Jump to content

VAND BMW E21 - 1976 RECHIN (reconditionat)


Guby

Recommended Posts

Salut,

Am un BMW E21 an fabricatie 1976, pe care l-am reconditionat acum 2 ani, cu mainile mele, din pacate nu mai am garaj si timp pentru al intretine, itr-un final am decis sa-l vand cuiva care iubeste acest model si poate avea grija de el.

Este modelul clasic, fara modificari, motorul este 1.6 carburatie facut si el de la zero, tapitaria facuta acum vreo 5 ani, vopsit acum 3 ani.

Pentru mai multe detalii ma puteti contacta, am sa atasez cateva poze.post-22750-0-61822600-1336295101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guby, retapitarea interiorului e deja o modificare...eu asa stiu ca 316 venea de fabrica cu 2 faruri model mare, cel de 320 avea 2 faruri duble.

 

Ce pret are masinuta? Geamurile sunt cu tenta verde? Cutia originala cu 4 trepte?

Actele cum stau?

Poze cu portbagajul se poate?

 

Am avut si eu un rechin din 76 cu faruri patrate...regret ca l-am dat. Acum am un 315 alb din 1983 care intra in curand la reconditionat. Caut un 318i cu tabla cat de cat acceptabila, nemodificata si de preferat cu injectie K-jetronic din zona Clujului.

Link to comment
Share on other sites

Guby, retapitarea interiorului e deja o modificare...eu asa stiu ca 316 venea de fabrica cu 2 faruri model mare, cel de 320 avea 2 faruri duble.

 

Ce pret are masinuta? Geamurile sunt cu tenta verde? Cutia originala cu 4 trepte?

Actele cum stau?

Poze cu portbagajul se poate?

 

Am avut si eu un rechin din 76 cu faruri patrate...regret ca l-am dat. Acum am un 315 alb din 1983 care intra in curand la reconditionat. Caut un 318i cu tabla cat de cat acceptabila, nemodificata si de preferat cu injectie K-jetronic din zona Clujului.

 

La tapitare am schimbat doar panza plafonului si materialul textil de pe scaune si banchete, restul a ramas original.

Motorul este schimbat, a fost 320, si am pus 316 cu acte in regula si rar. Actele sunt ok, mi-a expirat asigurarea pe 5 acum si va expira si verificarea curand, nu-mi fac probleme de asta pt ca nu am nici un joc, sunt schibati toti rulmentii si capetele bara, asta pentru ca sunt eu maniac nu ca ar fi fost proaste, fanele impecabile, motorul perfect are 8000km dupa reconditionare (segmenti,cuzuneti,lant distributie, intinzator, si toate garniturile),asta am facut-o tot din manie ca sa ajung la consum 10 cat scrie la carte, carburatia este solex didta 32/32 (aici nu am schimbat nimic, doar cateva garnituri si curatat, la noxe a iesit in parametri), nu are nici un incident. Geamurile sunt albe cu folie cu tenta bleu omologate. Cutia originala in 4 trepte, mai am una de rezerva + inca 2 in 5 trepte, aripile si usile sunt schimbate, le am si pe cele originale dar cum se stie au prins rugina in colturi si aripile jos, asa le-am schimbat cu unlele perfecte. La tabla am descompletat-o complet si curatata la sange, o singura problema am la plafon partea din dreapta sus unde s-a gaurit si am acoperit-o in fibra, in rest au mai aparut 2-3 unflaturi minore, este atifonata interior exterior, si am mai acoperit tot cu fibra locasul bandourilor laterale (unde se strangea tot timpul mizerie si statea apa) Cam astea sunt... daca mai sunt intrebari va raspund. Mai mai sunt fotografii pe forumuri in timpul restaurarii si pot adauga ce va intereseaza. La pret m-am gandit la cat am muncit si in ce stare e, la 2600 euro. Astept pareri, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.