Jump to content

sfat achizitie :730d e65 sau X5 3000d e53?


ticuta14

Recommended Posts

salutare tuturor am si eu o mare dilema, nu stiu ce sa achizitionez un bmw 730d 2002-2004 e65 sau un X5 3000d e53 cam tot pe la aceeasi ani????Am mers prin tara si am vizionat ceva masini dar cand ma duc sa vad un X5 zic in mintea mea "parca mai fain i un septar" si cand merg sa vad un septar zic invers ca mai fain ar fi un X5 lol.Oricum greu mai gasesti o masina ok la noi in tara mai nou numai samsari mincinosi,chiar ieri am fost la bucuresti sa vad un 730d 2004 si am trait sa vad un septar cu chit pe el in valuri, si-au batut joc de masina.

 

Poate ma convingeti voi ce sa iau astept parerile voastre

 

PS: vineri merg sa vad un X5 3000d an 2002 facelift la zalau

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ĂŽnĂželeg genul asta de dilemĂŁ. Seria 7 si x5 nu au nimic ĂŽn comun, sunt ĂŽn clase total diferite.

stiu ca nu au nimic in comun dar nu vad care e legatura?mie imi plac ambele si nu stiu la care sa ma decid si ma gandeam ca aud nste sfaturi de la membri ce au aceste masini si ma pot decide.De patru ani conduc un e39 2001, X5 imi place pentru ca e jeep si ma gandesc ca va fi ceva diferit fata de limousine iar septar pentru ca mi se pare foarte luxos la interior si exterior

Link to comment
Share on other sites

stiu ca nu au nimic in comun dar nu vad care e legatura?mie imi plac ambele si nu stiu la care sa ma decid si ma gandeam ca aud nste sfaturi de la membri ce au aceste masini si ma pot decide.De patru ani conduc un e39 2001, X5 imi place pentru ca e jeep si ma gandesc ca va fi ceva diferit fata de limousine iar septar pentru ca mi se pare foarte luxos la interior si exterior

 

Poate ne ceri parerea si cand vrei sa te-nsori...pui 2 poze si alegem noi pt tine :thumbsup:

 

X5 imi place pentru ca e jeep si ma gandesc ca va fi ceva diferit fata de limousine ....toata lumea il lauda cum ca ar fi singurul SUV care se conduce ca o limuzina si tu vii sa ne spui contrariul :Devil:

 

Eu zic sa iei 7-le fiindca bag mana-n foc ca nu ai sa exploatezi x5-ul decat pe unul din cele 2 segmente de drum pentru care a fost facut...sa nu uitam ca 10 metri de praf si 5 de iarba cat ai de strabatul de la sosea pana la locul de gratar, nu se considera off-road, sau sa crezi ca X5 e un all-terrain ca un Land-Rover si sa te aventurezi prin padure si pe stanci.

In rest ce pot sa-ti mai spun, costuri cam aceleasi, consumuri la fel

...daca-ti plac amandoua, ia-o pe cea mai buna....la dotari, pret, istoric , aspect, fata vanzatorului etc.

La km nici sa nu indraznesti sa te uiti..daca ai citit un pic forumul, ai vazut si tu ca s-a demonstrat stiintific si moral aici pe forum ca KM la BMW se calculeaza ....altfel...deh, doar e nemti, tre' sa fie ei mai speciali.

Sa-mi scuzi aroganta dar sa tii cont de sfatul meu, chiar daca tu crezi altceva

O noapte profitabila iti doresc...ticuta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mai bine iesi cu un 7-ar, e clasic, e stil, e lux. cat despre x5...hum, dak nu e varianta sport sa te poti bucura de vizeza si rezistenta in curbe atunci ai sa ai impresia k mergi cu autobuzul. cat despre "intrat", intra tu cu x5 pe camp si incearca o panta cat de mica cand e ud, mai bine mergi pe jos. parerea mea ;)
Link to comment
Share on other sites

Personal m-am lamurit cu SUV-urile, sunt masini cu care mergi 98-99% pe sosele, avantajele care ti le ofera sunt vizibilitatea crescuta si senzatia de siguranta mai mare ah da, si vrem sau nu sa recunoastem 4x4 care este foarte util iarna (defapt asta e singuru motiv pentru care as alege un SUV). 7-erul este altceva, confort, eleganta, viteza/acceleratie marita comparativ cu un SUV.
Link to comment
Share on other sites

"senzatia de siguranta mai mare"...mai bine te-ai uita la statistici ca dintr-un suv ai 99% sanse mai mari sa iesi din masina pe picioarele tale decat in orice sedan sau limuzina, vezi accidentele despre care se mai discuta pe aici, X5-ul aluia care fugea de politie, huidu....

As merge pe 7, dar nu cred ca vei gasi vreunul ok pe la noi.

Link to comment
Share on other sites

"senzatia de siguranta mai mare"...mai bine te-ai uita la statistici ca dintr-un suv ai 99% sanse mai mari sa iesi din masina pe picioarele tale decat in orice sedan sau limuzina, vezi accidentele despre care se mai discuta pe aici, X5-ul aluia care fugea de politie, huidu....

As merge pe 7, dar nu cred ca vei gasi vreunul ok pe la noi.

 

Care statistici ? Alea inventate de tine ? Huidu si ala cu X5-ul au dat in Loganuri.

 

ON: Am avut petru ceva timp un X5 cu mai toate optiunile si impecabil tehnic/optic. Nu m-a atras de nicio culoare. As alege seria 7 fara sa stau pe ganduri.

Link to comment
Share on other sites

Ba chiar au in comun seria 7 cu x5,tie iti plac dupa cum vad masinile spatioase nu sport,ca puteai merge pe seria 3 diferite modele,parerea mea este sa mergi pe un x5 ca si eu am seria 5 si urmatorul pas este x5,mai spatios mai sigursi pentru drumurile din romania merita si cum ziceau uni colegi pe unde mergi cu x5 nu mergi cu septarul,bafta in continuare si sa ne pui poze cu noua ta achizitie.Stima
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.