Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Urmariti pe tipul asta pe YT si vedeti care-i pretul corect al unei masini SH in Germania si dupa verificati una similara in RO. O sa va dati seama ca da cu virgula. Fratilor, trebuie sa va iasa din cap faza cu "ieftin si bun" Nu exista asa ceva in majoritatea cazurilor, doar anumite exceptii. Romanul e fudul, vrea premium cu putini km, dotari multe si pret infim. Inca o data, nu exista asa ceva, doar tepe. De ce credeti ca infloresc samsarii la noi?!?! Ma tot uit si prin oras, Timisoara in speta si ma minunez de cate E90-uri si E60-uri s-au adus, dar majoritatea sunt chele. Nu tu xenon, nu tu navigatie, nu tu senzori de parcare. Le cumpara fara senzori, iar ulterior vezi ca-si monteaza dupa niste chinezarii iesite in afara. In loc sa-si cumpere o Octavia 2 sau un golf 5 mai dotat poate, ei vor bmw chel. Nu pot sa-i inteleg nici pe astia. Mai jos linkul:

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

a scris cineva mai sus, va repet si eu: Cand gasiti una buna de ce nu o cumparati? (ma adresez in general, nu individual).

 

Ma tot suna un copil aproape saptamanal sa ii trimit poze cu masina si sa ii povestesc despre masina...ca el tot cauta dar nu gaseste nimic ok si ca a mea e cam scumpa...

I-am spus acelasi lucru: cum nu ai gasit? ba ai gasit dar nu ai bani de ele. S-a suparat baiatu...nici acum dupa juma de an nu a mai gasit.

Si il vad in continuare pe FB cum se plange ca nu gaseste masina ok popcorm1.gif

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

a scris cineva mai sus, va repet si eu: Cand gasiti una buna de ce nu o cumparati? (ma adresez in general, nu individual).

 

Ma tot suna un copil aproape saptamanal sa ii trimit poze cu masina si sa ii povestesc despre masina...ca el tot cauta dar nu gaseste nimic ok si ca a mea e cam scumpa...

I-am spus acelasi lucru: cum nu ai gasit? ba ai gasit dar nu ai bani de ele. S-a suparat baiatu...nici acum dupa juma de an nu a mai gasit.

Si il vad in continuare pe FB cum se plange ca nu gaseste masina ok popcorm1.gif

 

e perseverent sau poate nu are bani de ceea ce cauta, poate nici nu exista ce cauta el :))

Link to comment
Share on other sites

Dar nu te gândești ca poate a pus o intenționat sub 200.000 km la CĂŁutare pe autovit innainte sa acuzi ca e țepar?

 

 

Ok, daca in loc de "tepar" pun "mincinos", e mai ok?

 

La fel de bine poate sa spuna ca nu a fost lovita si poate a fost dauna totala, doar ca nu pune in anunt, tu daca ai ajunge la fata locului si ai afla astfel de lucruri, ai fi ok cu asta?

Ca sa nu mai pun la socoteala ca poate plecam din Bucuresti pana la Brasov sa vad masina...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

daca as verifica toate masinile (dupa siteurile de vanzari) cu raport platit, cred ca pana acum nu as ma avea bani de cumparat masina :)))) la cate am in favorite.

pe mine ma interesa daca stie cineva masina.

oricum ms de raspuns.

 

acum m-am orientat catre asta are vin afisat, corespunde pe real oem cu ce zice el.

problema ca masina este inmatriculata in braila, proprietarul este in italia si a facut procura la nu stiu ce ruda sa vanda si sa scoata fiscalul.

pe un site apare in sector4 pe alt site in sector 1, in realitate masina este la bucur obor :))

cam incurcata treaba dar imi place masina :))

 

detalii aici

intri aici: https://uk.vin-info.com/ si fara sa platesti, dupa ce introduci seria, iti afiseaza daca are inregistrari cu daune despre masina respectiva. Mi se par cei mai ok. Numai cand te-ai hotarat sa cumperi o masina, eu zic ca se merita sa platesti. De curand am verificat (cu plata) masina pe care vreau sa o cumpar, chiar daca este a unui prieten si o stiu ca a fost intretinuta. Raportul lor mi-a confirmat inca o data ca are km reali. Dupa verificarea tehnica la reprezentanta(chiar daca stiu ca are distributia schimbata acum 15k) o voi plati ;)

Link to comment
Share on other sites

intri aici: https://uk.vin-info.com/ si fara sa platesti, dupa ce introduci seria, iti afiseaza daca are inregistrari cu daune despre masina respectiva. Mi se par cei mai ok. Numai cand te-ai hotarat sa cumperi o masina, eu zic ca se merita sa platesti. De curand am verificat (cu plata) masina pe care vreau sa o cumpar, chiar daca este a unui prieten si o stiu ca a fost intretinuta. Raportul lor mi-a confirmat inca o data ca are km reali. Dupa verificarea tehnica la reprezentanta(chiar daca stiu ca are distributia schimbata acum 15k) o voi plati ;)

... niste polaci ... :fear:

Link to comment
Share on other sites

Recent RAR a introdus facilitatea de verificare online a numarului de km pentru toate auto inscrise in RO.

 

http://pro.rarom.ro:8080/dosar_vehicul.aspx

 

 

Sper ca informatia sa fie utila la cat mai multi forumisti si sa va ajute sa evitati tepele. Nu stiu daca s-a mai scris pe forum, din pacate eu nu am mai intrat de mult din lipsa de timp.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E degeaba... iti spune doar kilometrajul pe care il avea masina cand a fost la RAR :)))

acum ca nu se mai face identificarea la inmatriculare ..chiar ca nu e mare lucru , doar sa ai sansa o fi dat inapoi dupa ce i-a scos cartea

Link to comment
Share on other sites

E degeaba... iti spune doar kilometrajul pe care il avea masina cand a fost la RAR :)))

 

La RAR si la fiecare ITP. Nu cred ca e(ra) nimeni atat de paranoic incat sa dea km inapoi cu taraita inainte de fiecare ITP.

 

acum ca nu se mai face identificarea la inmatriculare ..chiar ca nu e mare lucru , doar sa ai sansa o fi dat inapoi dupa ce i-a scos cartea

 

De acord dar pentru masinile de Romania este relevanta verificarea.

 

Eu facand cateva verificari am avut surprize chiar daca in anunt erau celebrele texte "km 100% reali", "accept verificare oriunde" sau "platesc eu testul daca km nu sunt reali". :thumbsup:

Edited by cristimm
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pune și VINul, bosulean, sĂŁ rĂŁmânĂŁ in google.

 

 

E topic doar pentru useri inregistrați. Nu apare pe google. Ăn plus, ești deja pe 3 ĂŽn google cu blogul.

 

WBA3G7C54FK296708 - mașinĂŁ inundatĂŁ.

Edited by AFk^
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

95% din masinile care sunt din SUA au probleme similare

 

Am intalnit in service acu cateva saptamani un M240i importat din SUA. Din plictiseala i-am verificat VIN si era inundata...

N-am avut taria sa ii spun treaba asta pardon.gif

 

Era prea incantat de masina sa ii stric meciu

Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca atat de mare e dorinta de a face o afacere buna, de a avea o suma de dotari, incat anumiti cumparatori in mod constient ignora orice suspiciune fata de aceste afaceri bune, si cumpara masinile respective, cu gandul ca dracul nu e atat de negru, si ca oricum, peste doi ani o vor vinde la altcineva.

 

ce este scandalos este faptul ca flagelul masinilor aranjate a ajuns o normalitate, chiar si pentru cei ce se autointituleaza firme ce comercializeaza masini; sunt convins ca daca ii suni si le spui ca masina a fost inundata, o sa iti spuna ca sunt nevinovati, ca masina e in regim de consignatie, etc......

Si nu e vorba numai de masini inundate, si in SUA exista niste garaje ilegale "mexicane" de colecteaza masini lovite si le fac ca noi, bineinteles, scopul fiind exportul (nu se risca nimeni sa le vanda in SUA).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suspect de ieftinĂŁ aș zice eu, chiar dacĂŁ e slab dotatĂŁ și e și 2012.

 

Nu as zice ca e chiar slab dotata, are toate dotarile decente, altele sunt chele. Are xenon, senzori, oglinzi pliabile electric, navigatia mare.

Ce este cu adevarat suspect este joystickul cu touch la navigatie, care a fost pus abia din 2014 pe f30. Iar masina asta e din 2012.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine scaunele alea mă termină. Oricum, e totuși slab dotată - Xenon e deja ceva comun la BMW :) . Suspectez că a avut retrofit la navigație. La restul de dotări ce le are mașina sigur nu era navi mare :)

 

Nu înțeleg ce bate câmpii cu "cutie de viteze automata cu 4 moduri de condus ( CONFORT-NORMAL- SPORT si ECO PRO)" - ce e aia Normal? :D

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe mine scaunele alea mĂŁ terminĂŁ. Oricum, e totuși slab dotatĂŁ - Xenon e deja ceva comun la BMW :) . Suspectez cĂŁ a avut retrofit la navigație. La restul de dotĂŁri ce le are mașina sigur nu era navi mare :)

 

Nu ĂŽnțeleg ce bate câmpii cu "cutie de viteze automata cu 4 moduri de condus ( CONFORT-NORMAL- SPORT si ECO PRO)" - ce e aia Normal? :D

 

Oricum, pretul e foarte bun, daca km sunt reali si nu a fost lovita. Pana la urma sunt si f30-uri cu halogen. Scaunele sunt oribile,stiu, dar pe de alta parte la banii aia masina are xenon, e automata, are 163 de cai. Eu zic ca nu e rea.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.