Jump to content

Jante 19" sau 20" ?


ryso

Recommended Posts

Salut. Urmeaza sa comand un X5 40d si nu stiu daca sa merg pe jantele pe 20" (style 336) cu 275/40R20 pe fata si 315/35R20 spate sau sa aleg jantele de pachet sport pe 19" (style 335) cu 255/50R19 pe fata si 285/45R19. Din pacate toate au run flat si nu stiu daca masina va fi prea rigida pe drumurile de la noi cu jantele pe 20. Suspensia va fi Adaptive Drive. Astept niste pareri de la cineva care a mers cu ambele configuratii si poate sa faca o comparatie (confort, tinuta de drum). Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa iei jantele pe 19,sa te convingi tu cum e(daca e rigida sau nu).

Adaptive drive nu face minuni in ceea ce priveste confortul .daca e ok,iti iei cauciucuri obisnuite si aia e.Cu atat mai mult cu cat pe jantele de 20 platesti foarte mult,cand le poti lua ulterior de la cei care au asa ceva la jumatate din pret.

Oricum,toata lumea o sa iti recomande dupa propriile lor convingeri.Decizia,iti apartine in totalitate.

Link to comment
Share on other sites

255 fata si 285 spate pt vers pe 19 din cate stiu se pupa doar cu suspensie sport,eu din fabrica am luat pe 19,peste cateva luni am luat pe 20,acum depinde ce iti doresti de la masina caci intre 19 fara rft si 20 cu rft este diferenta mare (cu jante pe 19 masina consuma mai putin cu aprox 1L,parca este un pic mai sprintena,poti sa mergi pe orice drum fara sa ti se zgaltaie dintii,insa nu este atat de stabila si frunoasa :blush: )

 

Gandeste-te bine,cel mai ieftin iesi acum,doar o anvelopa rft 315 35 r20 costa aproape 450e prin comert.

Link to comment
Share on other sites

255 fata si 285 spate pt vers pe 19 din cate stiu se pupa doar cu suspensie sport,eu din fabrica am luat pe 19,peste cateva luni am luat pe 20,acum depinde ce iti doresti de la masina caci intre 19 fara rft si 20 cu rft este diferenta mare (cu jante pe 19 masina consuma mai putin cu aprox 1L,parca este un pic mai sprintena,poti sa mergi pe orice drum fara sa ti se zgaltaie dintii,insa nu este atat de stabila si frunoasa :blush: )

 

Gandeste-te bine,cel mai ieftin iesi acum,doar o anvelopa rft 315 35 r20 costa aproape 450e prin comert.

 

Masina va fi comandata cu pachet sport + adaptive drive. Jantele de pachet sport sunt 19" cu 285 pe spate. Optional se pot pune cele pe 20" pt 1500 de eur. Inclin sa aleg 19" pentru ca toate au runflat si 20" si runflat cred ca e cam mult pt drumurile noastre..

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe 20" pe x5 de vara,suspensia Adaptive Drive,si 18" iarna, iar cu cele de iarna pe 18" cu RFT , mi se pare mai rigida masina, decat cu cele de 20" fara RFT..

Mergi pe cele de 20" , si arata mai bine si mare diferenta de confort intre 19" si 20" nu o sa fie, mai ales ca amandoua vin cu runflat.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe 20" pe x5 de vara,suspensia Adaptive Drive,si 18" iarna, iar cu cele de iarna pe 18" cu RFT , mi se pare mai rigida masina, decat cu cele de 20" fara RFT..

 

Incearca 20+rft si 18 fara rft sa vezi dif.

 

 

 

X5 cu pachet M, roti pe 20" anvelope rft, suspensie normala e mai confortabil decat un c klasse cu suspensie normala .

Acum masina e incaltata cu roti pe 19" anvelope normale, confort maxim dar cam barcuta pe curbe.

 

Dinamic drive e in lista de optiuni?

 

C-ul pe cat avea jantele 20 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Dupa 4000 de km cu noua masina vreau sa va spun ca Adaptive Drive face diferenta si masina nu e exagerat de rigida nici cu run flaturi pe 20" (cu setarea confort activa), e chiar foarte confortabila, trece frumos peste denivelari.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.