Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Puteti sa ma ajutati cu o verificare istoric:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7GvrXe.html#xtor=SEC-81

 

wba3x51050d159266

 

Multumesc!

vanzatorul este coleg de forum, poate iti raspunde el la intrebari:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/user/15087-daniel-m/page__tab__topics

 

 

Mie imi provoaca zambete faptul ca , in multe anunturi de vanzari bmw, diesel sau benzina, regasim fraze de genul: "modelul cu distributia in fata, fara probleme", "motorul nou diesel fara probleme, a nu se confunda cu cel cu probleme", sau, cum e mentionat in cazul de fata, "Fabricatie 07.01.2014 ,Motor Benzina 1995 Cm cu turbo ,180KW/245CP ,Distributie Lant ,Model Fara Probleme"

 

si descrierea este incurajanta:

 

O masina foarte spatioasa ,comfortabila si comoda in trafic, cu un nivel maxim de siguranta.

Aceasta masina asista si ajuta soferul pt o calatorie cat mai sigura si cat mai placuta.

Masina fabricata in Germania la Dingolfing,pt.piata din Germania ,Austria , (a nu se confunda cu cele de America !!)

 

 

In fine, poate sunt eu prea cinic

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

deja lumea isi face special cont pe bmwclub ca sa se verifice masinile...exista atatea site-uri unde platiti o suma modica si va verificati masina + service-uri autorizate unde puteti sa verificati masina...am stat mult pe ganduri inainte sa incep sa verific masini pe aici si am zis sa ajut dar deja sunt asaltat pe privat si se exagereaza din punctul asta de vedere...aveti bani sa va cumparati o masina destul de scumpa si teoretic sa o intretineti dar nu aveti bani sa o verificati cum trebuie? fara suparare dar am sa incetez sa mai dau informatii oricum si oricui. pentru membrii mai vechi astept PM si poate o rezolvam. Edited by ckh
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

deja lumea isi face special cont pe bmwclub ca sa se verifice masinile...exista atatea site-uri unde platiti o suma modica si va verificati masina + service-uri autorizate unde puteti sa verificati masina...

Chiar ma intrebam de ce raspunzi oricui , mai ales ca unii intreaba de fun sau curiozitate , in conditiile in care pe forum asta pana si informatiile tehnice au devenit secrete ,nu mai vb de codari si alte sfaturi , ma uit pe forumuri americane,uk e lumea mai relaxata , parca nu sunt asa stresati ca isi pierd painea daca au aruncat o linie de cod sau au dat info complet despre un retrofit. Iar daca ai avut tupeul sa pui cateva intrebari si n-ai cheltuit nimic la sursa deja esti personA nongrata,probabil un soi de penalizare ca ai gasit mai ieftin ,te-ai descurcat singur ,ai indraznit sa nu platesti desi ai avut bani pt masina . Sigur ca e decizia fiecaruia cum trateaza un fost ,posibil sau nonclient

Edited by Myx
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu apreciez ca raspunde, ca nu oricine se pricepe sa verifice online si sunt prea multe tepe la noi. Dar sunt unele cazuri in care cine intreaba nu face un minim de efort sa dea un search pe goagle intai - vezi cazul de mai sus, cu inundata..
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca mai exista oameni ca @ckh.

Eu am simtit pe pielea mea cum este sa vrei sa stii despre masina si defecte si sa te lovesti de ignoranta. Acum ceva timp, la primul BMW vroiam si eu sa stiu despre masina mai multe si primit doar tacere. Am stat si am citit pe forumurile straine unde oamenii se ajuta si isi impartasesc experientele.

Am invatat sa gasesc defecte, sa repar, sa codez... Etc. Nu stiu foarte multe dar suficient cat sa tin masina in standarde excelente. Dar a cerut timp si efort.

Acum cand cineva are nevoie de un sfat si stiu incerc sa ajut cat imi permite timoul si internetul. Asa poate se intrerupe cultura asta bolnava de a tine totul secret sau a cere bani pentru niste chestii puerile.

Spunea cineva pe alt topic, (virgula) ca tara este de kkt dar este asa cum ne-o facem noi. Daca vrei sa fim ca vestul e bine sa gandim ca vestul. Sa fim mai deschisi si mai putin lacomi

Edited by Injectoru'6
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu fix din lipsa de lacomie si ca am fost ajutat la randul meu mult de acest forum (mai ales oamenii de la intalniri, nu are sens sa dau nume pentru ca se stiu ei) am dat informatii pana acum, dar cand deja se exageraza si am o gramada de PM-uri zilnic mi se pare un pic "abuz" mai ales ca acum chiar exista multe site-uri care iti verifica istoricul + service autorizat care iti citesc inclusiv istoricul dupa VIN.

 

inteleg si ca daca stai sa verifici fiecare masina la service autorizat e o cheltuiala mult prea mare pt ca am cautat si eu masini la randul meu si stiu ce epave sunt la vanzare chiar si la 20.000 euro la noi...m-am ocupat si cu masini...stiu ce "pretentii" au clientii si la bani multi si la bani putini...

 

o sa continui sa mai ajut lumea dar o sa selectez un pic, deci fara suparare daca am omis/nu am considerat ca e necesar sa ajut pe cineva.

Edited by ckh
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

am platit ~130EUR la verificat istorice(eee) cand am luat-o pe asta noua, e super ca sunt oameni ca si ckh care ofera gratis aceasta informatie dar nu mi se pare normal ca din cauza asta sa poata fi spamuit de catre conturi create special pentru asta.

Nu stiu ce setari are forumul, dar ar trebui setat ca utilizatorii sa poata da mesaj privat doar daca au 5 mesaje postate pe orice forum mai putin forumul "taclale"

 

Ce alte site-uri ofera istoric bmw in afara de http://www.auto-records.com/? Sunt siteuri care ofera si la VAG? Excluzand carfax pt vehicule din US zic

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

"BMW Group România trateazã cu seriozitate toate campaniile tehnice." .... dar nu online , la vinul meu nu apare nici acum recal desi eu am schimbat racitorul de cateva luni . Asta e situatia , trebuie sunat , insistat , verificat , pana la urma e interesul clientului ce se intampla cu masina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am vazut un BMW seria 7 (penultimul model) care, la distanta, parea ca face o parcare laterala. In fapt, acest BMW, impecabil estetic, se deplasa pe drumurile publice pe direcția inainte, insa spatele tindea sa traga langa bordura. Am vazut pe youtube in anii trecuti o Lada care mergea pe „diagonala”, dar astazi am ramas surprins de acest exemplar, asa ca va sfatuiesc sa verificati cu atentie achizitiile de seria 7 :) (Din ce imi aduc aminte, era inmatriculat pe Dambovita sau Constanta, de culoare neagra, la fel ca ocupantii). O zi buna! PS: gasiti pe Youtube astfel de exemple, la americani termenul fiind de „crabbing”.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.