Jump to content

Help needed! Torx T47... aveti?


Recommended Posts

Ma poate ajuta cineva care este din Bucuresti / imprejurimi cu un Torx T47 pentru a putea demonta bancheta spate la un E90?

 

Sunt acolo 2 suruburi. Pe unul am reusit sa il desfac cu T45, dar al 2lea e f f intepenit si nu iese neam. Ba mai mult, am reusit sa ii stric putin forma interioara a capului. Am dat si cu WD40, dar degeaba.

 

Singura solutie o reprezinta un bit de T47.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva care este din Bucuresti / imprejurimi cu un Torx T47 pentru a putea demonta bancheta spate la un E90?

 

Sunt acolo 2 suruburi. Pe unul am reusit sa il desfac cu T45, dar al 2lea e f f intepenit si nu iese neam. Ba mai mult, am reusit sa ii stric putin forma interioara a capului. Am dat si cu WD40, dar degeaba.

 

Singura solutie o reprezinta un bit de T47.

 

Multumesc anticipat!

eu mi-am cumparat un set din brico...e 10 lei parca si are exact ce ai nevoie...eu le-am demontat cu asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am cumparat un set din brico...e 10 lei parca si are exact ce ai nevoie...eu le-am demontat cu asa ceva...

Are T47 setul ala? ia uita-te... am fost in seara asta in Brico si nu aveau asa ceva. M-am uitat juma de ora la toate raioanele si am intrebat si un agarici dinala si mi-a zis ca nu stie sa aiba asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

eu am luat din praktiker..

sunt bune de avut ca tot peste torx dai si la scaunele fata daca ai nevoie sa le dai jos..

Am dat jos scaunele fata cu T45. dar surubul de la bancheta spate nu vrea sa iasa si pace. O sa incerc maine la praktiker poate poate... mi-am facut degetele praf, abia mai scriu la calc.

Link to comment
Share on other sites

Au la Praktiker la raionul acela cu scule mai de calitate. Au ei o marca, Connex parca ii spune si gasesti adaptoare de la patrat la torx, absolut toate dimensiunile.

Mai gasesti asa ceva si la Dedeman.

 

Sau cauta un magazin cu scule Yato. Eu am asa ceva de la Yato:

http://www.scule-yato.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1092&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

 

Oricum, daca ai stricat capul surubului, nu cred ca vei face ceva cu un torx mai mare. Daca ai loc incearca sa-l desfaci cu o dalta si un ciocan.

Link to comment
Share on other sites

Au la Praktiker la raionul acela cu scule mai de calitate. Au ei o marca, Connex parca ii spune si gasesti adaptoare de la patrat la torx absolut toate dimensiunile.

 

Sau cauta un magazin Yato. Eu am asa ceva de la Yato:

http://www.scule-yato.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1092&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Da, connex nu aveau decat T45 si T50. :( la naiba. Am gasit un site.. bricoshop. o sa sun maine sa vad daca au.

 

Iar referitor la Yato, i-am gasit ieri, dar nu au pe site o lista cu magazinele in care se gasesc produsele lor. Doar vanzare online.

Link to comment
Share on other sites

Un flex bun, fara bataie, cu o piatra mica, si ii faci taietura pentru surubelntia "-"

 

:))

 

E greu de scos surubul si datorita faptului ca e locul foarte stramt si nu am loc sa bag mai nimic acolo. Maine daca nu gasesc la bricoshop [altii decat bricostore] cred ca ma duc la reprezentanta sa imi desfaca 1 surub :)

Link to comment
Share on other sites

nu ai nevoie de torx de 47 ai nevoie de torx de 45 dar cu colturile drepte nu ascutite cum sun cele normale. Cauta un magazin specializat pe sculede service si cere asa ceva (masinile italiene au in general suruburi care necesita asemenea torxuri), sau incerca sa rogi pe cineva de la ceva service sa-ti imprumute unul si le lasi o garantie de cateva zeci de lei.
Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit maine pe la atelier poate gasesc si de 47... revin cu un raspuns pe la 9 dimineata daca nui prea tarziu.

 

Nu e deloc tarziu. Merci frumos! Daca nu gasesc la magazinul ala si ai tu, o sa te deranjez putin! [ideal ar fi sa gasesc de cumparat, ca nu se stie cand mai am nevoie].

 

Merci frumos inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Mai este o varianta: cu un burghiu mai mare sa dai pana se desprinde "capul" surubului de partea cu filet, iar apoi cu unul mic sa gauresti ce ramane in interior si sa bagi fortat un torx de 10-15 si sa desfiletezi; apoi montezi alt surub.
Link to comment
Share on other sites

Mai este o varianta: cu un burghiu mai mare sa dai pana se desprinde "capul" surubului de partea cu filet, iar apoi cu unul mic sa gauresti ce ramane in interior si sa bagi fortat un torx de 10-15 si sa desfiletezi; apoi montezi alt surub.

In caz ca nu reusesc sa il desfac, cred ca asta va fi solutia...

 

@bogdy, este T47. Cautarile pe net la marimea asta m-au dus.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.