Jump to content

Inlocuire parbriz


tataluibob

Recommended Posts

Salutare,

 

M-am ales cu parbrizul crapat , cu siguranta o piatra aruncata de un copil sau alt binevoitor, masania era stationara. ( asta este povestea, trista din pacate).

 

Am tot cautat pe net si am gasit urmatoarele oferte Ș

 

Benson 468 lei (montaj inclus)

Norglas 598 lei (montaj inclus)

Fuyao 590 lei (montaj inclus)

 

Nu scriu numele firmelor care le vand/monteaza pentru ca momentan nu asta conteaza. Va mai stresez si cu montajul ulterior :D

 

Ideea este urmatoarea, masina mea este BMW X3 F25 productie luna 11.2010 , VIN: WBAWY31090L523791 si eu stiu ca are doar senzor de ploaie dar nu sunt sigur iar cei de la care am luat ofertele niciunul nu mi-a cerut VIN-ul ca sa verifice ce fel de parbriz imi trebuie.

 

Una peste alta :

 

1. Ce parbriz recomandati ( din cele 3 sau alte propuneri) ?

2. Ce senzori are pana la urma (ploaie si/sau lumina, etc) ?

3. Ce service cunoasteti care se respecta la montajul parbrizului (in Bucuresti) ?

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta experienta mea...

 

Din cele 3 brand-uri enumerate de tine, personal as avea incredere doar in Fuyao cu conditia sa fie OEM (BMW foloseste acest furnizor ca si echipare de fabrica pt anumite modele)

Nordglass e o marca destul de obscura dpdv calitate, am vazut cu ochii mei un parbriz fabricat de ei ce "deforma" in mod vizibil pe zonele de curbura.

 

Sugestia mea ar fi sa te indrepti catre un aftermarket Pilkington sau Saint Gobain (de asemenea folosite ca si echipare de fabrica de BMW) ce sa aiva preechiparea pt senzorul de lumina/ploaie (se refoloseste senzorul vechi cu doar sa nu fie lipit, ceea ce putin probabil la F-uri)

Link to comment
Share on other sites

1. Ce parbriz recomandati ( din cele 3 sau alte propuneri) ?

Guardian face parbrize pentru BMW ... si SEKURIT

2. Ce senzori are pana la urma (ploaie si/sau lumina, etc) ?

trebuie sa iti confirme ca pot sa iti aduca un parbriz pentru echipare cu senzor de lumina/ploaie

3. Ce service cunoasteti care se respecta la montajul parbrizului (in Bucuresti) ?

iti recomand sa faci montajul tot la cel care ti-l aduce, sau la partenerul recomandat... asta ca sa nu ai batai de cap in caz de...

 

sugestie

Link to comment
Share on other sites

Guardian face parbrize pentru BMW ... si SEKURIT

 

trebuie sa iti confirme ca pot sa iti aduca un parbriz pentru echipare cu senzor de lumina/ploaie

 

iti recomand sa faci montajul tot la cel care ti-l aduce, sau la partenerul recomandat... asta ca sa nu ai batai de cap in caz de...

 

sugestie

 

Mulțumesc pentru sfaturi . Mai am gĂŁsit o oferta

 

4. AGC AUTOMOTIVE 860 lei (montaj+cheder+ gel senzor)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.