Jump to content

ulei E28?


reactor_share

Recommended Posts

Mda, atunci inseamna ca nu merita sa ceri parerea unor angajati de la magazinele de piese auto, unde implicit se gaseste si ulei de motor, pentru BMW.

De ce? Pentru simplul motiv ca ei au spus ca imi ajung 4 litri de ulei.

128770[/snapback]

4 litri la un motor de 6 pistoane?glumesc.ce ulei ii bagi?05w40 castrol f bun pt motorul tau.

Edited by enescu
Link to comment
Share on other sites

I-am schimbat uleiui acum 3 luni de zile, si da, i-am pus castrol 5W40, nu pentru ca mi-ar fi zis cei din magazin, ci stiam tot de pe forum.

 

Dar oricum problema e ca ei mi-au zis ca imi ajung 4 litri.

Nu a fost asa, mi-a mai trebuit inca 1 litru la service cand am observat ca nu era destul, si apoi dupa 2 saptamani am verificat din nou uleiul si era sub limita de normal.

 

Oricum problema era ca acum mi-am dat seama ca ar putea trebui mai mult ulei. Lucru care l-am suspectat de atunci pentru ca am adaugat imediat ce am observat ca uleiul era sub limita.

 

Am vrut sa va spun si voua acest lucru, si totodata sa imi intaresc concluzia ca unii vanzatori de prin magazine de piese auto habar nu au.

Link to comment
Share on other sites

Am citit in manualul de folosire al BMW-urilor tip 524td-E28 urmatoarele....ulei motor cu/fara inlocuirea filtrului de ulei: 5,75/4,50litri...

Succes :)

Mai are si o diagrama aici cu tipurile de ulei si vascozitatile in functie de temperaturile in care urmeaza a fi folosite motoarele...dar nu am scannerul instalat :blink:...ca nu mai am spatiu pe HDD... :)(

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

la 520i benzina, cat ulei intra ???

 

si care anume ulei ii recomandat ???

130440[/snapback]

Am citit in manualul de folosire al BMW-urilor tip 520i-E28 urmatoarele....ulei motor cu/fara inlocuirea filtrului de ulei: 4.25/4.00litri...

Spune si despre tipuri de uleiuri existente prin 1987...ulei HD de marca, cu specificatiile API-SE (calitate CCMC-G1) si API-SF (calitate CCMC-G2) daca tu intelegi ceva...e ok, daca nu...mai cauta prin bmwclub :blink: ...vezi ca chiar eu am intrebat despre tipurile de uleiuri mai demult...cand aveam E28 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.