Jump to content

Problema geamuri portiere fata - bmw x3 - f25


zaha316

Recommended Posts

Salut,

 

De cateva zile intampin probleme cu geamurile de pe fata, nu mai raspund. Nu-mi merge nici daca folosesc controlerul de pe portiera din dreapta. Geamurile de pe spate functioneaza foarte bine.

 

Initial am banuit ca este o problema cu siguranta, dar este destul de greu accesibila asa ca am facut o diagnoza. Ciudat este ca in timp ce faceam diagnoza geamurile de pe fata au functionat iar dupa aceea aceeasi problema.

 

Am regasit erorile din poza atasata. Aveti vreo sugestie care ar putea fi problema?

 

Multumesc!

 

Am dificultati in a atasa poza cu erorile asa ca am sa incerc sa le scriu:

03000E Power window, driver's door: Hall sensor, open circuit or short circuit to positive

03000F Power window, driver's door: Hall sensor, open circuit or short circuit to positive

030018 Power window, driver's door: deactivation of drive to overvoltage

03001E Power window, driver's door: no input voltage at relay

03008E Power window, passenger's door: Hall sensor, open circuit or short circuit to positive

030098 Power window, front passenger's door: deactivation of drive to overvoltage

03001E Power window, front passenger door: no input voltage at relay

800E8D FRM: Terminal 30A, power window regulator failed

800E8E FRM: Terminal 30B, power window regulator failed

Edited by zaha316
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Poti sa incerci o reinitializare manuala, daca am inteles eu bine din ISTA+, intai trebuie stearsa initializarea, cobori geamul pana la maxim apoi tii comutatorul de deschidere apasat pe treapta a doua mai mult de 15 secunde dar nu mai mult de 25 de secunde,apoi urmeaza initializarea tii tras comutatorul la inchidere pe treapta a doua continu pana se inchide de tot geamul.

au cu ISTA+ se face din meniu, atasez o poza.

post-7778-0-21986700-1585494021_thumb.png

post-7778-0-40773800-1585494403_thumb.png

post-7778-0-44849900-1585494973_thumb.png

Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci o reinitializare manuala, daca am inteles eu bine din ISTA+, intai trebuie stearsa initializarea, cobori geamul pana la maxim apoi tii comutatorul de deschidere apasat pe treapta a doua mai mult de 15 secunde dar nu mai mult de 25 de secunde,apoi urmeaza initializarea tii tras comutatorul la inchidere pe treapta a doua continu pana se inchide de tot geamul.

au cu ISTA+ se face din meniu, atasez o poza.

 

Multumesc tare mult pentru raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.