Jump to content

Cumpar X3 (minim 2014)


bhooo

Recommended Posts

La x3 f25, in afara de calitatea mai slaba a asamblarii ( fiindca e facut in SUA), apar f multe la caseta de directie. Cand testezi vreuna, primul si cel mai usor test este sa misti scurt stanga-dreapta de volan cu motorul oprit, si daca troncane e problema . Eu am avut F25 . Edited by cornelb85
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La x3 f25, in afara de calitatea mai slaba a asamblarii ( fiindca e facut in SUA), apar f multe la caseta de directie.

e recall facut pt masini produse intr-o anumita perioada ...

 

BMW IS RECALLING CERTAIN MODEL YEAR 2011 X3 PASSENGER VEHICLES MANUFACTURED FROM APRIL 27, 2011, THROUGH JUNE 8, 2011. A CONTROL MODULE IN THE ELECTRIC POWER STEERING (EPS) UNIT MAY MALFUNCTION, RESULTING IN A SUDDEN LOSS OF POWER STEERING ASSISTANCE.

 

daca ai nimerit un exemplar de-ala e de inteles

Link to comment
Share on other sites

Daca va uitati pe realoem, la bmw F25 cu sau fara facelift sunt vreo 15 coduri de casete de directie in ultimii 6 ani . Am tot citit si pe forumuri straine problema si am vorbit si cu alti colegi de pe forum detinatori de F25. Si mai important am patit-o eu. O caseta noua (numai originala se gaseste ) costa vreo 10.000 lei, o schimbi si dupa o luna iar incepe sa troncane si sa aiba joc. Mentionez inca o data ca zgomotele aici din caseta vin , nu din articulatii, stiu ce vorbesc. Dai atati bani dar macar daca era vreun seria 7, nu o carutza de x3. Eu am vandut X3 mai ieftin numai ca sa scap de el, unul din motive fiind si acesta cu caseta de directie.
Link to comment
Share on other sites

Daca va uitati pe realoem, la bmw F25 cu sau fara facelift sunt vreo 15 coduri de casete de directie in ultimii 6 ani . Am tot citit si pe forumuri straine problema si am vorbit si cu alti colegi de pe forum detinatori de F25. Si mai important am patit-o eu. O caseta noua (numai originala se gaseste ) costa vreo 10.000 lei, o schimbi si dupa o luna iar incepe sa troncane si sa aiba joc. Mentionez inca o data ca zgomotele aici din caseta vin , nu din articulatii, stiu ce vorbesc. Dai atati bani dar macar daca era vreun seria 7, nu o carutza de x3. Eu am vandut X3 mai ieftin numai ca sa scap de el, unul din motive fiind si acesta cu caseta de directie.

 

Foarte bine de stiut. Mersi mult de avertisment.

Dar tot as merge pe un X3, preferabil fara problema care ai avut-o tu :)

Link to comment
Share on other sites

Te sfatuiesc daca tot vrei X3, sa iti iei cu motor de 3.0 si eventual cu amortizoare reglabile. F25 nu trage bine cu motorul de 2.0 ! si este foarte zgomotos si la relanti si in mers. Barem la relanti zici ca e tractoras New Holland de 90 cp :) . Fa probe si in oras dar si pe autostrada cu cateva x3- uri si mai vedem dupa. Totodata ai sa il gasesti si f rigid fiindca are runflat-uri ( asta in caz ca nu are DDC ) .
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Te sfatuiesc daca tot vrei X3, sa iti iei cu motor de 3.0 si eventual cu amortizoare reglabile. F25 nu trage bine cu motorul de 2.0 ! si este foarte zgomotos si la relanti si in mers. Barem la relanti zici ca e tractoras New Holland de 90 cp :) . Fa probe si in oras dar si pe autostrada cu cateva x3- uri si mai vedem dupa. Totodata ai sa il gasesti si f rigid fiindca are runflat-uri ( asta in caz ca nu are DDC ) .

 

Cand aveai x3 zicea ca merge de rupe cu 2.0. Cum e omul.. :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hmm...mergea. Poate m-am referit mai mult ca ii dadeam talpa si nu imi era frica de distributie. Mergea cu 170-180 dar era destul de zgomotoasa si era chinuita.

Eu o si antifonasem pe ici pe colo ( in asa fel incat nici nu se mai auzea zumzaitul franei de mana cand o activam, pe loc, de exemplu ), plus ca ii mai puneam ulei 2T si aditiv in motorina, ca sa fie motorul mai finut .

-Am pus material antifonare si spray antifonare la aripi si semiaripi fata, capota, aripi si semiaripi spate pe interior, am umplut tabla goala de la portbagaj, stalpii B au cateva gauri la tabla de sub capacele de plastic - pe unde intra zgomotul iar acestea au fost astupate cu banda antifon.

Inainte sa ii fac astea nu mai suportam masina, cred ca mi-a scos cateva fire bune de par alb.

Nu mi-a placut ca model de cand am luat-o, mai ales ca am avut E90 2.0d cu 200cp inainte de X3. Vreo doua saptamani dupa ce am cumparat-o am stat "amarat" la cat de mult nu mi-a placut per total. Cred ca slabisem vreo 7 kg. Ea tehnic era in regula, dar nu era pe gusturile mele .

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aud din cat mai multe parti treburi urate de X3. Am dat peste seria 5GT, tot uitandu-ma peste masini.

Vreo parere care este mai buna? Mentionez ca imi caut masina cat mai incapatoare, am copil de 2 ani, si nu tin asa mult la CP. Daca e incapatoare si are cat mai multe gadgeturi, eu sunt multumit :)

Link to comment
Share on other sites

Omul zice de 5-er GT... care are portbagaj mult mai mic decat 5 Touring

 

Am dat peste seria 5GT...

 

acum, comparativ vorbind, intre 5 GT si X3 F25 as alege oricand X3-ul...

 

care are destul loc si pt bagaje (550 l), nu doar pt 2 trolere... bine, mai depinde si cum le asezi, si marimea trolerelor... ;)

Link to comment
Share on other sites

Volumul portbagajului depinde cum este dispus. La X3 portbagajul este mai mare decat la GLK de exemplu( are fratele) si apropo GLK este mult mult mai calitativ si mai inchegat. Dar si la X3 ai volum pe verticala, e cam aiurea sa pui chestiile una peste alta, care oricum aluneca inspre haion!

La X3 ruloul cu jaluzeaua care acopera portbagajul este foarte gros , mai ales daca are si plasa de despartire inclusa iar acest rolou incurca f mult la asezarea bagajelor; ideea e ca nu ai unde sa il pui in alta parte decat sa il lasi acasa. Per ansamblu portbagajul la X3 nu este f bine gandit.

-Revin la aceeasi idee, ca daca ai si persoane si bagaje - greutate, abia trage motorul de 2.0 d.

-Tot ce am zis pana acum a fost probat timp de doi ani si jumatate ,cat timp am detinut masina.

- Exista seria 5GT cu motor 2.0d (facelift doar) si are aceeasi masa ca si X3, in schimb este mult mai spatios si mai bine asamblat, dar e este parca mai hidos .

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

-Revin la aceeasi idee, ca daca ai si persoane si bagaje - greutate, abia trage motorul de 2.0 d.

- Tot ce am zis pana acum a fost probat timp de doi ani si jumatate ,cat timp am detinut masina.

- Exista seria 5GT cu motor 2.0d (facelift doar) si are aceeasi masa ca si X3, in schimb este mult mai spatios si mai bine asamblat, dar e este parca mai hidos .

 

Eu o sa trec de la o Jetta 1.4 TSI 122 cai. Cat de "abia trage" poate fi un 2.0 cu 180 de cai (pentru ca m-am hotarat la modelul Xdrive, automat)?! Uitandu-ma la cifre, eu acum conduc o caruta :) Cu siguranta o sa fie un upgrade enorm... ma gandesc.

 

La seria 5, ma gandeam tot la un Xdrive, care e doar la motorul 3.0 d. Nu stiu cum m-as descura iarna cu tractiunea spate, daca nu as lua xdrive.

 

Oricum, pe langa toate astea, cand am vazut ce optiuni are un 5GT fata de X3, la aceasi bani, m-a facut sa ma gandesc de doua ori la X3.

Uitati un exemplu: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-5gt-ID7GmEp7.html

La banii astia, (cu acelasi nr de km si vechime), un X3 are un sfert din optiunile astea.

Edited by bhooo
Link to comment
Share on other sites

Eu o sa trec de la o Jetta 1.4 TSI 122 cai. Cat de "abia trage" poate fi un 2.0 cu 180 de cai (pentru ca m-am hotarat la modelul Xdrive, automat)?! Uitandu-ma la cifre, eu acum conduc o caruta :) Cu siguranta o sa fie un upgrade enorm... ma gandesc.

 

La seria 5, ma gandeam tot la un Xdrive, care e doar la motorul 3.0 d. Nu stiu cum m-as descura iarna cu tractiunea spate, daca nu as lua xdrive.

 

Sa stii ca fata de jetta 1.4 cu 122 de cai x3 2.0 diesel nu e vreo racheta. Cel putin dupa 120 la ora nu e mare diferenta fata de jetta ta.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca fata de jetta 1.4 cu 122 de cai x3 2.0 diesel nu e vreo racheta. Cel putin dupa 120 la ora nu e mare diferenta fata de jetta ta.

Eeee, bine ca m-ai pus pe ganduri acum :)

 

La un 3.0d, care mi-l recomanda toti, pe langa ca e mai scump si sare de cati bani am, nu stiu cat ma costa intretinerea, impozitul, consumul...

Link to comment
Share on other sites

X3 are 1800 de kg, iar Jetta cred ca abia 1400 kg. E treaba de cal putere per kilogram...

PS. eu nici nu ma uit la masinile ce sunt la vanzare,cu nr straine, din judetul CJ .

E dotat acel 5 GT, dar verifica-l la sange la reprezentanta, la km si stare tehnica, eu personal nu am incredere in cei din CJ.

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

X3 are 1800 de kg, iar Jetta cred ca abia 1400 kg. E treaba de cal putere per kilogram...

 

Acum nu te gandi ca e dezastru. x3 cu 2.0 este absolut decent pt marea majoritate a oamenilor. Este un compromis bun fata de un 3.0 care are costuri mai mari de intretinere. Daca te nemultumesc cei 184 de cai ii poti face un soft si va merge mult mai bine. Am un prieten care a facut la ginel la Buzau si fuge binisor masina.

 

ps: vad ca politia minusurilor a sarit pe mine :)) Ce anume am zis gresit? goodjob.gif

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo Cornel, ca tu ai zis ca ai avut X3 2.0 d vreo 2 ani si jumatate... Poti sa imi zici cam cum era cu intretinerea?

Rca -

Casco -

Consum -

Cam pe la cati km au inceput sa cada piesele -

(cel mai important) De ce l-ai dat -

 

Din ce imi zic prietenii, plus ce am mai vazut pe forum, toti zic sa am o perna cu 2000-4000 euro pentru cazuri de urgenta, imediat dupa ce imi iau masina. Toti avertizeaza ca am sanse mari sa iau o masina cu avarii, si sa am bani pregatiti. Inainte sa sariti pe mine, oricum am de gand sa o duc la verificare, inainte de a da banii.

Link to comment
Share on other sites

RCA circa 800 lei pe an ( pe firma)

Casco nu am facut . Mi-a facut prietena o mica "franciza" cu 3 km /h .

Consum mediu 7-7.5 l/100km. Eu, stand in oras mai mic dar si cu drumuri lungi si mers uneori cu 130-150 km/h am avut 8.2 la vreo 15.000 km in computerul de bord. La drum lung si drept daca mergi cu fix 100 km/h poate lua chiar si 5 l/100km. E mai grav cand treci de 130 km/h.

- Revizii in mare: filtru aer 250 lei, f motorina 250 lei, f ulei 80 lei, f polen 150 lei, ulei Bmw (facut de Shell, 5w30) 5.2 l * 50 lei la magazine sau 100 lei la reprezentanta.

- Problema cu caseta de directia era (ca sa imi dau seama ulterior) de la 90.000 de cand am cumparat-o .

- Problema cu sunetul distributiei , cel ca un fasait tare, era de cand am luat-o. La 97.000 am schimbat intinzatorul de sus de la distributie , personal, si acela era f uzat- avea arcul f moale, am si videoclip pe youtube. Prea putin s-a schimbat sunetul de fasait. Mai domol a devenit cand am inceput sa ii pun ulei Bmw facut de Shell, si nu de Castrol.

- Tot cand am cumparat-o tacaneau injectoarele fff tare cand o calcam la rece. Zgomot de ciocane! Si apoi i-am dat cu aditivi si ulei 2T si s-a rezolvat.

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

Probail ai avut modelul de 184 cp. La facelift cu motor b47 motorul e mult mai ok, intradevar cu uleiul original bmw(o mizerie) tacane motorul si am trecut pe castrol.

 

Nu stiu ce ulei bagati voi de tacane, dar cu uleiul Bmw asta facut de Shell ( adica de 2 ani incaoce) nu tacane nimic.

Link to comment
Share on other sites

- Revizii in mare: filtru aer 250 lei, f motorina 250 lei, f ulei 80 lei, f polen 150 lei, ulei Bmw (facut de Shell, 5w30) 5.2 l * 50 lei la magazine sau 100 lei la reprezentanta.

nu stiu de unde iti luai piesele, dar gaseai preturi mult mai mici, inclusiv la ulei (BMW 5W30 - cca. 30 lei/l)

 

- Tot cand am cumparat-o tacaneau injectoarele fff tare cand o calcam la rece. Zgomot de ciocane! Si apoi i-am dat cu aditivi si ulei 2T si s-a rezolvat.

ce ulei 2T si ce aditiv i-ai pus ? :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.