Jump to content

Revenire in familia BMW


jry_062000

Recommended Posts

Salut toti colegi ,

 

Achizitionat BMW X5 4.6 is an 2002 km 150000

Probleme pana acum sesizate :

1. directia merge cam greu uneori , cand acelerez isi revine cat de cat .

Masina a stat din oct 2011 pana acum , nu mai avea lichid la servo si am pus aprox 500 gr Aral ATF Dextron II D.

Credeti ca trebuie schimbat uleiul sau e de la altceva , am citit ca e posibil sa fie si de la bateria slaba .

2. Muzica din masina , cand apas pe meniu imi inchide muzica si nu mai pot da pe radio , cas sau magazie .

Dupa ce scot toate mufele si le pun la loc , mufele din portbagaj de le radio, tv ... isi revine pana apas iar pe meniu .

O sa revin cu poze si o sa ma prezint la intalniri !

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Revin cu amanunte :

1. Problema cu servo nu am rezolvat-o , din cate ama inteles se aeriseste singura . Ideea e ca pe loc cand virez se intareste volanul si

dupa ce accelerez un pic incepe sa fie mai moale . E defecta ceva sau asa trebuie sa faca ?

2. Am rezolvat si cu muzica , lipsea Navi din portbagaj , dupa achizitionare una bucata MK3 functionaza perfect .Posibil sa se bloca fiindca eram pe

meniul Tv-ului.

In curand poze !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut.Din pacate pompa ta de servo e dusa (cauta una sh-merge de orice v8).Daca vrei sa pastrezi masina pentru o perioada mai lunga de timp ar fi bine sa schimbi: ulei+filtru cutie automata , ulei cutie transfer , ulei grup fata +spate , lichid frana. Schimba ulei si filtre motor , verifica discuri si placute frana , si mai ales pernele spate ( dupa o lunga perioada de nefolosire se pot sparge ).Daca se intampla - pune arcuri normale.

Bafta cu masina.350 cp sunt senzatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Revin cu amanunte :

1. Problema cu servo nu am rezolvat-o , din cate ama inteles se aeriseste singura . Ideea e ca pe loc cand virez se intareste volanul si

dupa ce accelerez un pic incepe sa fie mai moale . E defecta ceva sau asa trebuie sa faca ?

2. Am rezolvat si cu muzica , lipsea Navi din portbagaj , dupa achizitionare una bucata MK3 functionaza perfect .Posibil sa se bloca fiindca eram pe

meniul Tv-ului.

In curand poze !

La mine e valva servotronic, (MERGE GREU VOLANUL PE LOC)tot o da jos o curata si dupa un timp iar nu mai vireaza usor pe loc..., am schimbat si pompa(sh), dar acuma am observat ca e murdara pe interior la sita....pot tot sa curat valva ca tot se infunda cu mizerie... terbuie curatata pompa dar nu stiu daca se poate da jos doar vasul cel cu sita, in care se baga uleiul???????, ma poate ajuta si pe mine cu aceasta informatie cineva ... sau o solutie ?????

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.