Jump to content

Stop haion nefunctional


Recommended Posts

Buna ziua,

Dupa ce am schimabt stopul de pe haion cu unul original, la care am facut proba de pe masina donatoare(dezmembrari) nu se mai aprind ledurile(pozitie) si nici nu functioneaza becul de ceata. Am curatat mufa, am scos tot, verificat fire, nu merge. Am probat cu stopul meu vechi, la care imi mai functionau doar 2 leduri pe pozitie si surpriza, acum nu mai merge nimic nici la asta. Exista ceva ce am omis? Ma poate ajuta cineva cu un electrician sau o persoana care se pricepe la asa ceva in Bucuresti? 0731252989

Va multumesc, Eduard

Edited by eduarde87
Link to comment
Share on other sites

ce sigurante sa verifice? unde ai vazut tu becurile de la BMW legate pe sigurante? <_>

 

 

 

eu am avut o data problema si era firul de masa aproape rupt. cauzele pot fi multiple, trebuie sa mergi la service sa verifice

 

Nu cred SKW ca primesc de la tine un asemenea raspuns ... Toate echipamentele electrice trebuie protejate cu o siguranta.

 

photo_11.jpg

 

Verifica si cablurile care vin din masina la haion , sunt pe langa balamale.

Edited by OPaul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

m-ai convins! :frantics: te ai uitat in torpedou si ai gasit diagrama pentru sigurante, ai vazut acolo o pictograma cu un bec (care nici macar nu e stopul de frana, sa nu mai zic stopul de frana de pe haion) si ai zis gata, daca nu merge un bec, verifica siguranta !

 

asta e genul de sfat pe care l da bunica, ea nestiind care e diferenta intre o Dacie 1310 si un BMW e70......

 

daca vrei sa ajuti si nu doar sa poluezi topicul, atunci deschizi ista, cauti modelul lui de masina, cauti becul de frana de pe haion si vezi unde e legat. iti spun eu: nu e legat la nicio siguranta, e alimentat direct din FRM :thumbsup:

 

brake_light_switch.png

 

"Toate echipamentele electrice trebuie protejate cu o siguranta" - DA, corect, dar nu si becurile! Becurile sunt alimentate din FRM iar FRM-ul din sigurante. Cand iti pica o siguranta de la FRM vei aveai probleme mult mai mari decat un simplu bec ce nu merge. :thumbsup:

 

frm.png

 

aici e forum BMW si vorbim despre BMW. ca exista alte masini unde becurile sunt legate direct pe sigurante iar "calculatorul de lumini" le comuta masa atunci cand vrei sa le aprinzi......asta e total alta poveste !

 

inteleg, vrei sa ajuti, scrii pe n topicuri dar intelege ca decat sa vorbesti prostii e mult mai bine sa te abtii, ajuti mai mult asa !!!

 

 

as putea sa raspund si eu asa cum faci tu, nu doar eu dar si altii, insa atunci cand te bagi in prea multe discutii si teme inevitabil vei mai si gresi iar uneori poate multi nici nu merita sa le raspunzi ! important e si cum pui intrebarea, stii prea bine !

 

 

nu o lua in nume personal, nu am nimic impotriva, discutam doar despre ce se scrie aici :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.