor din Oradea de la BMW. Posesorii de BMW care vor sa-si faca revizia la reprezentanta BMW din Oradea , pot merge la ei cu consumabile cumparate si din alte parti (cu factura aferenta)! ;)

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

O parere despre - http://www.autovit.r...-C32383842.html ? Cunoaste cineva masina/vanzatorul ?

 

Am vb cu vanzatorul si spune ca a cumparat-o din Germania in a 06.2011 la 57.000 km. Nu are carte de service de cand este in Ro dar el spune ca a facut reviziile la 12-15.000 km, insa nu la reprezentanta pt. ca el este din Valcea si ei nu au reprezentanta acolo... Mai spune ca are cauciucuri de iarna pe ea, cumparate second hand. Motivul vanzarii ar fi ca vrea sa-si ia ceva mai ieftin pt a investi restul de bani intr-o afacere. Totusi, este dispus sa mearga la o testare la reprezentanta cu ea.

 

 

Sincer kilometrii aceia sa fie reali sunt sanse foarte foarte mici :D Oricum lipsa cartii de service mi se pare un MARE MINUS la o masina de valoare aceasta. Iar ca nu au reprezentanta BMW in Valcea nu e un motiv ca sa nu aiba o evidenta clara a reviziilor cu dovezi (facturi ale consumabilelor, factura de la sevice unde a facut revizia cu km de pe bord mentionati). Eu de exemplu dupa ce am cumparat masina nu am facut mereu revizia la reprezentanta BMW, dar oricum tot timpul am facuto la o reprezentanta (Autosiena,reprezentanta Fiat, Alfa Romeo, etc), si in cartea de service a masinii mele exista stampila reprezentantei respective ca dovada a faptului ca revizia chiar a fost facuta la timp. M-as cam indoi ca in Valcea sa nu existe nici o reprezentanta auto ... chiar nu consider obligatoriu ca pentru o revizie sa mergi doar la reprezentanta marcii pe care o detii, dar daca te respecti si respecti autoturismul pe care il detii, reviziile le cam faci la o reprezentanta. Dupa mine ,daca e sa te intereseze masina, mergi ,o vezi,o verifici si vezi tu. Oricum ce iti arata pe bord la km sa nici nu iei in seama ;) Si adevarul e ca si sa aiba 200k reali, si de aceea masina poate fi in perfecta stare .

 

http://www.bmwclub.r...0d-euro-5-2009/

Link to comment
Share on other sites

 

1. Tipic unor vanzatori de pe BMWCLUB ... 14. 000 euro pe forum ,pret pentru pasionati, http://www.autovit.ro/bmw-520-C32383842.html 13.250 pe autovit

 

2. In 2011 cred ca masina avea 57k km, dar de atunci au trecut 3 ani !!! Unii in 3 ani fac 150k km,altii fac 30k km,depinde de om si om. Eu nu zic ca 100% km nu sunt reali, dar sunt sanse sa nu fie oricum, tinand cont ca nu are carte de service.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

@mgs: Multumesc frumos pt hint!

 

@Scorpio 82: Sunt de acord cu tine, dar sunt mai multe lucruri care nu se leaga motiv pt care spun pas:

 

1. La telefon mi-a zis ca o are din 2011, dar daca te uiti la posturile lui pe forum se pare ca o are din 2012/2013.

 

2. La telefon mi-a spus ca lui nu-i place viteza, ca nu merge sportiv deloc, ba chiar imi tot spunea ca a scos consumuri de 4.5, 6, etc. Dar, din nou, daca te uiti la posturile lui spunea acum cativa ani ca are nevoie de sportivitate.

 

Pt toate cele de mai sus si mai ales pt lipsa cartii de service, nu-mi mai suscita interesul acest anunt.

 

 

Dar, in acelasi context, ce parere aveti de http://www.autovit.ro/bmw-520-C32326597.html ? Am vb si tipul mi-a spus ca e masina tatalui sau, ca a luat-o la 102.000 km din Germania si ca a dat 21.700 (parca) pe ea. A zis ca accepta orice testare si parea mult mai credibil si decent in afirmatii decat celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta BMW din Oradea, reprezentanta Auto-Siena (dealer Alfa Romeo, Fiat). Ideea la majoritatea reprezentantelor e sa scoate banii de la client. Nu mi le-a schimbat pe gratis, a fost in jur de 200 lei manopera pt schimb ulei, filtre. Asa ca nu mai vorbiti fara voi. Uite ca totodata acum le si fac reclama celor din Oradea de la BMW. Posesorii de BMW care vor sa-si faca revizia la reprezentanta BMW din Oradea , pot merge la ei cu consumabile cumparate si din alte parti (cu factura aferenta)! ;)

Nu am mai auzit de alte reprezentante BMW care sa faca treaba asta. Aici in Bucuresti nu ti le monteaza nici daca vii cu piese originale, cumparate de tine.

De curiozitate: cand faci 'revizia' asta la ei iti trec ceva in baza de date/cartea de service? Ca daca da, mi se pare flagrant - sa treaca "revizie" in cartea de service, dar tu sa vii cu cine stie ce uleiuri/filtre cumparate de prin targ.

 

Cat despre reprezentante Fiat si alte balarii, cred ca nu mai are rost sa discutam. Dupa cum spuneam, manopera pt revizie nu e o mare inginerie, poate fi facuta oriunde, calitatea consumabilelor conteaza.

Edited by LYM
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai auzit de alte reprezentante BMW care sa faca treaba asta. Aici in Bucuresti nu ti le monteaza nici daca vii cu piese originale, cumparate de tine.

De curiozitate: cand faci 'revizia' asta la ei iti trec ceva in baza de date/cartea de service? Ca daca da, mi se pare flagrant - sa treaca "revizie" in cartea de service, dar tu sa vii cu cine stie ce uleiuri/filtre cumparate de prin targ.

 

Cat despre reprezentante Fiat si alte balarii, cred ca nu mai are rost sa discutam. Dupa cum spuneam, manopera pt revizie nu e o mare inginerie, poate fi facuta oriunde, calitatea consumabilelor conteaza.

 

Eu nu zic ca peste tot e asa, eu ziceam doar cum e aici.Atata timp cat am dus filtre mann si ulei original BMW, toate insotite de factura, nu vad de ce nu le-ar fi schimbat . Asta depinde de politica dealerului ;)

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@mgs: Multumesc frumos pt hint!

 

@Scorpio 82: Sunt de acord cu tine, dar sunt mai multe lucruri care nu se leaga motiv pt care spun pas:

 

1. La telefon mi-a zis ca o are din 2011, dar daca te uiti la posturile lui pe forum se pare ca o are din 2012/2013.

 

2. La telefon mi-a spus ca lui nu-i place viteza, ca nu merge sportiv deloc, ba chiar imi tot spunea ca a scos consumuri de 4.5, 6, etc. Dar, din nou, daca te uiti la posturile lui spunea acum cativa ani ca are nevoie de sportivitate.

 

Pt toate cele de mai sus si mai ales pt lipsa cartii de service, nu-mi mai suscita interesul acest anunt.

 

 

Dar, in acelasi context, ce parere aveti de http://www.autovit.ro/bmw-520-C32326597.html ? Am vb si tipul mi-a spus ca e masina tatalui sau, ca a luat-o la 102.000 km din Germania si ca a dat 21.700 (parca) pe ea. A zis ca accepta orice testare si parea mult mai credibil si decent in afirmatii decat celalalt.

 

 

Ce motive sunt alea? Daca asa mofturos esti, tu ai o singura varianta...masina noua!!!

 

Mai bine ai testa masina nu psihologia umana, parerea mea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.