Jump to content

Turbo 320


M13lu

Recommended Posts

Salut, sunt interesat de montarea unui kit turbo pe un bmw 320 coupe cu motor de 2.2 litrii aspirat din 2002. Ce modificari ar implica si in jur de ce preturi ?

Nu ma intereseaza marirea maxima a puterii, vreau ceva modest, un cuplu mai mare dupa 2000 de turatii.

Link to comment
Share on other sites

Pentru acesta modificare trebuie sa aloci peste 4000E numai pentru piese. Mai ales ca 320 nu este un varf de gama mai mult ca sigur ca nu vei gasi un kit complet ci tot trebuie facut pentru masina ta (tubulaturi aer, traseu ulei pentru turbina, galerie evacuare....).
Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei ceva pretentios sunt kituri complete pt 6 cilindri pe e-bay,sunt si la noi,gasesti pe mai multe site uri in jur la 1000 de euro.

 

nu stiu cat de fiabile sunt in schimb,oricum mai necesita si alte modificari,printre care mai importante ar fi injectoare schimbate,pompa de benzina cu presiune mare,garnitura de chiulasa metalica si soft.

 

am studiat si eu problema in vederea supraalimentarii unui 2,5,dar nu prea merita,pentru ceva fiabil trebuie sa consideri un buget de minim 3500-4000 de euro.

 

daca urmaresti o crestere de putere mai mica,in cazul tau ar fi mult mai convenabila o conversie pe 2,8 din care cu investitii mult mai mici poti scoate destul de usor 230-240 cp.

Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei ceva pretentios sunt kituri complete pt 6 cilindri pe e-bay,sunt si la noi,gasesti pe mai multe site uri in jur la 1000 de euro.

 

nu stiu cat de fiabile sunt in schimb,oricum mai necesita si alte modificari,printre care mai importante ar fi injectoare schimbate,pompa de benzina cu presiune mare,garnitura de chiulasa metalica si soft.

 

am studiat si eu problema in vederea supraalimentarii unui 2,5,dar nu prea merita,pentru ceva fiabil trebuie sa consideri un buget de minim 3500-4000 de euro.

 

daca urmaresti o crestere de putere mai mica,in cazul tau ar fi mult mai convenabila o conversie pe 2,8 din care cu investitii mult mai mici poti scoate destul de usor 230-240 cp.

 

 

Kiturile alea la 1000 de euro sunt niste porcarii , recomand sa fie evitate .

 

Pentru colegul care vrea turbo pe 2.2 , eu as avea o solutie pentru tine mult mai simpla , dar cel mai important e sa gasesti piesele necesare , iar pentru utilizarea de zi cu zi iti recomand kompressorul. Un buget de aprox de 2000 de euro faci o treaba excelenta . Spun asta pentru ca si eu sunt in cursul unui proiect cu un 1.9l m44 kompressor si targetul e sa il aduc la nivelul unui 2.5 fara prea mari batai de cap. Mult succes , daca doresti mai multe detalii imi poti da PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Kiturile alea la 1000 de euro sunt niste porcarii , recomand sa fie evitate ."

 

am vazut si eu kit urile astea si la noi si pe un site in Franta am gasit si as vrea sa stiu si eu dece sunt considerate porcarii , eu am mai vb cu amici ce au montat si se pricep la turbo ca acele kit uri sunt ok , adica daca te duci la cruse continuu si fortezi probabil turbina la peste 1 bar atunci probabil cedeaza mai repede , dar ele au wastgatul intern (sau altele extern) si este potrivit la 0,6 bari ca sa nu afecteze motorul stock si in plus de asta turbina hibrid T3/T4 este garantata 1 an , iar celelalte componente sunt tevi si fitinguri si mai e valva de blowoff care si ea e o supapa , conducte de ulei etc ...

 

acum sincer in afara de turbo , care la presiunea aia pt benzina e prea ok altceva ce poate sa se intample ....

 

stiti la cineva montat un astfel de kit ? ce probleme au aparut , vreau si eu sa imi montez si aflu pareri pro si contra , asta e motivul pentru care doresc amanunte ...

Edited by RazvanCRD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.