Jump to content

Subwoofer la E39


Recommended Posts

In ce consta acest adaptator HI-LOW si de unde l-ai cumparat? Cat despre idee simpla de montaj...sa stii ca o sa scoti vrand nevrand fetele de la usi si bancheta spate. Dar nici asta nu-i asa mare problema...am incercat eu si ies nesperat de usor. Am vazut montata statia la e39 in portbagaj, deasupra (dedesubtul boxelor, pe tabla- buna exprimare, nu?!) si tubul de bas lipit de peretele portbagajului din spatele banchetei. In felul asta ramanea si spatiu suficient.

In schimb, probabil ca o sa schimbi si difuzoarele...cand o sa le vezi o sa te ia jalea.

Mult noroc!

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Eu am crezut ca ar fi un fel de adaptator care sa faca legatura intre statie si casetofonul/CD-ul masinii...

Dar acest separator nu se vinde laolalta cu boxele sistem? Ma refer la cele compuse din difuzorul in sine, plus un tweeter si acel "crossover" :) care separa nivelurile sunetului intre difuzor si tweeter.

Adica nu-i acelasi lucru, mai pe romaneste?

Link to comment
Share on other sites

Da, asa scrie pe be-loud.ro, nu? :blink:

Oricum, pentru mine nu e scris pe romaneste...tot nu inteleg. Oare nu se poate monta direct la head unit (in interior) la "finale" asa ceva sau ceva similar, impreuna cu o iesire (RCA parca) pentru statie?

Sper sa nu fi spus vreo prostie...

Si, pe aproape de topic: stii cumva cum se scoate head-unitul din bord? Am senzatia ca am reusit si eu si alt coleg de forum, in incercarea de a "verifica" boxele masinii, sa ardem ceva la unitate...mie nu-mi mai merg difuzoarele pe dreapta, fata si spate, lui nu-i mai merge... spatele!

Link to comment
Share on other sites

Sub butonul de la volum e un surub.Daca nu il ai poti sa demontezi panoul de bord din dreapta pana la volan(e simplu,doar cateva suruburi)si trebuie sa apesi clemele care il tine akolo.Dar sa stii ca e cam complicat asa.

Daca vrei sa-l montezi la head unit trebuie sa demontezi o gramada,dar asta depinde de unde montezi statia ca pare cam complicat sa duci firele pana in spate.

Eu am avut subwooferul in portdagaj si am legat adaptorul la boxele din spate si statia pe plafonul portbagajului.

Edited by nik_romania
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nik_romania nu prea ma pricep la sistemele de BMW ... dar ciugulesc cate ceva in materie de statii , subwoofere ... conectica si cam tot ce tear interesa pe tine ! mai dami te rog frumos niste detalii sa te pot ajuta !

 

detalii in ce sens : ce statie ... ce sub ... adaptor ... si .. cam ce intelegi u printro schema simpla !

 

numa bine !

Link to comment
Share on other sites

deci ... mai incurcat de tot ...

adaptorul se foloseste atunci knd HU nu este prevazut cu iesire de preamplificare pt semnal ... si HU tau nu are .. ai procedat corect !

legarea adaptorului se face in felul urmator ... 2 canale ale HU intra in adaptor ... deci 4 fire 2+ si 2- ... dupa cum este schema pe adaptor ... din adaptor iesi cu un cablu de semnal pana in statie ... iar din statie cu cablu nemufat pana in subwoofer ...

dc ai facut asa si nu merge ceva ... sau nuti place cum se aude .. zimi si incerc sa te ajut mai departe !

 

numa bine !

Link to comment
Share on other sites

pe spate ... insemnand difurile spate sau tunul de bass ... !?

acum ai urmatoarele posibilitati .. din setarea HU .. FADER ... sa lasi mai incet pe spate .. si astfel vezi auzi mai tare fatza in comparatie cu spatele ...

 

acum .. ar mai treb sati explic ceva ... din cate cred HU tau are in jur de 20W reali ... dc faci un upgrade si cumperi alte difuri ... puterea cu care vei da in noile difuri va fi aceeasi ... volumul va ramane acelasi dar va creste simtitor claritatea !

 

poti sa mergi pe ink un amplificator ( ceea ce am recomandat si altui detinator de BMW ) si .. de aici ai alte II optiuni ... un amp cu 2 iesiri ( si amplifici doar II difuri ... si o sa ai tunul si II difuri amplificate ) sau un amp cu 4 iesiri ( amplifici toate 4 difurile ... si o sa ai 4 difuri amplificate si tunul ) ;

 

mai ajuta f mult dc miai spune :

I. ce HU ( presupun ca il ai stok atata timp cat ai folosit un adaptor ) ... cate difuri ai in masina ... denumirea statiei si a tunului de bass ...

II. felul masinii ... sedan , hatchbeck ...

III. ce asteptari ai de la muzica ... SPL sau SQL !?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.