Jump to content

Problema caseta directie


Recommended Posts

Salutari,tocmai mi am reconditionat caseta de directie la un e 46 1,8d din 2004,avea un pic de joc de care vroiam sa scap,ideea este ca volanul merge greu dupa operatiunea aceasta,nu isi revine la pozitia iniala,de la service mi au spus ca o sa isi revina cu timpul,deoarece ar fi toate noi pe acolo si e normal,sunt putin sceptic,daca a mai intampinat cineva aceasta problema va rog sa ma lamuriti cum ar trebui sa fie de fapt.multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutari,tocmai mi am reconditionat caseta de directie la un e 46 1,8d din 2004,avea un pic de joc de care vroiam sa scap,ideea este ca volanul merge greu dupa operatiunea aceasta,nu isi revine la pozitia iniala,de la service mi au spus ca o sa isi revina cu timpul,deoarece ar fi toate noi pe acolo si e normal,sunt putin sceptic,daca a mai intampinat cineva aceasta problema va rog sa ma lamuriti cum ar trebui sa fie de fapt.multumesc

esti sigur ca ti a reconditionat caseta? :bye:

cand ai joc in caseta se strange din surub,iar atunci volanul merge mai greu c a de obicei.

si eu vreau sa schimb caseta pt ca imi mg volanul mai greu fata de alt e46,si nu are directie

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Imi trece prin cap aceasta idee sincer dar nu vreau sa mi fac singur rau si sa o cred. Merg azi pana la ei sa i mai de a drumul la surub , sper sa nu aiba joc caseta dupa aceasta operatiune

din cate stiu eu la surubul de strans se unbla cand caseta are joc si vrei sa i lungesti putin viata.

cand se unbla la surub caseta este pe duca.

tu ai vazut cand ti a schiimbat caseta? ai stat langa masina? sau te ai dus la bere?

eu unu nu mai las masina fara mine .eu am patit o la reprezentanta cu masina in garantie

Link to comment
Share on other sites

Am lasat o frate si am plecat ca daca stai linga jegurike astea se simt jigniti ca nu ai incredere in ei , am fost azi la ei si zice au sa o mai las sa nu umblu la surub ca o sa si revina, mai am rabdare o saptamana dupa cred ca le dau foc

da si tu scutul jos si uita te daca se vede caseta noua sau la suruburile de prindere pe motor.daca caseta a fost schimbata cu una de a lor ei ar trebuii sa i puna ceva un sigiliu sau vopsea la suruburi sa se vada daca se unbla la ea.

dar nu i normal sa se miste volanul greu si sa nu revina.

eu din cauza asta schimb caseta ca merge m ai greu din cauza ca a avut joc si i a fost strans surubul.

sa vad cand schimb eu caseta si o sa ti spun eu difgerenta.

pe banii tai faci ce vrei.

de unde esti?

daca esti din buc te trimit eu la cineva sa ti zica daca a fost schimbata caseta

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa zic acum? Sunt rabdator de felul meu si astept , normal volanuk inainte mergea super usor . Astept vremuri mai bune daca nu imi schimb caseta

cat ai platit pt caseta reconditionata?

sau ce ai schiimbat la ea? ce probleme avea caseta? pierdea lichid?

Link to comment
Share on other sites

800 de lei a fost total ul , aveam un pic de joc , nu curgea dar am zis sa fac din timp sa nu plang mai tarziu, cica mi ar fi schimbat un semering niste bucse si dzeu cu mila acum

da e clara treaba ,daca nu curgea a strans doar surubul din cauza asta iti mg volanul greu.

din curiozitate cum statea volanul ,era drept?

ai facut geometria?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta e faza care ma tine oe loc de nu pot sa le zic nik, ca a trebuit sa mi fac directia duoa faza asta si era umblat si ka lichidul de servo, ca se pare ca se scurge tot cand umbli la caseta

da acum sunt sigur ca nu ti a reconditionat caseta.doar ti a schimbat semerigurile pe acolo,a curatat o ,dar ce era important nu cred ca au facut.si ca sa scape de jos a strans surubu si gata treaba.

cand se roconditioneaza cseta se adauga in locul ende este uzata material si se ajusteaza la strung se masoara cu manometru etc.

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

voi ce intelege-ti prin joc in caseta?

si acum ce vrei sa caut o defenitie pt ,,joc in caseta,,?

depinde cum se manifesta la el.

la mine de cand am luat masina imi mg volanul mai greu si la denivelari mici nu are directie,sau cand franez ori trage stanga ori dreapta

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa cauti o definitie. intrebam asa pt ca si eu am un ticait in volan la denivelari. dar doar atat. adica directia e stabila, nu curge ulei din caseta... am miscat de axul care se leaga de axul volanului si acela are putin joc la iesirea din caseta

poate sa fie crucea cardanica.are la mijloc cauciuc si se uzeaza

si eu am schimbat o dar nu era ea de vina

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la caseta, daca se poate repara prin schimbarea piesei respective.

 

o sa merg la service sa vad ce se poate face

piesa asta este separata de caseta de directie.etse piesa care se duce spre coloana volan.nu am gasit o separat.

este metal cauciuc si iar metal

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.