Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai gata ai gasit-o @dumi

 

Nu e vorba de asta, vroiam doar sa subliniez ca nu e musai sa dai o caruta de bani ca sa iti cumperi o masina cat de cat decenta. Eu masina am s-o cumpar probabil incepand de acum in 3 luni pana o sa gasesc ceva ok. Adica nu stau in apa sa ma grabesc sa-mi iau.

Apropo de Xenon, cum imi dau seama ca are sau nu? Adica eu mergeam pe premiza ca daca vad lupe, automat ar trebui sa aibe xenon.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire la masina asta:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GgC4H.html#558e5872ba

 

Butoanele lipsa de sub cele de la incalzirea in scaune, pt ce ar fi fost? Ca din ce vad are clima "bizonica" iar la alte masini butoanele alea ar fi fost pt directionarea aerului. Nu cred ca masina in speta nu ar avea asa ceva, naiba orice masina are treaba asta, sau poate au alt rol...

 

LE:

 

Cred ca e o setare individuala pe fiecare zona pesemne precum la asta care are si cele 2 butoane lipsa.

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GgC4H.html#558e5872ba

 

2 alte intrebari:

 

1.Cum ma prind daca masina are xenon?

2.Sistemul autohold exista la toate cutiile automate de pe F10? Gen sa nu trebuiasca sa stau cu piciorul pe frana la semafor sau sa trebuiasca sa o pun in P.

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire la masina asta:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GgC4H.html#558e5872ba

 

Butoanele lipsa de sub cele de la incalzirea in scaune, pt ce ar fi fost? Ca din ce vad are clima "bizonica" iar la alte masini butoanele alea ar fi fost pt directionarea aerului. Nu cred ca masina in speta nu ar avea asa ceva, naiba orice masina are treaba asta, sau poate au alt rol...

 

LE:

 

Cred ca e o setare individuala pe fiecare zona pesemne precum la asta care are si cele 2 butoane lipsa.

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GgC4H.html#558e5872ba

 

2 alte intrebari:

 

1.Cum ma prind daca masina are xenon?

2.Sistemul autohold exista la toate cutiile automate de pe F10? Gen sa nu trebuiasca sa stau cu piciorul pe frana la semafor sau sa trebuiasca sa o pun in P.

 

-Butoanele lipsa de sub cele de la incalzirea in scaune sunt cele pentru ventilatia in scaune.

-din cate stiu, toate motorizarile F10 au xenon standard.

-la fel,din cate stiu,autohold este dotare de baza la BMW, Audi si MB.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

La 17.999 cu siguranta masina este o loterie, daca cauti pe mobile.de o masina care sa aiba scaune comfort, navi mare, automata si head-up display ca ceea din anunt cu siguranta pretul sare de 20k

Si da jos lipsesc butoanele de ventilatie scaune avand modelul de scaune comfort care sunt si cu ventilatie..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stormzor... clima respectiva din link e modelul mai vechi din 2010. Mai tarziu din 2011 au schimbat un pic panoul in sensul ca in locurile alea goale sunt butoanele de setare a circulatiei aerului.

Legat de ventilatie, asta e optionala si destul de rara. Doar nu vroia in banii aia sa aiba si ventilatie :)

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

-Butoanele lipsa de sub cele de la incalzirea in scaune sunt cele pentru ventilatia in scaune.

-din cate stiu, toate motorizarile F10 au xenon standard.

-la fel,din cate stiu,autohold este dotare de baza la BMW, Audi si MB.

doar cele dupa august 2013 au xenon standard.

Link to comment
Share on other sites

-Butoanele lipsa de sub cele de la incalzirea in scaune sunt cele pentru ventilatia in scaune.

-din cate stiu, toate motorizarile F10 au xenon standard.

-la fel,din cate stiu,autohold este dotare de baza la BMW, Audi si MB.

 

 

Butoanele lipsa NU sunt pt ventilatie. Acolo este incalzirea in scaune atunci cand are clima cu functii extinse. Ceea ce masina asta nu are.

Nu toate f10 au xenon in standard. Ca sa vezi dc are xenon te uiti daca are reglaj manual pt faruri. Daca are reglaj manual NU are xenon.

Si autohold NU este dotare de baza

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

dupa cum spunea colegul mai sus, masina in cauza nu are clima cu functii extinse; ventilatie e pozitionata in alt loc, nu unde sunt butoanele alea false.

toate f10 automate au auto hold, dar nu toate BMW-urile; de ex f30 nu are deloc. mai precis, toate masinile cu frana de mana electromecanica au si auto hold.

f10 cu xenon au semnalizarile din fata leduri, asa iti poti da seama cel mai usor, ca nu multa lume pune poze cu modulul de lumini. cele fara xenon nu au angel eyes alb. e galbui asa... nu prea e vizibil; dar oricum din poze nu realizezi treaba cu angel eyes-ul.

doar f10 LCI are xenon standard. apropo, pozitionarea butoanelor la clima e aceiasi, din 2010 pana azi; si e la fel ca si la f07, f01, si cred ca si la x5/x6 astea noi

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, dar pana la umra ce fac acele 2 butoane in plus de la clima cu functii extinse? Gen directioneaza individual fluxul de aer bilateral sa zicem? Gen la sofer bate aer la temp de 25 grade pe la piciore si la pasager bate 18 grade pe la parbriz sau cum ca altfel nu vad care ar putea fi utilizarea lor..
Link to comment
Share on other sites

e problema asta la n47 din 2007, iar acum, in 2016 voi continuati sa puneti intrebarile astea?

este topic aici pe forum pe chestiunea asta; si are sute de pagini. mergeti acolo, cititi si va lamuriti

*spoiler alert* : in functie de "noroc", SUNT PROBLEME

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:)) pai si unde e logica aici?

intrebarea asta era si in 2010 de exemplu. iar acum luam masini din 2012 si le schimbam distributia. ce te face sa crezi ca daca o schimbi e #peviata ?

tine de designul ansamblului 80% si 20% de calitatea pieselor. piesele la distributie au fost schimbate cam anual, dar tot se rupe.

o distributie de n47 din 2013 e mai "tare" decat cea de n47 din 2008, dar tot se rupe. si tot se schimba codul pieselor in mod continuu.

acum incet apare b47 in locul lui n47, dar am o banuiala ca si asta e la fel in privinta distributiei

ceea ce eu nu prea inteleg e de ce la n57 motorul de 3 litri, nu se rupe asa repede si nu e asa firava. da, si la n57 se rupe, dar rar, coincidenta. dar totusi, cam asemanator designul si amplasarea pieselor, insa nu se rupe asa usor. mai repede cade cutia la n57 decat distributia. asta sa iti dea de gadit ce face BMW cu motoarele de 2 litri ( pt ca astea sunt cele mai vandute diesel-uri)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.