Jump to content

vand bmw 520d fabricatie 10.2001


Robert.M

Recommended Posts

Vand BMW 520d fabricatie 10.2001:

 

Istoria masinii:

 

Masina a fost introdusa in romania in anul 2005 de catre un om de afaceri din cluj. Acesta a tinut-o cam 2 ani, dar nu prea a folosit-o. In 2007 a fost cumparata de un bun prieten de al meu, care a tinut-o 1 an si apoi in 2008 prin luna septambrie a ajuns la mine. Masina a fost intretinuta in mod obsesiv. Nu are nici un greiere, nu se aude nici o baiate, foarte silentioasa.... Suspensiile sunt business din fabrica, nu se simte rigida pe drumuri mai denivelate si este putin mai ridicata.

 

Kilometraj 155.000.

Cutie manuala 5+1

 

Dotari: 6 airbaguri, volan piele reglabil + comenzi volan, pilot automat, ASC, ABS, dublu climatronic, mahon, tapiterie velura neagra impecablia, 4 geamuri electrice, radiocasetofon + magazie 6 cd.

 

Masina a fost intotdeauna intretinuta. Niciodata nu am lasat vre-o problema nerezolvata deoarece masina a fost si este impecabila si orice mica defectiune imi creaza o situatie de discomfort.

 

Imbunatatiri:

 

Turbosuflanta noua originala BMW din reprezentanta ( 1700 - 1800 EUR). Nu mai stiu exact pretul ca este schimbata de vreo 6 luni.

Kit ambreiaj: volanta, rulment presiune ... ( 1000 EUR) inca 8 luni in garantie.

Discuri ATE + placute franare fata spate (400 EUR)

Toata bucsaraia pe sub masina schimbata inclusiv scuturile acelea din plastic de sub motor sunt noi ( piese originale bmw din reprezentanta). brate noi, bielete noi, bilete antiruliu; flansa cardan. toate piesele ce tin de bucsaraie aproximativ 1000 EUR.

 

Schimb de ulei in urma cu 1 saptamana: ulei bmw 5w30, filtru motorina mann, ulei mann, aer mann, filtre polen mann, filtru epurator 300 lei.

 

Am resoftat masina de la 136 cp la 163 cp de doua luni. Am fost sceptic la inceput ( am zis ca daca e ceva ii pun softul original inapoi ), dar nu este nevoie. Masina esta mai plina de viata si nici nu zici ca e un 520d, se apropie foarte mult de un 525d. Resoftarea a fost facuta de george de aici de pe forum ( nu mai stiu userul lui dar cred ca toata lumea il cunoaste).

 

Cand am cumparat masina am dat 11.500 EUR pe ea.

 

Pretul la care sunt dispus sa o vand este 9500 EUR.

 

GARANTEZ CA 2 ANI NU SE VOR MAI GASI MOTIVE DE A MAI INVESTI BANI IN EA DEOARECE ACEST LUCRU A FOST FACUT DE MINE.

 

PS: in poze masina are presuri de iarna. acum are presuri de vara.

Edited by bmwseria520d
Link to comment
Share on other sites

Kilometraj 155.000 si deja ai schimbat atatea la ea?????

Masina mea are 171000 si am schimbat doar pompa apa, pompa motorina, discuri&placute, flansa cardan si fulie motor, in rest totul este original pe ea!

 

Ciudat ...ori a fost exploatata total necorespunzator ori km sunt 255.000

 

Oricum ...bafta!

Edited by BogdanCH
Link to comment
Share on other sites

Kilometraj 155.000 si deja ai schimbat atatea la ea?????

Masina mea are 171000 si am schimbat doar pompa apa, pompa motorina, discuri&placute, flansa cardan si fulie motor, in rest totul este original pe ea!

 

Ciudat ...ori a fost exploatata total necorespunzator ori km sunt 255.000

 

Oricum ...bafta!

 

Observ din spusele tale ca ti se pare ceva dubios ca sunt noi majoriatea pieselor de baza ale masinii. Nu am lasat piesele sa cada dupa masina ca sa fiu motivat sa le schimb. Turbina ma mai tinea vreo 20000 de km dar scotea putin fum si fluiera, in rest nu se simtea ceva diferit in mersul masinii. Iar ambreiajul imi patina.( mai mergea si ala vreo 10000 ) . Oricum nu vad ce e asa de in neregula ..... S-au intamplat si cazuri mai grave la mai putini kilometrii si chiar la masini noi.

 

 

E posibil sa fie si de la mers prea soft si poate si de la faptul ca masina nu a fost scoasa mai deloc in autostrada.

 

Nu imi pare rau ca am bagat atati bani in ea. Nu tin neaparat sa o vand. Dar daca reusesc sa o dau, urmatoarea masina va fi 530d e60

 

daca esti amabil poti sa imi zici ce calcule ai facut tu de ai tras singur concluzia ca masina are 255000 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
Guest poleposition

normal... la 5000 de euro ar trebuie sa iti zica saru-mana cine a luat si sa-ti aprinda o lumanare :twoup:

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.