Jump to content

Cumpar cutie viteza automata E 36, 318 i


Recommended Posts

ms mada....

 

on topic: cu mine ai vb la tel....ti-am zis, cutia mea de pe 1,8is m44 nu se potriveste pe 1,8i al tau.....tie iti trebuie strict cutie de 1,8 m43 si ATAT....nici de 1,6 m43 nu e buna, nici de 1,8is m44 sau m42 ..iti trebuie strict de 1,8 m43...bafta...

Link to comment
Share on other sites

la e36 318i/s/CI indiferent de varianta de motor au fost 2 cutii mari si late.

A4S310R pana in 95 si dupa 95 A4S270R.

 

 

Daca masina ta e dupa 95 si a avut A4S270R merg si cutii de pe 323,325 si 328i chiar, pana in 97 cred.

 

Dupa part no nu o sa gasesti niciodata ca intodeauna e diferit pe diverse modele chiar daca cutia in sine e identica.

Link to comment
Share on other sites

la e36 318i/s/CI indiferent de varianta de motor au fost 2 cutii mari si late.

A4S310R pana in 95 si dupa 95 A4S270R.

 

 

Daca masina ta e dupa 95 si a avut A4S270R merg si cutii de pe 323,325 si 328i chiar, pana in 97 cred.

 

Dupa part no nu o sa gasesti niciodata ca intodeauna e diferit pe diverse modele chiar daca cutia in sine e identica.

 

personal (fara sa verific) nu cred ca se va potrivi niciodata o cutie automata de pe 323, 325, 328 pe 1,8i m43....automata de 1,8 are treptele 1,2,3 pe cand cele de 6 pistoane au 2,3,4....repet, nu este o informatie documentata (este doar parerea mea)....iar ce am zis mai sus legat de m44 , m42 si 1,6 m43 am zis conform codurilor pe care le da realoem....

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

ti-am explicat cum e cu codurile, intodeauna vor fi diferite. sunt versiuni de soft diferite, poate unele piese upgradate, dar in principiu miezul, cutia in sine e la fel si merge pusa de pe una pe alta.

 

 

uite aici tabel oficial cu cutiile folosite de BMW.

http://www.nmia.com/...rg/SD92-113.pdf

 

daca pe e34/e39 cutii automate in 5 trepte au fost introduse imediat, la e36 a mai durat ceva, pana la urma era cel mai ieftin BMW , si la vremea aia cutiile cu 5 trepte automate nu erau chiar pe toate drumurile.

De aceea la e36 acelasi motor cu e39 puteai avea foarte usor la unul cutie in 4 trepte si la e39 in 5, cum era la 528I de exemplu.

 

Abia in ultimii ani de fabricatie la e36 au pus cutii automate in 5 trepte.. gen 98/99, desi au fost chiar si e34 multe cu cutii in 5 trepte, cam dupa 92-93..

 

 

Cel mai bine sa verifici eventual dupa codul GM ce cutie e si dupa anul de fabricatie.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ti-am explicat cum e cu codurile, intodeauna vor fi diferite. sunt versiuni de soft diferite, poate unele piese upgradate, dar in principiu miezul, cutia in sine e la fel si merge pusa de pe una pe alta.

 

 

uite aici tabel oficial cu cutiile folosite de BMW.

http://www.nmia.com/...rg/SD92-113.pdf

 

daca pe e34/e39 cutii automate in 5 trepte au fost introduse imediat, la e36 a mai durat ceva, pana la urma era cel mai ieftin BMW , si la vremea aia cutiile cu 5 trepte automate nu erau chiar pe toate drumurile.

De aceea la e36 acelasi motor cu e39 puteai avea foarte usor la unul cutie in 4 trepte si la e39 in 5, cum era la 528I de exemplu.

 

Abia in ultimii ani de fabricatie la e36 au pus cutii automate in 5 trepte.. gen 98/99, desi au fost chiar si e34 multe cu cutii in 5 trepte, cam dupa 92-93..

 

 

Cel mai bine sa verifici eventual dupa codul GM ce cutie e si dupa anul de fabricatie.

 

Salut

 

Am gasit o cutie automata montata pe o masina fabricata in 11/1994. Am verificat pe Realoem si este acelasi cod . Nu stiu ce inseamna cod GM.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.