Jump to content

Reconditioneaza-ti singur farurile matuite cu doar 17 ron


brautomobile

Recommended Posts

Buna seara, domnilor, aveti cu totii dreptate.Acum cat tine, cat nu tine, nu stiu ca nu am testat.Repet, e o varianta simpla si ieftina.Am avut ocazia sa reconditionez un set de faruri de Mercedes clasa e de prin 2005-2007 care avea lac transparent combinat cu negru pentru a-i da aspectul de fumuriu.Proprietarul cumparase cu cateva luni in urma masina si nu vedea noaptea.Daca masina aceea a functionat 3-4-5-6 luni si nu s-a intamplat nimic cu lacul cred ca nici in cazul de mai sus nu se va intampla nimic.

Revenind on topic, si eu va recomad sa va va reconditionati farurile la un centru specializat sau sa vi le faceti voi folosind o metoda consacrata dar pentru cei lenesi, saraci, zgarciti, samsari, neexpeerimentati sau cum vreti voi sa-i numiti e o alternativa.Alegerea e a fiecaruia iar daca exista cineva care are farurile cu adevarat matuite si nu mai vede noaptea drumul va fi mai mult decat dispus sa incerce.Eu nu zic sa va faceti farurile doar pentru ca au cateva urme de pietricele ci cand nu mai exista vizibilitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am folosit un astfel de lac pe emblemele fata-spate, la vechiul bmw, si in nici un an erau pline de crapaturi. Am banuit ca din cauza gerului.

 

Asta pare o metoda pentru samsari (no offence) la o masina pregatita pt vanzare, in niciun caz pt cea personala.

 

In atentia posesorilor de E39 FL: se gaseste de cumparat doar sticla pe ebay. (scump al dracului :hmm: ).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salutari si bine v-am gasit. Tocmai am incercat si eu astazi metoda cu lac pentru a remedia faruririle mele care erau destul de murdare, am incercat cu tot felu de solutii de curatat sa le fac sa arate mai bine, dar tot nu am fost satisfacut de rezultat, insa azi , am incercat metoda cu smilgher apa si lac transparent. Sunt foarte multumit de rezultate. Vreau totusi sa pun o intrebare.. la primul far care l-am dat cu lac nu mi-a iesit chiar asa clar, ii clar dar nu asa cum voiam eu sa iasa, iar la celalat far, a iesit perfec . Diferenta este ca la al doilea am slefuit un pic mai mult iar cand am dat cu lac am incalzit farul cu uscatorul de par deoarece in garaj erau cam 15-17 grade, iar apoi cand am dat cu lac am pulverizat un pic mai aproape si am dat mai mult. e posibil din cazuza asta sa fii iesi mai clar decat celalalt? Multumesc fruoms.

Atasez si cateva poze sa vedeti rezultatele

 

https://s27.postimg.org/b09rylq1v/WP_20170114_14_57_57_Pro.jpg

https://s27.postimg.org/j8bpjlhyb/WP_20170114_13_35_09_Pro.jpg

https://s27.postimg.org/qn11bz3tv/WP_20170114_15_58_02_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.