Jump to content

sfaturi achizitie X5 3.0d


octaviancj

Recommended Posts

Individual se refera la configuratie,optiuni.

Premium Selcetion - garantie bmw.

 

Sincer,este depasit,gandeste-te ca f curand va aparea noul x5,cu adus si taxa ajungi la 19-20k euro.Daca nu ma insel modelul respectiv nu beneficiaza de x-drive,este awd insa cu distributia cuplului fixa.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merita este x5 din ultima generatie inainte de modelul nou , asa ca au rezolvat cam toate probleme care le a avut in ani de productie. E o masina buna.... cel putin fatza de modelul nou.

ps cu toate astea eu zic sa ai inca vreo 2000 3000 pusi deoparte pentru posibilele cheltuieli de la 172 d km. numai uleiul la cutie cu filtru te costa vreo 400 euro...

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

E o masina buna.... cel putin fatza de modelul nou.

 

 

Ai sau ai avut cumva modelul nou? Sau vb dupa ureche? Cum fac majoritatea de aici... Eu am modelul nou cu 120k in bord si inafara de ulei si filtre , nu am schimbat absolut nimic la masina asta. Vorbiti in cunostinta de cauza nu doar sa va aflati in treaba si sa faceti postari.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa pierzi vreo 5-6 mii de euro din prima zi, cumpara masina asta. Preturile de pe autovit sunt exagerat de umflate, astia cu X5 nu prea au simtul realitatii, cer foarte multi bani pe ele. Si cam toate sunt de mult de vanzare. Eu am avut 2 pana acum, primul era Individual si l-am vandut cu 17.500 si al doilea era mai simplu, si l-am dat la schimb in 16.500, asta acum 2 ani. Si cel care l-am avut eu Individual era mai frumos ca asta de il vrei tu.

 

Si ala nu cred e Individual, nu are nimic in afara de culoarea pielii, din catalogul de culori Individual. Trebuia sa aibe jante, culoarea exterioara trebuia sa fie oricare alta fata de unul standard, volanul trebuia sa fie negru piano, presurile trebuiau sa fie cu contur portocaliu etc.

 

Asta a fost al meu, cel normal: http://www.autovit.ro/bmw-x5-C23335947.html Vad ca a scazut pretentiile, dar incearca sa il vanda de anul trecut, vruia tot 16.500 cu cat i l-am dat.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

E o masina buna.... cel putin fatza de modelul nou.

 

 

Ai sau ai avut cumva modelul nou? Sau vb dupa ureche? Cum fac majoritatea de aici... Eu am modelul nou cu 120k in bord si inafara de ulei si filtre , nu am schimbat absolut nimic la masina asta. Vorbiti in cunostinta de cauza nu doar sa va aflati in treaba si sa faceti postari.

vb pe la 200k... atunci intra sa te pronunti cat de buna e. Am prieteni care au x5 modelul nou si au schimbat cutii , casete de directie dupa 150 160 de k. deci nu vb dupa nici o ureche. numai jigni tot forumul domnule daca nu iti convine poti accesa alte forumuri unde oameni impartasesc numai ideeile tale

Link to comment
Share on other sites

Lol. Exista in Romania X5-uri modelul nou care sa aibe peste 100 de mii de km? Cred ca pe autovit nu e nici unul macar. :LMAO:

 

Din 118 X5-uri de vanzare pe autovit, 110 au sub 150 de mii de km:

 

http://www.autovit.ro/index.php?sect=search&sub=car&page=2&qid=2544482590&order_by=o

 

Individual se refera la configuratie,optiuni.

 

Gresesti grav, Individual nu are absolut nici o legatura cu configuratia sau optiunile masinii. Este strict legat de materiale si culori, in rest masina este ca una obisnuita.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

vb pe la 200k... atunci intra sa te pronunti cat de buna e. Am prieteni care au x5 modelul nou si au schimbat cutii , casete de directie dupa 150 160 de k. deci nu vb dupa nici o ureche. numai jigni tot forumul domnule daca nu iti convine poti accesa alte forumuri unde oameni impartasesc numai ideeile tale

 

Domnule in primul rand nu am jignit tot forumul...dar sunt persone care vorbesc doar din auzite si nu mi se pare corect fata de colegul care a intrebat despre modelul respectiv. Nu cred ca sunt primul care e de parere ca se comenteaza superficial. Nu e nevoie ca toata lumea sa imi impartaseasca ideile...nu inteleg de unde ai tras tu concluzia asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lol. Exista in Romania X5-uri modelul nou care sa aibe peste 100 de mii de km? Cred ca pe autovit nu e nici unul macar. :LMAO:

 

Din 118 X5-uri de vanzare pe autovit, 110 au sub 150 de mii de km:

 

http://www.autovit.ro/index.php?sect=search&sub=car&page=2&qid=2544482590&order_by=o

 

 

 

Gresesti grav, Individual nu are absolut nici o legatura cu configuratia sau optiunile masinii. Este strict legat de materiale si culori, in rest masina este ca una obisnuita.

Nu exista pe autovit si nu exista in bordul masinilor de vanzare in sufletul lor exista.

 

http://cautare.mobile.ro/automobile/bmw.x3%20%20x5.html?scopeId=C&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=49&minConstructionYear=2008&minMileage=150000

 

Dar in Romania si alea din 2000 au " pana in 100 de k"

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel modelul respectiv nu beneficiaza de x-drive,este awd insa cu distributia cuplului fixa.

 

Te inseli din nou, are xDrive. Modelul fara facelift era cu 4x4 permanent.

 

 

Era retorica remarca mea, evident ca toate X5-urile au km dati inapoi, asta era ideea, in Romania toate masinile au sub "100 de mii".

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Te inseli din nou, are xDrive. Modelul fara facelift era cu 4x4 permanent.

 

 

Era retorica remarca mea, evident ca toate X5-urile au km dati inapoi, asta era ideea, in Romania toate masinile au sub "100 de mii".

Asa e cel mai tare am o cunostinta care descoperise ca daca scoate senzorul abs stanga spate nu ii mai inregistreaza km. Si mergea asa majoritatea timpului.... ce daca nu stia nici cu cat merge la ora si avea frane standard hahahah. Masina lui ramane mereu tanara

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

vb pe la 200k... atunci intra sa te pronunti cat de buna e. Am prieteni care au x5 modelul nou si au schimbat cutii , casete de directie dupa 150 160 de k. deci nu vb dupa nici o ureche. numai jigni tot forumul domnule daca nu iti convine poti accesa alte forumuri unde oameni impartasesc numai ideeile tale

 

Orice masina mai avansata tehnologic va fi mai putin fiabila.Directii active,amortizoare ajustabile,head up display,bi-turbo,cutii cu 8 trepte,peste 100cp/litru,etc etc ,aduc pe parcurs mai multe pb decat o masina simpla.

 

Revenind la topic,eu as lua x3 cu x-drive (daca vrei suv bmw),daca nu ai nevoie de garda e60 x-drive (daca vrei neaparat bmw).Pur si simplu e53-ul este prea urat si depasit.

 

Eu as merge pe Audi allroad,gasesti exemplare frumoase 2007-2008,direct la reprezentanta in de.

 

Te inseli din nou, are xDrive. Modelul fara facelift era cu 4x4 permanent.

 

 

Am zis eu ca nu este 4x4 permanent,am zis doar ca are distributia cuplului fixa 40:60,este un sist. 4x4 destul de slab pe langa x-drive.

Link to comment
Share on other sites

Da, dupa cum spuneam, faceliftul are xDrive. Cel fara facelift avea raport fix (am spus eronat permanent in loc de fix).

 

Si nu e 40/60, este 38/62, aveam si pe 330xi E46 acelasi raport.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.