Jump to content

Boxe moarte BMW F34


Recommended Posts

Salut,

 

Detin un BMW F34 2014, cu sistemul de sunet basic (cel cu 6 difuzoare, 4 in usi si 2 sub scaune). De cateva zile nu mai functioneaza boxele din fata. Uneori cea din usa fata dreapta merge, alteori nu, insa cea de la usa soferului e moarta definitiv.

 

Cu ce ar trebui incepute verificarile? E posibil sa fie vorba de amplificator (daca am asa ceva???), sau poate fi vorba de difuzoare. In orice caz, pe tester nu-mi apare nimic legat de boxe.

 

O mana de ajutor mi-ar fi super binevenita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pentru us sistem de basic, pentru a adauga un amplificator de pe sistemele HIFI, de ce este nevoie si cum se leaga acesta, daca stie cineva?

 

 

daca tot nu a raspuns nimeni sa corectez

 

la un sistem audio basic, pentru a adauga un amplificator de pe o echipare audio HIFI sau HK, de ce este nevoie si cum se leaga acesta, ce codari sunt necesare, daca stie cineva si daca este posibil?

Link to comment
Share on other sites

Amplificator, toate difuzoarele, instalatie audio completa, fibra optica daca se pune top hifi, codare si bine inteles manopera

 

varianta cu totul de schimbat e clara, iar fibra optica stiam ca e pentru echiparea Harman...

la HiFI stiam ca in plus e amplificator si Tweeterle, + unde e cazul difuzor central

 

intrabarea mea era daca vreau sa iau un amplificator de pe o echipare HiFi, pot sa il introduc in schema doar pe acesta, cu difuzoarele existente, si daca da, care sunt conexiunile necesare (cum intra el in schema) si cablajele aferente

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Detin un BMW F34 2014, cu sistemul de sunet basic (cel cu 6 difuzoare, 4 in usi si 2 sub scaune). De cateva zile nu mai functioneaza boxele din fata. Uneori cea din usa fata dreapta merge, alteori nu, insa cea de la usa soferului e moarta definitiv.

 

Cu ce ar trebui incepute verificarile? E posibil sa fie vorba de amplificator (daca am asa ceva???), sau poate fi vorba de difuzoare. In orice caz, pe tester nu-mi apare nimic legat de boxe.

 

O mana de ajutor mi-ar fi super binevenita.

Ai putea sa incepi prin a-ți cautĂŁ schema cum sunt legate difuzoarele și unitatea centrala (stereo wiring diagram)pt modelul tĂŁu. Zicea un coleg mai jos cĂŁ tu nu ai amplif,ca sa te lĂŁmurești de asta cautĂŁ ĂŽn portbagaj in partea opusa unde e bateria(așa e la mine la F31,mĂŁ gândesc cĂŁ tot așa e și la tine). E nasol pt cĂŁ dacĂŁ vrei sĂŁ verifici boxa trebuie sa dai fata de ușĂŁ jos,ceea ce e destul de ura. BMW in general e notoriu la dificultate in ceea ce privește sistemul audio,mii de cabluri și fire care au toate culorile universului.

Eu așa aș face: schema și dupĂŁ aia luat firele și dif-urile la control.

Ca sĂŁ ĂŽți pui alt sistem complet e lucru dracului.....trebuie sa desfaci tot interiorul mașinii,trebuie gĂŁurit bordul pt boxele centrale(asta nu știu sigur daca tu ai boxe in bord deasupra de display) gauri sus la geamuri in ușile și fata pt tweetere gauri sus in plafon in spate....e destul de greu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

la sistemele audio originale bmw orice mix de difuzoare cu amplificator/varianta audio standard va duce la un sunet mai prost, schimbi tot sau pierzi timp si bani

 

asta nu inteleg de ce ar fi.... pentru ca logic sunt niste difuzoare, care fizic nu vad cum ar putea sa se auda mai prost ca neamplificatare.... dar fie

stiam ca HU se codeaza ca HIFI si atunci s-ar schimba presetarile si puterea/canale

de aici era si intrebarea mea daca adaug amplificatorul de pe un sistem HIFI (nu HK) care sunt conexiunile necesare, pentru ca la basic gasisem ca pleaca cablu catre difuzoarele de sub scaun iar din ele in cele din usi (deci in serie) iar apoi altele la cele din spate.

acum intrebarea mea era cum se conecteaza amplificatorul, daca se leaga doar la HU sau trebuie cumva legat si cu difuzoarele (eventual se schimba si alimentarea legarea difuzoarelor)

intrebam de aceasta varianta pentru ca un amplificator HIFI este 100-200 Euro. Daca ar fi sa doresc varinata ca la carte mi-ar trebui un DSP 6 canale (500-700 Euro)

ulterior difuzoarele schimbandu-le treptat

 

Ai putea sa incepi prin a-ți cautĂŁ schema cum sunt legate difuzoarele și unitatea centrala (stereo wiring diagram)pt modelul tĂŁu. Zicea un coleg mai jos cĂŁ tu nu ai amplif,ca sa te lĂŁmurești de asta cautĂŁ ĂŽn portbagaj in partea opusa unde e bateria(așa e la mine la F31,mĂŁ gândesc cĂŁ tot așa e și la tine). E nasol pt cĂŁ dacĂŁ vrei sĂŁ verifici boxa trebuie sa dai fata de ușĂŁ jos,ceea ce e destul de ura. BMW in general e notoriu la dificultate in ceea ce privește sistemul audio,mii de cabluri și fire care au toate culorile universului.

Eu așa aș face: schema și dupĂŁ aia luat firele și dif-urile la control.

Ca sĂŁ ĂŽți pui alt sistem complet e lucru dracului.....trebuie sa desfaci tot interiorul mașinii,trebuie gĂŁurit bordul pt boxele centrale(asta nu știu sigur daca tu ai boxe in bord deasupra de display) gauri sus la geamuri in ușile și fata pt tweetere gauri sus in plafon in spate....e destul de greu.

varianta ta e logica si corecta, eu speram sa fie cineva in cunostinta de cauza si sa ma scuteasca de descifrat misterele unei scheme...

oricum din ce am gasit pe net sunt doar niste poze vagi fara descriere, singura mai detaliata fiind de la kit-ul retrofit ALPINE

 

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi intrebari mi le puneam si eu acum cativa ani cand mi-am luat masina.

Pe scurt, sistemul audio base e cel mai greu de modificat iar tranzitia de la el la varianta Hifi, desi atragatoare, se face cu niste costuri destul de mari pentru ca ai nevoie de alt cablaj in masina pentru a conecta amplificatorul Hifi la HU-ul masinii (CIC, NTB etc. in funct de ce dotari ai in masina). Cel mai simplu este sa lasi sistemul HU-ul asa cum e si sa iti cumpari un harness + aplificator/dsp + difuzoare noi si sa te apuci de DYI sau sa apelezi la o firma specializata. Mai jos ai cateva link-uri unde poti citi si intelege mai multe detalii.

 

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=997859

 

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1363622

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asta nu inteleg de ce ar fi.... pentru ca logic sunt niste difuzoare, care fizic nu vad cum ar putea sa se auda mai prost ca neamplificatare.... dar fie

 

pentru ca difuzoarele au impedanta diferita in functie de sistem

stiam ca HU se codeaza ca HIFI si atunci s-ar schimba presetarile si puterea/canale

gresit, doar la standard HU scoate pe iesire semnal pentru difuzoare, pentru hifi scoate semnal de linie, pentru top hifi nu mai scoate deloc

de aici era si intrebarea mea daca adaug amplificatorul de pe un sistem HIFI (nu HK) care sunt conexiunile necesare, pentru ca la basic gasisem ca pleaca cablu catre difuzoarele de sub scaun iar din ele in cele din usi (deci in serie) iar apoi altele la cele din spate.

acum intrebarea mea era cum se conecteaza amplificatorul, daca se leaga doar la HU sau trebuie cumva legat si cu difuzoarele (eventual se schimba si alimentarea legarea difuzoarelor)

intrebam de aceasta varianta pentru ca un amplificator HIFI este 100-200 Euro. Daca ar fi sa doresc varinata ca la carte mi-ar trebui un DSP 6 canale (500-700 Euro)

ulterior difuzoarele schimbandu-le treptat

conectarea e total diferita, trebuie schimbata intreaga instalatie audio

varianta ta e logica si corecta, eu speram sa fie cineva in cunostinta de cauza si sa ma scuteasca de descifrat misterele unei scheme...

 

nu exista rezolvare simpla, orice electronist va intelege schema electrica, nu e o lucrare pentru cineva care nu pricepe nimic, btw, retrofitul hifi implica mai multa munca decat top hifi

oricum din ce am gasit pe net sunt doar niste poze vagi fara descriere, singura mai detaliata fiind de la kit-ul retrofit ALPINE

daca nu ai kitul retrofit complet de alpine sound system...mergi la cineva care se pricepe, nu e un diy de 30 min

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

pentru ca difuzoarele au impedanta diferita in functie de sistem

 

Difuzoarele de base si HIFI au 4 ohmi - am schimbat unul ars cu un HIFI

 

Base stereo specification to start with

(to understand what’s there and what needs to be changed):

 

- integrated amp in the HU, 4 channels, 6 speakers, power approx. 4x25w

 

- according to BMW should be 2 Ohm stable! (or at least was in case of older CIC head units - could not find this information for the NBT - can someone confirm? But I guess it will be the same, also because how (exactly same way) the front speakers are connected)

 

- 2 bass speakers under the front seats, 2 small speakers in the door

 

- door speakers are connected in parallel to the bass speakers, both are 4 Ohm speakers, so they create an impedance of 2 Ohm to the HU!

 

- probably to minimize risks (or because the HU is not really 2 Ohm stable), there is some capacitor mounted directly to the door speaker - could be dangerous to the HU, if you replace these door speakers (which means you remove the capacitor) with some regular 4 Ohm speakers while keeping them connected in parallel to the under seats bass speakers - that would result in full 2 Ohm impedance which the HU does not have to be safely capable of (adding an amp means you can feed the doors with a separate channel, and the bass speakers with another - so each channel will be loaded by 4 Ohm)

asta e din link-urile oferite de Dragos (Multumesc)

 

Option 2: "4 to 6" (4 channel input to 6 channel output)

(this would basically be a very similar setup to the original BMW “hifi”)

 

- if you want to preserve the rear channels as well, you have to make them full ranged first - there is no way a DSP could make these rear channels full ranged, as the bass signal to them is already cut of

 

- the only (and also easiest) option to go full ranged on all 4 channels is to code your NBT to hifi output - that will turn the output of the HU to low level, balanced differential signals - be careful to pick an amp that can accept these signals (and good luck finding this feature in the description, as most of the eshops do not list it)

 

- 4/6 harness from Technics would be your best way to go as for wires

 

- in this case, you'd better go with a 6 channel amp already - 2 channels for the front doors, 2 for the front under seat bass speakers and 2 for the rear speakers

 

- you do not need any DSP on your amp, as the signal after recoding to "hifi" is flat (and clean)

 

 

 

https://www.eton-gmb...i_676__EN_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

varianta cu totul de schimbat e clara, iar fibra optica stiam ca e pentru echiparea Harman...

la HiFI stiam ca in plus e amplificator si Tweeterle, + unde e cazul difuzor central

 

intrabarea mea era daca vreau sa iau un amplificator de pe o echipare HiFi, pot sa il introduc in schema doar pe acesta, cu difuzoarele existente, si daca da, care sunt conexiunile necesare (cum intra el in schema) si cablajele aferente

 

Nu e mare castig de calitate si putere daca adaugi amp OE Hifi la basic; mai bine alegi ceva aftermarket; orice amp ai adauga, trebuie sa refaci conexiunile boxelor, asa cum au zis colegii mai sus; de preferat ar fi sa schimbi si boxele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele de base si HIFI au 4 ohmi - am schimbat unul ars cu un HIFI

 

Stereo: MID au 4 ohm, SUB au 4 ohm

Hifi: MID au 4 ohm, SUB au 2 ohm

TopHIFI: MID au 4 ohm, SUB au 8 ohm

 

La stereo, pe circuitul de fata MID si SUB sunt legate in paralel, impedanta totala pe circuitul de fata va fi data de impedanta rezultata de valorile MID si SUB folosite, fa un calcul(cauta pe google cum se calculeaza valoarea rezultata pentru coneziunea in paralele a 2 rezistori) si te dumiresti cum e cu impedanta, mi se pare haios ca desi nu ai habar cum functioneaza, insisti...("intrabarea mea era daca vreau sa iau un amplificator de pe o echipare HiFi, pot sa il introduc in schema doar pe acesta, cu difuzoarele existente, si daca da, care sunt conexiunile necesare (cum intra el in schema) si cablajele aferente")

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.