Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Atunci cand lumea se plange de conditiile mizerabile din spitale, scoli, infrastructura, sa nu uite ca diferenta dintre Romania si alte tari consta si in sumele pe care statele "model" isi permit sa le investeasca in aceste domenii, si ca poate, merita sa aruncam un ochi si pe statisticile dintre sub-dezvoltare si evaziunea fiscala.

Iar comertul cu autoturisme uzate in Romania este lipsit de cadru legal, si face de multe ori obiectul unei duble evaziuni: eludarea de la plata TVA, si neinregistrarea si neplata unui impozit pentru profitul pe care acesti "samsari" il realizeaza. Insa obiectivul multor romani este sa aiba "5 butoane" la pret cat mai mic....restul se rezolva cu niste cruciulite atarnate la oglinda.

 

total de acord, principalele probleme in piata auto sh si nu numai este creata in primul rand de cumparatori si abia in al 2-lea rand de samsarii (de data asta fara ghilimelele de rigoare) care aduc masini lovite si le dau km inapoi si tu cu o masina cinstita trebuie sa "concurezi" cu pretul lor.

 

oricum tocmai cu argumentele si cu contrazicerile astea deschidem niste subiecte delicate si grele de dezbatut pentru ca oamenii sunt diferiti si au pareri diferite cum este si normal.

 

eu nu am vrut sa supar pe nimeni nici sa contrazic pe nimeni dar nu mi-au placut ideile preconcepute niciodata...o idee gen: asa am citit/asa am vazut...bag pe toata lumea in aceasi oala...gata!

Edited by ckh
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

nu am de gand sa ma contrazic cu cineva de pe forum care are pareri preconcepute pana si la ideea de a cumpara masini de la "samsari" atata timp cat nu toata lumea are cunostintele necesare sau timpul necesar pentru asta, atata timp cat istoricul masinii + masina se verifica in prealabil. singura diferenta este ca economisesti banii pe care ii castiga "samsarul" in rest nu este nici cea mai mica diferenta. (sa nu se intealaga gresit, nu dau exemplu aici oameni care aduc masini lovite sau care umbla la km) - sunt foarte multe masini la vanzare in stare buna si istoric OK aduse de "samsari".

 

nu ma intelege gresit, e normal sa ai propria idee formata si conceptie dar una e sa arunci cu noroi si sa argumentezi ceva la nesfarsit sau sa o spui cu fiecare ocazie.

 

dar ca sa iti dau un exemplu totusi pe subiect desi am spus ca nu o sa ma agit sa iti aduc argumente, observ zilnic masini ex-AG si compar cu masini luate la buy-back sau potentiali clienti cum isi configureaza/cumpara masinile.

 

Jenant dacă pentru tine , a aduce contra-argumente ca să îți susții o idee, se traduce în a mă cataloga pe mine ca aruncător de noroi.

Atâta timp cât un samsar face lucruri ilegale, pentru mine este un alt exemplu de motiv pentru care lucurile merg prost în țară. Nu le mai lua apărarea și nu mai victimiza.

Încearcă în același timp să porți o conversație fără să o dai în bătăi cu pumnul în piept, presupuneri sau catlogări puerile. Altfel nu pot lua nimic în serios. Te ocupi cu vânzarea de mașini?

Edited by deeJayOg
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Jenant dacĂŁ pentru tine , a aduce contra-argumente ca sĂŁ ĂŽți susții o idee, se traduce ĂŽn a mĂŁ cataloga pe mine ca aruncĂŁtor de noroi.

Atâta timp cât un samsar face lucruri ilegale, pentru mine este un alt exemplu de motiv pentru care lucurile merg prost ĂŽn țarĂŁ. Nu le mai lua apĂŁrarea și nu mai victimiza.

ÎncearcĂŁ ĂŽn același timp sĂŁ porți o conversație fĂŁrĂŁ sĂŁ o dai ĂŽn bĂŁtĂŁi cu pumnul ĂŽn piept, presupuneri sau catlogĂŁri puerile. Altfel nu pot lua nimic ĂŽn serios. Te ocupi cu vânzarea de mașini?

 

ai devenit un pic cam arogant desi pe langa atacurile mele ti-am adus si argumente, asta era unul dintre motivele pentru care nu voiam sa intru cu tine in polemici, mai ramai pe forum ceva timp si arunca cu noroi pe unde apuci dupa mai discutam dupa ceva ani...mi-ai demonstrat suficiente pentru moment...

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu compara cu sĂŁmsĂŁriile de pe meleaguri românești, dacĂŁ omul nu e samsar. Pare cĂŁ a fost a lui.

 

Dar de acord cĂŁ e scump. Am dat eu 21000 pe a mea la ĂŽnceput de 2017, așa e, cu 100000km și garanție, la fel cu HUD, navi mare, scaune sport, trapĂŁ...șamd

Pare ĂŽnsĂŁ sigurĂŁ treaba. Km sunt puțini, uzura ar trebui sĂŁ fie destul de micĂŁ.

 

Am ĂŽncercat sĂŁ caut similar pe Gebrauchtwagen

 

Mai bine ĂŽți aduci :)

 

Chiar era scump idea era ca prind 3 ani garantie + era si leasing deci si aia l-a scumpit putin. In legatura cu primul proprietar, nu era primul propietar... doar primul proprietar din RO. Am vazut la siteul rar dupa VIN ca era inscris la ~60k km.

 

Oricum am sa ma uit si pe siteul BMW, multumesc de ajutor! Se dau masinile si acolo cu ceva garantie?

 

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-4-428-ID7GwIsk.html#xtor=SEC-81

 

Si asta a ciupit 50k de km + cat a mai mers in 6 luni. Macar facea inainte de RAR.. :laugh:

 

 

 

InformaĂžiile de mai jos sunt extrase din baza de date a RAR ĂŽn data de 02.07.2019 20:34:57, pentru vehiculul cu numĂŁrul de identificare WBA4A71070D411388. Valorile oferite au caracter informativ, iar utilizarea acestora reprezintĂŁ exclusiv alegerea Âşi responsabilitatea utilizatorilor aplicaĂžiei.
Carte de Identitate a Vehiculului	ACTIVĂ
Categorie vehicul	AUTOTURISM M1
Caroserie vehicul	AA BERLINA
MarcĂŁ	BMW
Tip/variantĂŁ/versiune	3C 4A71 6A150000
Denumire comercialĂŁ	428i xDrive
NumĂŁr omologare de tip	e1*2007/46*0316*14
An fabricaĂžie	2014
MasĂŁ maximĂŁ tehnic admisibilĂŁ (kg)	2155
MasĂŁ ĂŽn ordine de mers (kg)	1670
Lungime/LĂŁĂžime/ĂnĂŁlĂžime (mm)	4638/1825/1404
Capacitate cilindricĂŁ motor (cm3)	1997
Putere motor (kW)	180
Putere motor electric (kW)	-
NormĂŁ de poluare	EURO 6
Culoare	MARO
NumĂŁr locuri	5
VitezĂŁ maximĂŁ (km/h)	250
CO2 (g/km)	157
Anvelope/jante	225/50R17 94W-7.5JX17
Capacitate rezervor (l)	60
Valabilitate I.T.P.	10.01.2021
Ăara de provenienÞã	DE
ActivitĂŁĂži efectuate la RAR	
Activitate	Rezultat	Data
CIV reinmatriculare UE	ADMIS	16.01.2019
Ănregistrare citire odometru	
Valoare	Data	Loc
177736	16.01.2019	RAR

Link to comment
Share on other sites

Chiar era scump idea era ca prind 3 ani garantie + era si leasing deci si aia l-a scumpit putin. In legatura cu primul proprietar, nu era primul propietar... doar primul proprietar din RO. Am vazut la siteul rar dupa VIN ca era inscris la ~60k km.

 

Oricum am sa ma uit si pe siteul BMW, multumesc de ajutor! Se dau masinile si acolo cu ceva garantie?

 

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-4-428-ID7GwIsk.html#xtor=SEC-81

 

Si asta a ciupit 50k de km + cat a mai mers in 6 luni. Macar facea inainte de RAR.. :laugh:

 

 

 

Informaţiile de mai jos sunt extrase din baza de date a RAR în data de 02.07.2019 20:34:57, pentru vehiculul cu numărul de identificare WBA4A71070D411388. Valorile oferite au caracter informativ, iar utilizarea acestora reprezintă exclusiv alegerea şi responsabilitatea utilizatorilor aplicaţiei.
Carte de Identitate a Vehiculului	ACTIVĂ
Categorie vehicul	AUTOTURISM M1
Caroserie vehicul	AA BERLINA
Marcă	BMW
Tip/variantă/versiune	3C 4A71 6A150000
Denumire comercială	428i xDrive
Număr omologare de tip	e1*2007/46*0316*14
An fabricaţie	2014
Masă maximă tehnic admisibilă (kg)	2155
Masă în ordine de mers (kg)	1670
Lungime/Lăţime/Înălţime (mm)	4638/1825/1404
Capacitate cilindrică motor (cm3)	1997
Putere motor (kW)	180
Putere motor electric (kW)	-
Normă de poluare	EURO 6
Culoare	MARO
Număr locuri	5
Viteză maximă (km/h)	250
CO2 (g/km)	157
Anvelope/jante	225/50R17 94W-7.5JX17
Capacitate rezervor (l)	60
Valabilitate I.T.P.	10.01.2021
Ţara de provenienţă	DE
Activităţi efectuate la RAR	
Activitate	Rezultat	Data
CIV reinmatriculare UE	ADMIS	16.01.2019
Înregistrare citire odometru	
Valoare	Data	Loc
177736	16.01.2019	RAR

 

in istoricul BMW avea in 12.2017 114k

 

sa nu mai zic ca masina are doar 3 citiri de cheie fara service history.

 

08.2015 - 19k

11.2017 - 111k

12.2017 - 114k

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze de double post dar nu mai pot edita.

 

Am gasit anuntul https://www.olx.ro/oferta/bmw-f30-320i-IDcsyDI.html cu seria VIN WBA3C3GD1FNT53802

 

Nu am gasit nimic pe nicaieri, pare ok.

La prima vedere asa din poze, zic ca are ce putin bara fata schimbata, deoarece la cele din state parca e obligatoriu side marker-ul pe fata

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

218 CP ( nu comparati/confundati cu modelul de 184-190 cp )

 

mereu mi-au placut expresile de genul :))))))) zici ca esti la tele shopping

 

masina are km reali macar.

Edited by ckh
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cateva selectii din anunt:

line assist

full crom exterior negru (??)

sonorizare wi fi

selectare mod spirt si sport :hyper:

europa+romania

navigatie 4k :hyper: :hyper:

padele F1

Esp Hdc Dsc etc (etc ul ce face?)

amprenta (ma gandesc ca are vreo urma de amprenta pe ea?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.