Jump to content

E36 325iA tremura la relantii(atentie, nu oscileaza)


Recommended Posts

Salutare , am tot cautat un topic asemanator dar totul se leaga de oscilatii ale turometrului la relantii.

 

So, e36 325iA cu urmatoarea problema : Dupa ultimele interventii

 

1.schimbat una bucata surub rupt in carcasa diferential + pivoti scurti + busce bascula

2.pus bara ridigizare spate "M3"(yeah right) si in final facuta geometria, masina a inceput sa tremure la relantii. Inainte de lucrarile mentionate...masina se comporta perfect normal ..asta se intampla acum 2 saptamani.

 

Mentiuni: Tampoanele de la motor/cutie au fost schimbate anul trecut.

Acum o saptamana am inlocuit un tampon de cauciuc dintre evacuare si caroserie.

Miscarea este pe orizonatala(dreapta stanga) si este foarte asemanatoare cu balbaielile unui motor, numai ca motorul nu isi schimba deloc tonalitatea plus relantiiul e mort unde trebuie

Se intampla numai la "semafor", nu pot sa zic "sarcina" doarece e automata(sunt din ala care sta cu piciorul pe frana in D).

 

O alta problema dupa geometrie(auto-soft): roata stanga fata: 1. curba la dreapta(aproape de bracaj) se aude un frecat lent intermitent parca intre 2 bucati de tabla...indrept volanul si isi schimba tonalitate si aude mai rapid dar mult mai ascutit. Daca pun frana dispare zgomotul >> dau drumul la frana reapare. Partea ciudata : se intampla doar pe la munte .. pe serpentine...la campie nimic ..totul normal

 

P.S: nu vreau sa imi repar masina pe forum :) sunt prietenul service-urile ..asta e ..risc asumat la o batranica...dar din experienta problemele induse de service sunt rezolvabile pe forum :)

P.S2: ambele service-uri (mecanica si geometrie) se "jura" ca totul e ok.

 

Multumesc mult,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Exact aceeasi problema o am si eu cu trepidatu la relanti dar doar la cald, tremura de il ia naiba dar motoru merge bn, mi-am comandat si garniturile de la admisie si cea de la capac motor, pt k din cate am inteles pe acol poate sa prinda aer fals si la mine am observat k imi curge putin la coltu dreapta spate al capacului. O sa vezi k dak desfaci busonul de ulei de la motor in relanti o sa trepideze, deci ma gandewsc k e de acolo, sapt viitoare crek ma apuc sa o schimb si o sa te anunt referitor la mersul motorului:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. S-a rezolvat -> am pus la nevoie(pe la munte) benzina de 95. Dupa ce am revenit la 100 si-a revenit si tremuratul. It's a miracle. Sper sa nu fie vreo concidenta.

 

2. Mi-am pus rotile de iarna 15''(OEM) si zgomototul a disparut :(.Nu se mai aude nimic. Mentionez ca cele de 17'' sunt tot OEM !

 

So ..pentru cine vrea sa ajute: In ce situatie pot rotile de 17''(DS2-uri staggered) OEM sa atinga si nu cele de 15"(bottle caps)?. Nu este atingere de caroserie...zgomotul este metalic...etrier/flansa/brat ce-o fi.

 

Multumesc anticipat pentru orice idee!

 

@barmany: depinde ce motor ai, trepidatul la relantii poante survenii din enspe cauze. Cotul de la admisie(cauciuc) scoate-l de tot si verifica-l (pe interiorul curburii era mancat la mine :) ) e aprox 100 de lei OEM. La mine a fost valva ICV(idle control valve). In cazuri mai fericite se poate rezolva prin curatare nu neaparat inlocuire.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.