BMWClub: Sunete ciudate X5 40d 2013 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sunete ciudate X5 40d 2013

#1 User is offline   adrian25 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 11 February 2019 - 22:04

Salut colegi, e primul BMW cumparat oarecum de nevoie, am facut un accident cu cealalta si oarecum fortat de imprejurari am luat acest X5.
Masina e din 2013, are 210k km acum si de cand am luat-o am dat de bolile normale - pierdea ulei pe la garnitura de la filtrul de ulei, rezolvat rapid.
Masina avea de cand am luat-o un oarecare huruit cand apas frana la viteza mica si huruitul apare si dispare cata vreme am piciorul pe frana.
Am schimbat discuri+ placute fata - parca se aude mai putin dar tot e acolo, am inregistrat si daca are cineva dispozitia sa asculte zgomotul , apare la secunda 3 din inregistare.
Am observat mai nou ca si cand misc volanul pe loc se aude acelasi barait sa zic, parca atinge pe undeva vreo piesa.
Am crezut ca e de la placutele dinainte montate pe discuri duse dar si acum cu ambele schimbate cam tot la fel se aude.

Alta problema a fost cardanul fata - la o verificare s-a observat ca avea joc si l-am schimbat cu altul folosit dar in stare buna. Nu stiu daca are legatura dar incepand cu 60 km/h se aude un fel de zgomot care seamana cu ceva care se roteste si este putin descentrat , posibil sa fie tot cardanul sau poate altceva, poate posesori mai vechi au patit asa ceva.
In rest venind de la Peugeotu-ul 508 GT pare mult mai stabila si mai rapida la sprint desi are 500kg in plus. Consumul e 11.5 dar nu am pretentii de mai putin la 300 de cai si 4x4.
Optiunile sunt aiuristice pe masina mea: scaune comfort , M-packet, sistem de parcare 360, adaptive drive, active steering, faruri adaptive DAR nu are cruise-control!
Am inteles ca nu e problema sa il montez ca retrofit, oricum o echipare ciudata.

Aparent nu pot sa uploadez inregistrare audio, incerc cu un hosting extern..

https://drive.google...R3xVla58AkfUV5k

This post has been edited by adrian25: 11 February 2019 - 22:10

0

#2 User is offline   adrian25 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 February 2019 - 19:28

Am aflat cauzele poate ajută pe cineva.
Zgomotul de la ralanti e din cauza unui folii de aluminiu montată pe evacuare cu scopul de a disipa căldură, aparent se dezlipește și la o anumită turație joasă întra în rezonanță.
Celălalt zgomot la rulare e din cauza anvelopelor aparent sunt din 2010 mai vechi decât mașina.
0

#3 User is offline   mishwall 

• Începător

Posted 12 February 2019 - 20:05

View Postadrian25, on 11 February 2019 - 22:04, said:

Salut colegi, e primul BMW cumparat oarecum de nevoie, am facut un accident cu cealalta si oarecum fortat de imprejurari am luat acest X5.
Masina e din 2013, are 210k km acum si de cand am luat-o am dat de bolile normale - pierdea ulei pe la garnitura de la filtrul de ulei, rezolvat rapid.
Masina avea de cand am luat-o un oarecare huruit cand apas frana la viteza mica si huruitul apare si dispare cata vreme am piciorul pe frana.
Am schimbat discuri+ placute fata - parca se aude mai putin dar tot e acolo, am inregistrat si daca are cineva dispozitia sa asculte zgomotul , apare la secunda 3 din inregistare.
Am observat mai nou ca si cand misc volanul pe loc se aude acelasi barait sa zic, parca atinge pe undeva vreo piesa.
Am crezut ca e de la placutele dinainte montate pe discuri duse dar si acum cu ambele schimbate cam tot la fel se aude.

Alta problema a fost cardanul fata - la o verificare s-a observat ca avea joc si l-am schimbat cu altul folosit dar in stare buna. Nu stiu daca are legatura dar incepand cu 60 km/h se aude un fel de zgomot care seamana cu ceva care se roteste si este putin descentrat , posibil sa fie tot cardanul sau poate altceva, poate posesori mai vechi au patit asa ceva.
In rest venind de la Peugeotu-ul 508 GT pare mult mai stabila si mai rapida la sprint desi are 500kg in plus. Consumul e 11.5 dar nu am pretentii de mai putin la 300 de cai si 4x4.
Optiunile sunt aiuristice pe masina mea: scaune comfort , M-packet, sistem de parcare 360, adaptive drive, active steering, faruri adaptive DAR nu are cruise-control!
Am inteles ca nu e problema sa il montez ca retrofit, oricum o echipare ciudata.

Aparent nu pot sa uploadez inregistrare audio, incerc cu un hosting extern..

https://drive.google...R3xVla58AkfUV5k

Vezi ca pe cardanul fata sunt rechemari in service pentru E70/ E71. Verifica daca este cazul si la F15 si poate te alegi cu unul nou.
1

#4 User is offline   adrian25 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 February 2019 - 20:25

Mersi de sugestie am înlocuit cadranul față cu altul în stare bună momentan o sa întreb la BMW Cehia dacă există vreun recall la piesa.
Modelul e E71 nu F15 prima înmatriculare în 2013 când a apărut F15.
0

#5 User is offline   mishwall 

• Începător

Posted 12 February 2019 - 21:09

View Postadrian25, on 12 February 2019 - 20:25, said:

Mersi de sugestie am înlocuit cadranul față cu altul în stare bună momentan o sa întreb la BMW Cehia dacă există vreun recall la piesa.

Am inteles. Este E70 atunci, E71 este X6.
0

#6 User is offline   Vlad_E30_E46 

• Membru

Posted 12 February 2019 - 21:19

View Postadrian25, on 12 February 2019 - 20:25, said:

salut
mie mi-au schimbat cardanul pe recall(nici nu stiam de el), tot la E71, asa ca: fa o intrebare catre ei!
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro