Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Salutare tuturor,

De ceva timp caut sa imi achizitionez un bmw seria 3 GT.

Am gasit la autocobalcescu modelul urmator: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GEop7.html

Masina are ceva probleme care ma zgarie putin pe creier :

1. bara spate este fisurata ( necesita schimbare)

2. bara fata este infundata in dreapta jos (necesita schimbare)

 

Credeti ca merita acesti banii masina tinaind cont de nr de km ( 158400 km) si problemele prezentate mai sus?

Interiorul este exceptional, dotarile sunt aproape de maxim plus ca are si garantie 2 ani.

 

Multumesc !

 

Daca in urma negocierii iti scoti cele 2 elemente, merita!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

De ceva timp caut sa imi achizitionez un bmw seria 3 GT.

Am gasit la autocobalcescu modelul urmator: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GEop7.html

Masina are ceva probleme care ma zgarie putin pe creier :

1. bara spate este fisurata ( necesita schimbare)

2. bara fata este infundata in dreapta jos (necesita schimbare)

 

Credeti ca merita acesti banii masina tinaind cont de nr de km ( 158400 km) si problemele prezentate mai sus?

Interiorul este exceptional, dotarile sunt aproape de maxim plus ca are si garantie 2 ani.

 

Multumesc !

 

Pai ce premium selection e aia cu amandoua barile sparte? :)) Premium samsareste poate.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vreau sa cumpar un E91 320d 177cp

https://www.olx.ro/oferta/bmw-320-automat-euro-5-IDdD3Bz.html

Serie sasiu WBAUX31030A669707

Are ultima intrare la RAR italia la aproximativ 210.000km in 2019 si istoricul la BMW este aproape inexistent ultima intrare in 2012 la 75.000.

Nu inteleg la ce se refera " Interdiction de vente " din raportul check vin, as aprecia daca ma puteti ajuta cu interpretarea acelei interdictii de vanzare.

post-90017-0-20522500-1609412195_thumb.jpg

post-90017-0-77795900-1609412200_thumb.jpg

post-90017-0-79835900-1609412205_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Firma serioasa care vinde mașini verificate și cu garanție. Și cu aproape 200k km mai putini.

https://www.autovit....d-ID7GEo7t.html

WBAZW61070L564232

 

Pai "firmele" astea de aduc masini sunt practic acei samsari de-i stim cu totii ca spargeau seminte prin targurile auto si ca inainte de inceperea targului veneau cu ligheanul sa-si lustruiasca cazanele. Facandu-si firma, considera ca au devenit mai seriosi, ca vor pescui/prostii mult mai usor pe gusteri. In fond ei au ramas aceeasi nenorociti de cele mai multe ori, cu aceleasi apucaturi.

Edited by RaYn3
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Unii chiar au emigrat, vand din Germania acum. In ultima vreme numai panarame de masini vad aduse de afara, rujate si siliconate.

Are legatura si cu faptul ca populatia Europei s-a innegrit si astfel nu mai rar masini intretinute.

Edited by akon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unii chiar au emigrat, vand din Germania acum. In ultima vreme numai panarame de masini vad aduse de afara, rujate si siliconate.

Are legatura si cu faptul ca populatia Europei s-a innegrit si astfel nu mai rar masini intretinute.

 

Dar sincer si romanul parca o cauta cu lumanarea. De cand am pus g30ul la vanzare ma contacteaza multi care ca prima replicĂŁ au sfantul " care e ultimul pret". Incerci sa explici ca ce e pe piata sunt panarame, dar daca oamenii vor ieftin si cat mai full, ce poti sa mai zici.

Cate anunturi vezi cu plasma, individual, masina e ca noua, led extra..

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu mă refeream la mașinile aduse pt vânzare, doar la mașini aduse de prieteni direct de la handleri de afara.

Știu perfect cum e piața, am stat luni de zile cu F10 la vânzare, toate ciorile sunau numai cu oferte, alții să le dau in rate că n au toții banii, fel de fel.

Și vorbim despre o mașină ce a fost întreținută exemplar.

Nimeni nu întreba de mașina, doar de preț.

Practic primul ce a venit la ea, a și luat-o.

 

E o aventură sa vinzi BMW in Romania, fapt ce m-a convins sa renunț la marca asta pt moment!

Edited by akon
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mă refeream la mașinile aduse pt vânzare, doar la mașini aduse de prieteni direct de la handleri de afara.

Știu perfect cum e piața, am stat luni de zile cu F10 la vânzare, toate ciorile sunau numai cu oferte, alții să le dau in rate că n au toții banii, fel de fel.

Și vorbim despre o mașină ce a fost întreținută exemplar.

Nimeni nu întreba de mașina, doar de preț.

Practic primul ce a venit la ea, a și luat-o.

 

E o aventură sa vinzi BMW in Romania, fapt ce m-a convins sa renunț la marca asta pt moment!

 

Perfect adevarat.

Am avut masina din link (acum e inactiv) timp de o luna la vanzare. Numai dubiosi au sunat cu "care e ultimul pret", "cat mai lasi", etc fara sa intrebe de starea masinii, daca are probleme sau sa vina sa o vada.

Ca posesor de BMW din 2005 si pasionat stiu sa apreciez un BMW ingrijit si masina efectiv arata si merge ca una de 30.000 KM - am avut noroc de o masina impecabila + ca am tinut-o in garaj.

Intre timp din Iunie avem un copil si din cauza ca masina este prea rigida pentru drumurile din Bucuresti iar cand am incercat sa mergem la munte cu bunicii nu am avut loc (scaun copil, carut, bagaje, etc) am zis sa o vand si sa iau un seria 5 break sau ceva mai mare. Dupa experienta asta ma mai gandesc daca repostez anuntul sau raman cu ea asa...

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-bmw-320-d-facelift-cutie-automata-IDdK5oJ.html

Edited by Adi82
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Perfect adevarat.

Am avut masina din link (acum e inactiv) timp de o luna la vanzare. Numai dubiosi au sunat cu "care e ultimul pret", "cat mai lasi", etc fara sa intrebe de starea masinii, daca are probleme sau sa vina sa o vada.

Ca posesor de BMW din 2005 si pasionat stiu sa apreciez un BMW ingrijit si masina efectiv arata si merge ca una de 30.000 KM - am avut noroc de o masina impecabila + ca am tinut-o in garaj.

Intre timp din Iunie avem un copil si din cauza ca masina este prea rigida pentru drumurile din Bucuresti iar cand am incercat sa mergem la munte cu bunicii nu am avut loc (scaun copil, carut, bagaje, etc) am zis sa o vand si sa iau un seria 5 break sau ceva mai mare. Dupa experienta asta ma mai gandesc daca repostez anuntul sau raman cu ea asa...

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-bmw-320-d-facelift-cutie-automata-IDdK5oJ.html

Personal nu mĂŁ descurc nici cu f10 ĂŽn același context, cĂŁruciorul ocupând mai tot portbagajul, motiv pt care acum sunt ĂŽn cĂŁutarea unei cutii-portbagaj, care cred cĂŁ ar rezolva problema, poate te ajutĂŁ și pe tine și pĂŁstrezi mașinuța 👍

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

o cutie buna rezolva problema bagajului temporar . dar trebuie o cutie buna . eu am avut pe passat o cutie de 190 cm , 75 litri ,luata de la sportexpert din viena , buna ,mare , am avut-o vreo 12-13 ani . dar , la peste 130-140 intra in trepidatii , si ma enerva ( era prevazuta pentru viteze pana la 130 ) . acum , pe seria 4 , parca mi-e mila sa-i pun cutie , bine , nu mai am nevoie de carut . Edited by marius420d
Link to comment
Share on other sites

Cutie cutie, dar ramane suspensia. E adevarat, masina pe viraje si serpentine sta exceptional (mai bine ca A4 si Clasa C) dar pe drumurile proaste din Bucuresti (mai ales prin sectorul 2) se simte foarte rigida. La mine la birou sunt 2 colegi care au A4 si Merc C CLass ambele din 2016 - iar eu acest F30 din 2016. Am mers cu toate 3 masinile pe o portiune de drum prost: Mercedes a filtrat PERFECT imperfectiunile (ca un covor magic), Audi foarte confortabil dar nu ca Mercedes (nu a deranjat deloc pasagerii) iar cu masina mea s-a simtit fiecare denivelare. Si am jante pe 17, nu am runflat-uri si am verificat in service tot trenul de rulare si e in perfecta stare. Am mai mers si cu alte F30 si se simt la fel. Sa zicem ca nu ma deranjaza ft tare pe mine, dar de fiecare data cand am mers cu copilul si sotia in spate s-au plans (copilul la propriu) ca ii zgaltaie.

Daca suspensia ar fi fost MOALE, cred ca as fi pastrat masina mai multi ani si as fi luat in calcul un portbagaj din acela...

 

PS: La F30 non facelift (2012 - 2015) suspensia e mult mai iertatoare... partea proasta ca s-au plans foarte multi (din tari cu apa calda si drumuri perfecte) ca F30 nu mai are tinuta de drum OK si vai domne nu mai e ca E90, iar BMW a plecat urechea si a rigidizat foarte tare LCI-ul...

Edited by Adi82
Link to comment
Share on other sites

Cutie cutie, dar ramane suspensia. E adevarat, masina pe viraje si serpentine sta exceptional (mai bine ca A4 si Clasa C) dar pe drumurile proaste din Bucuresti (mai ales prin sectorul 2) se simte foarte rigida. La mine la birou sunt 2 colegi care au A4 si Merc C CLass ambele din 2016 - iar eu acest F30 din 2016. Am mers cu toate 3 masinile pe o portiune de drum prost: Mercedes a filtrat PERFECT imperfectiunile (ca un covor magic), Audi foarte confortabil dar nu ca Mercedes (nu a deranjat deloc pasagerii) iar cu masina mea s-a simtit fiecare denivelare. Si am jante pe 17, nu am runflat-uri si am verificat in service tot trenul de rulare si e in perfecta stare. Am mai mers si cu alte F30 si se simt la fel. Sa zicem ca nu ma deranjaza ft tare pe mine, dar de fiecare data cand am mers cu copilul si sotia in spate s-au plans (copilul la propriu) ca ii zgaltaie.

Daca suspensia ar fi fost MOALE, cred ca as fi pastrat masina mai multi ani si as fi luat in calcul un portbagaj din acela...

 

PS: La F30 non facelift (2012 - 2015) suspensia e mult mai iertatoare... partea proasta ca s-au plans foarte multi (din tari cu apa calda si drumuri perfecte) ca F30 nu mai are tinuta de drum OK si vai domne nu mai e ca E90, iar BMW a plecat urechea si a rigidizat foarte tare LCI-ul...

 

Pai inseamna ca ti-ai gresit masina din start daca zici ca un BMW e prea rigid. Pana la urma rigiditatea unui BMW face parte din intregul care se numeste "Placerea de a conduce" alaturi de "tractiune" spate, motor montat longitudinal si amplasat in spatele puntii fata, etc. N-am mers cu F30, dar stiu ca fata de E90, l-au facut mai soft atunci cand vine vorba despre suspensie. Nu stiu daca ai mers cu G20, noul treiar, sa vezi aici rigiditate. E peste E90 care chiar si asta era f rigida. S-au reintors la origini cu acest G20 si pe mine unu ma incanta acest aspect pt ca imi face placere sa conduc mai sportiv. In oras intr-adevar nu-i placut mai deloc, dar compenseaza cand ies cu ea in extra-urban. Daca vrei smooth-ride, confort, atunci trebuie sa mergi pe Merc sau Audi, aceasta fiind si ordinea daca ai avea de ales.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca ti-ai gresit masina din start daca zici ca un BMW e prea rigid. Pana la urma rigiditatea unui BMW face parte din intregul care se numeste "Placerea de a conduce" alaturi de "tractiune" spate, motor montat longitudinal si amplasat in spatele puntii fata, etc. N-am mers cu F30, dar stiu ca fata de E90, l-au facut mai soft atunci cand vine vorba despre suspensie. Nu stiu daca ai mers cu G20, noul treiar, sa vezi aici rigiditate. E peste E90 care chiar si asta era f rigida. S-au reintors la origini cu acest G20 si pe mine unu ma incanta acest aspect pt ca imi face placere sa conduc mai sportiv. In oras intr-adevar nu-i placut mai deloc, dar compenseaza cand ies cu ea in extra-urban. Daca vrei smooth-ride, confort, atunci trebuie sa mergi pe Merc sau Audi, aceasta fiind si ordinea daca ai avea de ales.

 

Depinde. G30 are o suspensie extrem de comoda, si nici barca nu se simte masina. E un compromis foarte bun. Probabil cu suspensia m sport o fi putin mai rigida.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inca una intinerita un pic:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GGBgg.html#e657036c7c

 

VIN WBA8T51020G818601

 

In aprilie 2020 avea 140,000 km, acum se vinde cu 125,000

 

http://www.autolakovnachynov.cz/wp-content/uploads/Katalog_48765_1619_a.pdf , pozitia 69

 

Era de asteptat, doar scrie faimosul "ATENȚIE " de câteva ori.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inca una intinerita un pic:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GGBgg.html#e657036c7c

 

VIN WBA8T51020G818601

 

In aprilie 2020 avea 140,000 km, acum se vinde cu 125,000

 

http://www.autolakovnachynov.cz/wp-content/uploads/Katalog_48765_1619_a.pdf , pozitia 69

 

cum a luat-o i-a si dat km inapoi si a dus-o la BMW sa o certifice :pirate:

 

WBA8-T51020-G818601.jpg

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ma eu nu pot sa vand ceva cu 30 lei si sa i dau teapa la om, la modul sa se distrugĂŁ pe transport sau sa nu i se potriveascĂŁ din cauza mea, i trimit banii imediat inapoi in cont, cum Ciucurelu meu sunt in stare ĂŁștia sa vândĂŁ mașini pe mii si zeci de mii si sa de a teapa intentionat.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cum a luat-o i-a si dat km inapoi si a dus-o la BMW sa o certifice :pirate:

 

WBA8-T51020-G818601.jpg

Pai asa se face mai nou. Mai pune pe ea cateva zeci de mii si o vinde dupĂŁ in profit bunicel.

E inundata piata de astfel de samsari de joasa speta, care strica si piata. Ce sa mai mire ca 9 din 10 interesati de o masina primul lucru in discutie intreaba " care e ultimul pret la cash?"..

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.