Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu ai cum sa iti dai seama daca are banii sau nu, exceptand cateva cazuri. Eu m-am intalnit si duminica cu un nene din Calarasi, am mers cu el la service (o dugheana de 2lei gasita de el care sa fie deschisa duminica), a verificat, totul ok...si la final baga o oferta cu 2000E sub pretul minim pe care i l-am comunicat la telefon. Asta e nesimtirea cea mai mare. <_<
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa iti dai seama daca are banii sau nu, exceptand cateva cazuri. Eu m-am intalnit si duminica cu un nene din Calarasi, am mers cu el la service (o dugheana de 2lei gasita de el care sa fie deschisa duminica), a verificat, totul ok...si la final baga o oferta cu 2000E sub pretul minim pe care i l-am comunicat la telefon. Asta e nesimtirea cea mai mare. <_<

cel mai bine e sa le comunici pretul minim la care vinzi masina .Eu le mentionez ca nu are rost sa-mi piarda timpul . Din start scapi de cativa agarici pusi pe plimbare si superoferte . Exista o conceptie proasta ca daca ai masina la vanzare vrei sa o vinzi neaparat , esti disperat , ai nevoie de bani si tu ai mai vazut atatia bani cash ever :))

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oamenii cred ca isi incearca norocul, nu stiu daca efectiv n-au bani, sau au si negociaza. Eu cand am luat masina am negociat 15% (destul de mult), cand am vandut, respectivul a negociat cu mine cam 8%.

Negociarea de bun simt e cam pe la 10%.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

@ p.i.m.p.

 

sunt tot felul de situatii. cum lafel sunt tot felul de persoane.

in 2007 ( nu era criza si toata lumea isi cumpara masina intr o veselie ) am vandut o masina de 10.000euro in targ la vitan.

a venit omul , a pus tester ul pe ea (venise cu un nene dupa el care avea obiectul ) , si am mers sa semnam actele.

nici nu a mers cu masina .

tot in 2007 , am vandut alta masina , nu mai dau sume ca sa nu zica lumea ca aberez. oricum , in vremurile respective , alta era situatia .

a cumparat masina un tip care venise cu iubita lui. el era in bermude si slapi ( de aia ordinar ) . ne am intalnit intr o parcare a unui mall.

a mers omul cu masina si apoi ne am dus la banca sa scoata cash ul.

 

 

cert este ca se vand masini si azi . poate nu lafel ca atunci , dar bani exista .

Link to comment
Share on other sites

Se vand/se cumpara, depinde de care parte a baricadei te gasesti.

 

Eu cand am vandut e36le rosu am discutat cu om pretul la telefon, a testat masina, a mai incercat o negociere de bun simt la fata locului, i-am zis ca nu mai las nimic si pana la urma a luat-o si gata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca privesti din perspectiva firmei BMW , e de bine.

Cu cat mai multi proprietari , cu atat mai bine.

Inevitabil , si un flausat amarat , o sa cumpere macar un filtru de ulei. Chiar daca e aftermarket , tot se duce un mic procent in contul BMW.

Pt ca BMW a vandut patentul pt filtru candva producatorului aftermarket.

 

Si se pastreaza si valoarea celor mai vechi BMW uri.

Daca nu mai erau cumparatori interesati , BMW urile vechi se ieftineau. Asa.....au cat de cat valoare.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar vorbesti de o masina de 8 ani de parca ar fi buna de Remat..daca 9000E ti se pare vreo suma deosebita si 8 ani o vechime mare, mai bine te indrepti catre o masina noua low-cost cu Rabla sau un SH non-premium de 2-3ani.

am alte prioritati momentan si cred ca masina mai poate astepta

nu zic ca o masina de 8 ani e buna de rabla dar o sa pierd bani la ea

sincer masina imi place dar nu stiu ce sa fac

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Lasa ca mai apar si alte masini la vanzare.

 

Priveste partea buna: o sa pierzi de cateva ori mai putin decat ala care a dat 30-40 mii pe ea si acum o da cu 9000. La toate masinile pierzi bani. Altfel ar trebui sa stai zi si noapte pe autovit, sa cauti una buna si ieftina, s-o pui imediat la vanzare si sa o dai mai scump dupa care sa o iei de la cap. Sau sa dai Ăžepe :)

 

A mea avea 12 ani cand am luat-o (2013) si am dat 6700 pe ea. Acum are 13 si n-am retineri sa fac drumuri de 500-1200km cu ea. Daca e intretinuta, merita!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

am alte prioritati momentan si cred ca masina mai poate astepta

nu zic ca o masina de 8 ani e buna de rabla dar o sa pierd bani la ea

sincer masina imi place dar nu stiu ce sa fac

 

Argumentul tau contra e ca pierzi bani la ea?

Pai arata-mi si mie vreo masina la care nu pierzi bani, ma refer la masini normale, nu vreun Bentley fabricat in 3 exemplare..

In cel mai rau caz (furt) pierzi 9000E, "fraierul" care a dat 40.000E pe ea, a tinut-o 4-5 ani si a vandut-o cu 10.000E ce sa mai zica?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asta cu cat pierzi e valabila la masini noi sau 2-3 ani vechime. In rest iei masina la pretul pietii si aia e te bucuri de ea cat poti . Important e sa cumperi ce-ti permiti si sa nu faci foamea pt o masina ca e clar ca nici nu o poti intretinere . In viata esti sus ,esti jos te aliniezi si sanatate .
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Moda asta de "dat km inapoi" este alimentata de romanii care prima data intreaba "cati km are?"

Daca vrei sa vinzi o masina cu km reali, risti sa stai mult si bine cu ea, valoarea sa ii scada mult sub pretul pietei chiar daca ea functioneaza in parametrii reali si a avut reviziile respectate.

Ar trebui data o lege, iar samsarii mincinosi sa fie pedepsiti penal.

Astia suntem noi...o natie de hoti, evazionisti si blegi!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O sa spun o aberatie.

 

Daca ar pune o la vanzare pt o suma modica , sunt ferm convins ca se gasesc cel putin 10 persoane pe acest forum care sa o preia.

Sa plateasca ei impozit , asigurare si intretinere. Sa duca legenda mai departe.

Evident si cu conditia ca dupa ce se satura de ea sa o dea tot lafel mai departe pe o suma modica .

Link to comment
Share on other sites

 

Are deja 30 de ani vechime , deci intra la categoria " old timer " .

 

 

Eu spun ca nu intra, trebuie sa treaca 30 de ani de la data scoaterii din fabricatie a modelului respectiv, nu de la data data fabricatiei masinii. e30 s-a produs pana prin 91-92 cred.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o propunere de coupe interesant.

De aceasta data nu mai scoatem in fata generatiile mai noi.

A venit vremea pt un " urs ".

Are deja 30 de ani vechime , deci intra la categoria " old timer " .

 

http://www.autovit.ro/bmw-325-C32685563.html

 

Oare merita???

 

Asta da, o merita foarte frumoasa, majoritatea ursilor de pe strada sunt in stare jalnica. Sunt convins ca proprietarul a cheltuit cu mult peste 5000E sa o aduca in starea asta. Daca as fi stat la curte sau aveam un garaj, i-as fi facut o oferta de 3500E, poate aveam noroc.. :rolleyes:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.