Jump to content

Dovada inlocuitoare a talonului


blastergod

Recommended Posts

Salut,

Dupa 4 luni de asteptari mi-am cumparat un e92 335d . Toate bune si frumoase, am planuit o excursie in Viena pt ca stiam ca va fi pe numele meu pana atunci. Astazi am primit numerele + o dovada inlocuitoare a talonului.

Vreau sa stiu daca pot pleca cu acea dovada inlocuitoare in strainatate.

 

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce naiba nu ti-au dat talonul ? La Bucuresti, in maxim 2 ore inmatriculezi masina si iti dau numere, talon, carte, etc.

 

Probabil ca trebuie sa legalizezi si sa traduci dovada. Nu stiu daca se poate asa ceva, dar cam asta ar fi tot ce ai putea face. Cel mai bine era sa fi intrebat la politie.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu daca pot pleca cu acea dovada inlocuitoare in strainatate.

 

Ce parere aveti?

Si eu am inmatriculat masina in decembrie si am dat telefon la vama, am intrebat la politie si un prieten politist. De la toti am primit acelasi raspuns: nu se poate iesi din tara cu dovada inlocuitoare a talonului. Daca nu ma insel, scrie si pe ea ca este valabila doar pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa astepti talonul care vine prin posta.

Link to comment
Share on other sites

@KIP, nu e Timisoara de vina :) Inainte se faceau taloanele direct aici, dar s-a schimbat legea, in toata tara se fac taloane doar la Bucuresti...

@Ice_man, ma gandeam ca e asa. Nu scrie ca e valabil doar pe teritoriul Romaniei dar asta este. Din pacate am facut rezervarea la Viena pe vineri, sansa sa ajunga talonul in 4 zile e mica :(

Link to comment
Share on other sites

Doamne, ce tara de rahat. Adica un judet ca Timis nu merita/putea sa fie dotat cu aparatura si logistica necesare imprimarii unor amarate de taloane ? Trebuie sa-l trimita prin posta de la Bucuresti... :no:

 

Nu e vorba numai de aparatura...ci si de cine foloseste acea aparatura pt. cine si cum ( vezi cazul permiselor ) ... nu mi risca astia..:))

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu prea am ce face, astept, asta e legea :)

 

@Ice_man, corsa se tinea de drum, nu prea contau caii, stia sa se joace pe serpentine, pe cand a6 era o barca notorie, cea mai proasta masina pe care am putut sa o conduc. Daca eram in tren sau in A6 era acelasi lucru :) Desigur e parere personala.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten (din alt oras decat Bucuresti) a avut aceeasi problema, a mers pe urma talonului si cu ceva noroc a aflat la ce oficiu postal din Bucuresti se afla, s-a dus si l-a ridicat de acolo. Altfel ar mai fi durat cateva zile pana sa il primeasca. Poti sa incerci asa :) Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Dovada ta este intr adevar valabila pe teritoriul Romaniei dar asta nu impiedica cu nimik iesirea ta din tara daca intr adevar este programata, eu am mers pana in Franta cu dovada de permis de conducere... deci se poate, si daca te opreste io arati si asta e, caii de la bicicleta nu ti poate lua si nici talon sau permis...<br><br>Suntem in Ue asta e, odata ce politia elibereaza dovezi atunci inseamna ca se poate circula cu ele...<br> Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se poate inchide topicul. O sa vin si cu "decizia" finala. Am vorbit cu 2 politisti de la rutiera + 1 sef de la vama de la nadlac.

Toti au spus acelasi lucru. NU se poate circula cu dovada. Aceasta este valabila (cum ati spus si voi, majoritatea) doar in Romania.

 

Parerea mea este ca nimeni nu ar trebui sa se riste :) (inclusiv eu). Voi pleca cu alta masina, si asta este.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.