Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Mai conteaza ca e sau nu euro X? Ai bani sa intretii masina aia? Zic si eu...pt cineva care cauta asa ceva la 5000€.

Conteaza f mult ce euro e...daca nu e taxa achitata sau recuperata, diferenta e de 2000 de euro, iar in cazul meu la impozit e o diferenta de 100 euro la impozit cel putin pe an, plus ca nefiind euro 4, prin Berlin, Frankfurt sau Munchen mergi cu autobuzul.

Si totusi nu toate E65 sunt peste 8000 si asta e numa 5000, mai sunt in aceeasi bani. De asta intreb, macar de la inceput sa stii in ce te bagi...ca numai la o privire scurta pe OLX si o verificare scurta un e65 super oferta, are aprox 120000km inapoi. Asta socotind ca de la ultima inspectie din 2015 masina nu a mai circulat. Luand istoricul de la an la an a mai circulat cam 30-40000km. Deci un 160000km ascunde multe chestii. Asa gandesc eu.

Link to comment
Share on other sites

Acuma un e65 nu e o masina care iti trebuie sau care sa corespunda nevoilor familiei...poate fi un vis, si daca e sa iti indeplinesti un vis cu cat mai putini bani, de ce nu?

Asa e si cu 6 din 49, ca altfel toti am strange leu cu leu si am merge la Las Vegas si ne-am incerca sansele.

Ideea e sa nu fi fost toata sudata, al xx proprietar si nimic contracte intre, sau fara impozit de x ani si tot asa.

De aia am si intrebat aici.

Nu ma asteptam sa primesc o inspectie amanuntita A STARII GENERALE A MASINII.

Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca o masina ca asta este costisitoare daca te raportezi la un buget de 5-6000 de euro.Visul se poate transforma intr-un cosmar foarte rapid.

O masina ieftina este de cele mai multe ori o masina cu multe probleme

Edited by badolty
Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca o masina ca asta este costisitoare daca te raportezi la un buget de 5-6000 de euro.Visul se poate transforma intr-un cosmar foarte rapid.

O masina ieftina este de cele mai multe ori o masina cu multe probleme

Perfect adevarat. Dar din cate am vazut pe anunturi acolo e pretul lor...Nu cumpar niciodata cele mai ieftine! Dar nici ce e scump nu e intotdeauna si cel mai bun!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

De cateva saptamani caut un Seria 320d Coupe LCI, de preferat automata. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi referitoare la problemele tipice ale masinii?

Am gasit pe olx doua anunturi interesante pe care urmeaza sa le vad.

 

http://olx.ro/oferta/bmw-coupe-2011-cutie-automata-ID5bw4G.html Aceasta din Slatina, are dezavantajul ca este adusa, iar interiorul negru nu mi pare asa frumos.

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-2011-sport-coupe-face-lift-inmatriculat-ID5dqNI.html Aceasta pare perfecta, insa anuntul e pus de aproape 2 luni si are 18000 de vizualizari. Stiu ca poate suna stupid, insa nu inteleg de ce nu s-ar fi vandut in tot acest timp.

 

Apreciez orice sfat! Multumesc mult!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mgs si Akon au dreptate. Bordul mi se pare ca ii descentrat ,cel mai tare se vede la usa de la torpedo plus ca ii uzat in locuri ciudate. Ii lipseste compartimentul de sub blocul de lumini. Blocul de lumini cred ca ii de masina fara xenon nu are functia auto, plasticul de la picioare de la pasager nu ii la loc si in prima poza aripa nu se pupa cu capota. Daca nu ma insel e92 lci de 184cp trebuia sa aiba auto start-stop si pilot automat ca dotari standard si la masina asta lipsesc.

 

Fara suparare e92 lci cu cica 140000km si din 2011 cu 12700 euro? Sa fim seriosi.

Edited by sone
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mgs si Akon au dreptate. Bordul mi se pare ca ii descentrat ,cel mai tare se vede la usa de la torpedo plus ca ii uzat in locuri ciudate. Ii lipseste compartimentul de sub blocul de lumini. Blocul de lumini cred ca ii de masina fara xenon nu are functia auto, plasticul de la picioare de la pasager nu ii la loc si in prima poza aripa nu se pupa cu capota. Daca nu ma insel e92 lci de 184cp trebuia sa aiba auto start-stop si pilot automat ca dotari standard si la masina asta lipsesc.

 

Fara suparare e92 lci cu cica 140000km si din 2011 cu 12700 euro? Sa fim seriosi.

Multumesc mult! M-ati scapat de un drum pana la Timisoara degeaba.

 

Ce m-a atras la masina a fost ca este cumparata din Romania, deci evitam vestitii "intermediarii".

 

Aduse am mai gasit:

 

http://olx.ro/oferta/bmw-coupe-2011-cutie-automata-ID5bw4G.html

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GeTPB.html#61f78b17c4

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GgSpL.html

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7Gff7r.html

Edited by NSamy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intermediari, samsari, revanzatori sau cum vreti voi sa le ziceti vand masini aduse de afara care in general sunt mai bune decat rablele noastre rulate in Romania , numai cine a cumparat mai multe masinii o sa vada asta, masiniile rulate in ro cel putin cativa ani deja sunt obosite, neingrijite, in general cam varza chiar daca au kilometrii mai putini, mai sunt si exceptii dar aia cer pe ele si pe masa.... eu personal am observat, masina rulata in ro cu mici exceptii nu se merita a fi a cumparata si nu ma refer la bmw , ma refer la toate marcile.
  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa te concentrezi pe niste optiuni,din ce vad tu cauti km putini si automate..incearca sa te axezi pe cateva criterii fixe,de exemplu sa aiba navigatie mica,mare,deloc,sa aiba nu stiu ce interior,sa aiba bixenon adaptiv sau nu,etc...

 

Cea neagra la 16.000 euro e dotata si frumoasa..dar poate cam scumpa.

 

Atunci o sa-ti fie mai usor sa gasesti,dupa ce iti alegi criteriile le aplici pe olx si autovit (de exemplu nu poti sa aplici daca sa aiba navigatie sau cum sa fie,sau ce interior),o sa-ti de-a masinile dupa motor,an,km,transmisie,etc si din lista aia toata iti pui la favorit posibile viitoare masini si dupa incepi sa suni si tot asa pana scurtezi lista aia! Crede-ma la final o sa fie foarte mica,in cazul meu am asteptat vreo 2 luni dupa masini sa apara,deja le stiam pe toate si nu-mi placea niciuna!

 

Bafta samy!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intermediari, samsari, revanzatori sau cum vreti voi sa le ziceti vand masini aduse de afara care in general sunt mai bune decat rablele noastre rulate in Romania , numai cine a cumparat mai multe masinii o sa vada asta, masiniile rulate in ro cel putin cativa ani deja sunt obosite, neingrijite, in general cam varza chiar daca au kilometrii mai putini, mai sunt si exceptii dar aia cer pe ele si pe masa.... eu personal am observat, masina rulata in ro cu mici exceptii nu se merita a fi a cumparata si nu ma refer la bmw , ma refer la toate marcile.

 

Personal, oricat mi-as dori sa ai dreptate, ma indoiesc ca este cazul "in general". Povestea un coleg de pe forum ca din 10 Passat-uri verificate de el personal pentru a achizitiona una, toate aveau km dati inapoi cu minim 100.000. Alt coleg zicea ca anul trecut a verificat mai multe masini, iar 4 dintre ele fusesera dauna totala in strainatate. Un altul luase o masina care a fost pe Taxi cu 200.000km in bord si 400.000 reali. Inteleg ca parerile sunt impartite, insa imi e greu sa cred ca cei care cauta o masina stau si mint pe forumuri despre intamplarile lor nefericite cu "intermediarii".

 

Sa nu ma intelegi gresit, in niciun caz nu vreau sa generalizez, iar parerea mea se bazeaza doar pe experienta altora. Insa am dubii cand vad multe masini mult mai ieftine decat in Germania. Unde e profitul celor care le aduc? Toata lumea face evaziune cu TVA "pierdut" prin Bulgaria? E greu de crezut ca neamtul/olandezul renunta la o masina buna pentru mai putin bani decat romanul. Cat despre masina personala, am cumparat-o de la primul proprietar din Romania, deosebit de bine intretinuta, la un pret bun.

 

Ar trebui sa te concentrezi pe niste optiuni,din ce vad tu cauti km putini si automate..incearca sa te axezi pe cateva criterii fixe,de exemplu sa aiba navigatie mica,mare,deloc,sa aiba nu stiu ce interior,sa aiba bixenon adaptiv sau nu,etc...

 

Cea neagra la 16.000 euro e dotata si frumoasa..dar poate cam scumpa.

 

Atunci o sa-ti fie mai usor sa gasesti,dupa ce iti alegi criteriile le aplici pe olx si autovit (de exemplu nu poti sa aplici daca sa aiba navigatie sau cum sa fie,sau ce interior),o sa-ti de-a masinile dupa motor,an,km,transmisie,etc si din lista aia toata iti pui la favorit posibile viitoare masini si dupa incepi sa suni si tot asa pana scurtezi lista aia! Crede-ma la final o sa fie foarte mica,in cazul meu am asteptat vreo 2 luni dupa masini sa apara,deja le stiam pe toate si nu-mi placea niciuna!

 

Bafta samy!

 

Multumesc mult pentru sfaturi! Stiu ca poate suna ciudat, insa nu alerg neaparat dupa optiuni. Cea mai importanta ar fi cutia automata, insa si la aceasta pot renunta. Bineinteles, ar fi perfect daca ar avea piele, xenon si navigatie. Ce e mai important e sa gasim o masina buna, la un pret ok.

 

Intr-adevar cea neagra arata extraordinar, insa depaseste oarecum bugetul nostru. Parca as prefera sa ramanem si cu o "rezerva" de bani pentru eventuale probleme.

Edited by NSamy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare crede ce vrea.Eu raman la aceeasi parere masiniile aduse din strainatate sunt mai bune decat cele rulate in Romania.Altii zic din povesti eu zic din experienta mea, tu poti sa iei de unde vrei ca nu sunt banii mei.Si inca o chestie nu doar intermediarii mint de sting si proprietarii fac la fel...esti foarte naiv. Edited by branevl
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Fiecare crede ce vrea.Eu raman la aceeasi parere masiniile aduse din strainatate sunt mai bune decat cele rulate in Romania.Altii zic din povesti eu zic din experienta mea, tu poti sa iei de unde vrei ca nu sunt banii mei.Si inca o chestie nu doar intermediarii mint de sting si proprietarii fac la fel...esti foarte naiv.

 

Am zis eu ca nu mint proprietarii din Romania? Am jignit pe cineva cand am scris despre experientele altora cu cei care aduc masini? Nu inteleg de ce e nevoie sa recurgi la jigniri, doar pentru ca avem opinii diferite? Sau toti care nu sunt de acord cu tine sunt naivi?

 

In fine...nu o sa mai postez daca te deranjeaza asa rau. Multumesc pentru discutie. O seara buna!

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel e92 lci de 184cp trebuia sa aiba auto start-stop si pilot automat ca dotari standard

 

Te inseli.Nici al meu nu are auto start-stop.Si bine ca nu are.

 

 

 

De cateva saptamani caut un Seria 320d Coupe LCI, de preferat automata.

 

uita-te si la a mea,e 15500 pe Autovit si OLX. Nu are niciun defect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.