Jump to content

Upgrade sunet standard e92


Recommended Posts

Salut, tocmai ce am comandat sapt trecuta un e92 facelift la care am optat pentru sistemul de sunet standard. stiu ca modelele din 2010 au suferit un downgrade la sistemul de sunet standard trecand de la 8 la 6 boxe. din ce am citit si eu pe forumuri noul sistem standard nu este tocmai cel mai reusit si are de suferit in ceea ce priveste puterea bass-ului.

Ce variante de upgrade imi puteti recomanda?

Instalarea unui amplificator, un amplificator cu subwoofer, sau inlocuirea boxelor? Mentionez ca nu vreau ceva extrem. Vreau doar ceva mai mult bass decat ce poate oferi el acum.

Link to comment
Share on other sites

Adica tu ai comandat o masina noua, si vrei acum sa o strici ?

Imi pare rau, dar nu pot sa te inteleg, nu era o diferenta mare intre standard,hi-fi,logic 7,individual.

 

Sunetul standard a avut din totdeauna doar 6 difuzoare, 2 in fata, 2 woofere sub scaune, 2 la luneta in spate, si sunt amplificate doar

de radio/mask/ccc.

Sunetul HI-FI are difuzoarele din fata schimbate + 2 tweetere in fata, si o statie in portbagaj. = 8 difuzoare

Sunetul logic7 are toate difuzoarele schimbate, + inca un difuzor in mijlocul bordului, + 2 difuzoare + tweetere in portierele din spate = 11 difuzoare

La individual ar trebui sa fie 16 difuzoare, din pacate nu am avut niciodata, si nu vreau sa vorbesc prostii :)

 

Diferenta la pret intre standard si hi-fi e imens de mica, intre standard si logic7 cred ca sub 1000e, asa ca nu inteleg de ce ai vrea sa desfaci o masina noua

sa pui alte difuzoare pe ea..

Link to comment
Share on other sites

Adica tu ai comandat o masina noua, si vrei acum sa o strici ?

Imi pare rau, dar nu pot sa te inteleg, nu era o diferenta mare intre standard,hi-fi,logic 7,individual.

 

Sunetul standard a avut din totdeauna doar 6 difuzoare, 2 in fata, 2 woofere sub scaune, 2 la luneta in spate, si sunt amplificate doar

de radio/mask/ccc.

Sunetul HI-FI are difuzoarele din fata schimbate + 2 tweetere in fata, si o statie in portbagaj. = 8 difuzoare

Sunetul logic7 are toate difuzoarele schimbate, + inca un difuzor in mijlocul bordului, + 2 difuzoare + tweetere in portierele din spate = 11 difuzoare

La individual ar trebui sa fie 16 difuzoare, din pacate nu am avut niciodata, si nu vreau sa vorbesc prostii :)

 

Diferenta la pret intre standard si hi-fi e imens de mica, intre standard si logic7 cred ca sub 1000e, asa ca nu inteleg de ce ai vrea sa desfaci o masina noua

sa pui alte difuzoare pe ea..

iti dai seama ca nici mie nu imi convine sa incep sa o modific acum, dar in ceea ce privesc sistemele hi-fi ul este 600 euro si logic 7 este 1250. nu am considerat ca se merita diferenta de 600 intre standard si hi-fi, iar 1250 pe hk nu am vrut sa dau. Astept un raspuns de la cineva care ar fi cea mai buna si simpla varianta pt upgrade. mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am vazut ca multi se plang de sunetul standard. Eu am E92 din 2006 cu business CD si la mine se aude acceptabil dupa parerea mea. Nici nu sunt genul care vrea sa ii tremure stergatorul pe parbriz.

 

On. ai incercat sa umbli la egalizator?? La mine basul e pe max. sau aproape de max. Si nu cred ca se aude rau. O sa incerc sa fac un filmulet si sa il pun pe aici sa vad ce zic si altii. Poate am eu urechi de lemn.

Eu unu nu m-as apuca sa stric masina avand in vedere ca e noua. Am mai citit si pe forumuri din afara despre altii care s-au apucat sa modifice sistemul audio si nu prea erau multumiti de rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.