Jump to content

Jante tabla 15'' seria 1?


gg_e

Recommended Posts

Salut . Stie cineva daca se pot pune jante de tabla pe 15'' pe seria 1? M-am uitat la dimenisuinile inscriptionate pe masina si nu scrie ca ar merge si pe 15'' dar in schimb un "nene " de la un service a zis el ca are 4 jante de tabla pe 15 care se potrivesc , si le si testeaza. Ce parere aveti ?se potrivesc? a mai pus cineva?

Salut!

Edited by gg_e
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, diametrul minim este 16".

 

Asa am vazut si vazut si eu ....dar as incerca sa vad ce tot zice omu d la service ca s-ar potrivi . Dar cum imi pot da seama daca merg sau nu?....ca poate ala le pune ..imi arata ca se invart si zice ...gata domne ..iale ..ca se potrivesc..si poate dupa ceva timp imi apar alte probleme.

Link to comment
Share on other sites

normal, ar trebui sa intre, depinde acum si ce motorizare ai, deci si ce diametru la discurile fata.

 

daca ai discuri de 284/22, intra 15. vezi si ce ET au jantele, ar trebui sa fie maxim ET42, scrie pe spatele jantei.

 

 

masina e octombrie 2004 , 116i...la ET nu stiu ....

Daca e asa cum zici u , motorizarea e cea mai mica ,deci cele mai mici discuri....ar trebui sa mearga. Nu?

Link to comment
Share on other sites

masina e octombrie 2004 , 116i...la ET nu stiu ....

Daca e asa cum zici u , motorizarea e cea mai mica ,deci cele mai mici discuri....ar trebui sa mearga. Nu?

 

ai discurile alea care ti le-am zis, 284mm cu 22mm latime (ventilate).

 

o janta pe 15 are 381mm diametrul din buza in buza, in interior mai scazi vreo 3-4 cm per total, inca 3cm sa zicem ptr etrier...dar tot intra janta.

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2005/may/browse/brakes/front_brake_brake_disc/

 

http://www.rimsntires.com/specs.jsp

Link to comment
Share on other sites

Pentru jantele de tabla trebuie sa imi iau alte prezoane? Eu am pe 16". Azi am luat talonul si cartea de la leasing si surpriza...in care spune doar de roti pe 16" si 18". Da alea de 17 ce au?????

 

nu.

 

n-au nimic.le-o fi fost lene alora de la rar :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pentru jantele de tabla trebuie sa imi iau alte prezoane? Eu am pe 16". Azi am luat talonul si cartea de la leasing si surpriza...in care spune doar de roti pe 16" si 18". Da alea de 17 ce au?????

 

Seria 1 preFL modele au omologate si 17: 205/50/17 fata si spate, posibil ca modele FL au spate 225/45/17.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.