Jump to content

regulator presiune turbosuflanta 118d


Recommended Posts

Salut,

 

Am urmatoarea problema:

 

simptome: pierderea puterii in timpul acceleratiei in spacial in treapta a-3-a

 

am urmatorul cod eroare: 3F57 Boost pressure actuator faulty

 

care s-ar traduce "regulator presiune turbosuflanta defect"

 

Am cautat pe forumuri problema si am dat peste ceva topicuri din UK unde pare ca e o problema frecventa.

 

Solutia problemei este inlocuirea turbosuflantei, pentru 1500 Euro + manopera.

 

O solutie mai ieftina ar fi doar inlocuirea regulatorului de presiune al turbosuflantei, care insa este o "solutie" neoficiala BMW.

 

Ce face regulatorul de presiune al turbosuflantei: se poate vedea aici:

Nu este o turbosuflanta de 118d dar cred ca principiul e acelasi.

 

Vroiam sa intreb daca stie cineva mai multe despre subiect si eventuale solutii

 

Multumiri anticipate,

 

Einzeru

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca 118d are turbo cu actuator electric (cred ca la tine este dusa partea electrica, gripat actuatorul sau in ultimul rand sa nu ai mufa pusa) , daca este partea electrica nu se vinde separat doar daca gasesti la dezmembrari. Sau mai poate fi blocata geometria variabila, sa te duci cu ea barem la 2 mecanici sa-si dea cu parerea
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca 118d are turbo cu actuator electric (cred ca la tine este dusa partea electrica, gripat actuatorul sau in ultimul rand sa nu ai mufa pusa) , daca este partea electrica nu se vinde separat doar daca gasesti la dezmembrari. Sau mai poate fi blocata geometria variabila, sa te duci cu ea barem la 2 mecanici sa-si dea cu parerea

 

Multumesc pentru raspuns, Alex

 

118d turbo are actuator electric.

 

Am mers cam o ora pe autostrada si s-a degripat...acum merge ...dar nu stiu pentru cat timp

 

am descoperit ca actuatorul se vinde separat in uk pentru 200 lire...dar nu cred sa fie cineva in RO care sa fi facut

 

raparatia asa.

 

daca totusi e cineva care a montat un actuator nou sau second....help :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am avut acelasi problema aproape 2 ani in urma - s-a rezolvat cu desfacutul turbinei si dupa aceea a fost ok.

Daca ai nevoie de alt actuator electronic este asa cum ai scris tu - "oficial" nu se vinde separat insa se gaseste asa cum ai spus: problema este ca trebuie sa desfaci actuator de pe turbo pentru ca are numerele scrise dedesub: de ex. litera G + 2 sau 3 numere; la mine este G208 - dupa acest cod se poate gasi alt actuator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.