Jump to content

ce ziceti? e36 320i sau e36 318is?


sb07ksy

Recommended Posts

Salutare!!!http://www.bmwclub.ro/forums/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Tocmai ce mi-am vandut pisoiul de 1.6 si vreau sa-mi cumpar un pisoi cu un motor mai mare,acum stiu ca cel de 1.8 16V nu e un motor mare dar are cu ceva mai multa putere decat fostul meu.Cel de 2.0 24V e foarte tentant din mai multe puncte de vedere,dar totusi traim in Romania,cea cu TAXE SI IMPOZITE...As vrea sa imi dati niste pareri daca aveti sau ati avut unul din cele 2 modele mai sus pomenite,pentru a ma ajuta sa ma decid.Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

s-a discutat de n ori acest subiect. 1.8is (4 cyl) 140 cai vs 2.0 150 cai (6 cyl)

Depinde ce vrei tu de la masina........ 1.8is e putin mai economic si taxe mai mici, 2.0 este motor in 6 cilindri, alt sunet, alte senzatii.

Eu dintre 1.8is si 2.0 ti-as recomanda un 2.5/2.8 :twoup: .......daca tot vrei mai mult .

Link to comment
Share on other sites

Daca ai avut 1.6i nu lua 1.8is pentru ca vei fi dezamagit, parerea mea. Am fost cu doua 318is si nu m-au lasat deloc cu gura cascata cei 40 cp si 25 nm in plus, se simt doar la viteze mari gen 160 in sus sau cu 4 persoane in masina. Depinde si de unde cumperi masina si in ce stare este.
Link to comment
Share on other sites

mare diferenta nu e intre 1.8 si 2.0 la taxe si impozite, e ceva mai scump la intretinere avand 2 cilindri in plus si baia de ulei mai mare, ca si performante nu e mare lucru, diferenta o face insa, zic eu, sunetul motorului la 6L si faptul ca este o idee mai elastic decat 1.8. Ca si cocnluzie mergi pe 2.0, daca tii masina o perioada mai mare de timp fa-ti un calcul realist comparativ intre cele 2 motoare cu preturile pe hartie si vezi ce te avantajeaza pe tine. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

De unde iese 6,3 suta la 2.0 ? :twoup:)))) in tabelul ala ? Carfolio da 9.80 s

de la 0 la 80Km/h -6.3 sec

 

 

Corect, imi cer scuze, am crezut ca e vorba de mile.

 

recomand 2.0

 

pentru ceilalĂži colegi: nu mai zĂŁpĂŁciĂži omul cu 2.5/2.8, cĂŁ nu sare el de la 1.6 la 2.5/2.8 (deÂşi sunt fĂŁrĂŁ dubiu peste 2.0).

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Am citit opiniile voastre si ce s-a mai scris in alte topicuri si m-am decis,2.0 mi-e suficient,oricum spre asta se inclina balanta de la inceput.mersi mult de interesul aratat!Si cred ca are dreptate cine a zis ca daca ramane deschis topicul v-a avea de suportat multe opinii si multe in contradictoriu.Eu eram curios de parerile posesorilor celor 2 modele pentru a face o comparatie!
Link to comment
Share on other sites

Sa nu crezi ca o sa te dea pe spate 320 ul.

Banuiesc ca, daca vrei sa iti iei 318is , o sa iti iei motorul de 1,9l M44 pentru ca e mai nou ,mai performant.

Ca si impozit pe an e acelasi lucru, ambele intra in categoria 1800-2000cmc.Ca si asigurare e tot pe acolo.O sa pui 2l de ulei mai mult la un schimb .

La consum o sa consume mai mult 320ul , dar acum depinde si de cati km faci pe an.Daca ai de gand sa te plimbi mult, mergi pe 318is.

Parerea mea e ca daca mergi pe 320 nu cred ca o sa iti para rau .

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o sa-ti para rau daca alegi 2.0...

 

Consum cat la 2,5 performante de 318is...

Chiar nu vad rostul unui 2,0... Ori 2,5 ori 1,8is.

 

 

Aaaaa daca vorbim de sunet, fraaaate e alta discutie.... O sa sune 2.0 ala ca un Ferarri daca-i spargi toba. O sa fie sunetul cel mai jmecher din toata parcarea Realului... Cel putin o sa ai satisfactie . Bagi 8 litri de benzina in plus la suta de KM da' macar ai motor frate...

 

Va fi o adevarata simfonie pe cand la 318is va fi doar o sinfonieta...

 

Dar explica-ne pt ce vrei masina... Pt putere sau pt consum ? Daca vrei masina puternica 2.0 nu e ce cauti.

 

Cel mai bine ar fi sa mergi si cu 318is si cu 320 si sa-ti dai seama daca acei litri in plus pe care ii consuma 2.0 se justifica.

 

Asta cu sunetul e vrajeala. Un E90 nu mai are nici un sunet dar nu cred ca ar refuza cineva un e90 pt acest detaliu...

Si sa ma scuzati , nu vreau sa fie nimeni ofensat dar faza cu sunetul imi pare gandire de cocalari.ro ... Pe cine vrei sa minti ca ai motor "jmecher frate " daca-ti cumperi un 2,0 ?

 

Bafta

Edited by motor sport
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.