Jump to content

Intrebari retrofit


vladnicola

Recommended Posts

Salutare!

 

Mi-am achizitionat de curand un BMW E87 din 2009, motor 1.6 benzina.

Nu are extrem de multe dotari si cum nu stiu extrem de multe detalii despre BMW, as avea cateva intrebari despre "dotari pe care le pot face pe parcurs". Asa ca voi intreba pe rand despre ceea ce ma intereseaza, si daca stiti, v-as ruga sa imi spuneti daca se poate implementa acel lucru si cat ar costa aproximativ.

 

- Comenzi pe volan (momentan am volan simplu, fara comenzi)

- Alt casetofon/navigatie (Momentan am casetofon cu o linie de display BMW Business CD. Exista altele mai noi pe care as putea sa le pun? Am vazut unele care macar ar avea 2 linii de display. Exista posibilitatea sa pun navigatie? Am tot citit ca ar costa extrem de mult, dar trecand peste pret se poate asa ceva? Se poate pune navigatie OEM sau doar ceva dedicat?)

- Pilot automat (daca as face rost de manete, exista posibilitatea sa pun pilot automat?)

- Senzori lumini (pentru asta stiu ca ar trebui parbriz cu senzori, dar in afara de asta de ce ar mai fi nevoie? se poate face?)

- Bluetooth (momentan am doar radio, cd si aux. in cazul in care nu as pune navigatie sau alt casetofon, se poate pune macar un modul bluetooth pentru a ma conecta cu telefonul? daca da, acesta ar prelua doar functia de telefon, sau se poate reda si muzica prin intermediul lui?)

- oglinzi rabatabile electric (ce ar fi nevoie pentru a implementa acest lucru?)

 

Sper ca nu sunt prostesti aceste intrebari, dar asa cum am spus nu am prea multe cunostinte in domeniu, am incercat sa caut si sa ma documentez inainte, dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa pun o intrebare despre fiecare chestie care m-ar interesa.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine o vinzi si-ti cauti alta cu toate aceste dotari pe care ti le doresti. Poate si un motor mai potent. Astfel vei iesi mult mai ieftin decat sa te apuci tu sa pui toata lista aia. Te costa mult retrofiturile. Inteleg daca i vb despre unul, doua si pt care nu se merita poate sa schimbi masina, dar cand vrei zece, se schimba treaba. Pe de alta parte nu inteleg de ce n ai cautat una inca de la inceput cu toate aceste optiuni? In schimb vad ca ai luat o masina cheala rau. Posibil ca si multi altii, ai vrut o masina ieftina si buna, lucru care in realitate nu prea exista.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu le vreau pe toate, dar am preferat sa intreb de toate pentru a sti mai multe detalii. Stiu ca e extrem de scump si ca as iesi mai bine daca as lua masina direct cu ele, dar totusi, daca la un momentdat dispun de ceva bani si pot face un lucru, de ce nu? Ma interesa in principiu doar daca se pot face cele insiruite de mine pe o masina care nu a venit cu asa ceva si eventual o clasificare in functie de pretul final al acestora.
Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.ro/oferta/cd-professional-bluetooth-usb-aux-continental-bmw-e90-e87-nou-ID8OQKd.html

și eu am avut un e87 fara dotări, am instalat un cd cum e cel de mai sus, automat vei avea bluetooth și usb, iar sunetul v-a fi mai ok.

eu am găsit mai ieftin, tot pe olx, dar trebuie să ai răbdare.

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.