Jump to content

Sfat - X3 2.0d sau 3.0d 2006/2007


barry

Recommended Posts

AM MENTIONAT MAI SUS CA " Sunt absolut convins ca multi proprietari de X3 habar nu au ca ei sub capota au noul tip de motor si il pot resofta absolut lejer fara niciun stres la 163 - 177cp ."

 

TU AI TIPUL MOTORULUI M47N2( uitate la tip motor in cartea masinii sau in talon) adica cel de pe e90 de 163cp :))

 

Am vazut si E90 LCI din 2009 adusa din Germania cu 150cp din fabrica ...dar asta nu inseamna ca nu le poti resofta.

 

Sunt SUGRUMATE intentionat din cauza faptului ca acolo taxele se platesc in functie de CAI PUTERE nu dupa cmc cum se intampla la noi .

 

pe x3 nu s-a pus niciodata motorul de 163cp,insa pe E60 si e90 s-a pus motorul de 150cp din 2005.09.Codul motor este ac si pt 116cp,122cp,150cp,163cp.

 

In Germania se impoziteaza dupa cap. cilindrica,norma de poluare,emisii,combustibil,vechime.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

In cele din urma consider ca pot renunta la cutia automata dar inca sunt in dilema daca merita sa investesc 7-8 mii de euro pe langa e46 pentru o masina de 6 ani vechime. Bineinteles ca exista X3 2.0d din 2006 si la 11 - 12 mii de euro dar dupa ce am vazut un X3 3.0d (204 CP) din 2006 la 10 mii euro si care avea 400 mii de km iar in anunt 150 mii chiar nu vreau sa cumpar o masina "aranjata" pentru vanzare de nu stiu care samsar.

 

Inca nu am mers cu un X3 pentru a-mi face o idee in plus dar daca va fi sa apara o oportunitate buna nu stau in loc deoarece imi place masina, ma bucur ca este un motor cu ceva in plus fata de actualul (nu neaparat CP in plus) si la urma urmei, cand am luat E46 am stiut doar ca imi place.

 

Ramane sa vand E46-le si sa vad ce pot achizitiona ulterior. Variante ar fi, X3 2.0d cu prioritate, E90 LCI sedan (dupa inima) sau touring (dupa logica) 320d cu toate ca discutiile legate de motorul N47 ma fac putin reticent si E60 d/ x-drive diesel.

 

LE: :hyper: icsD-ul se vede emoticonul xD

Edited by barry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu daca te mai intereseaza...dar pot sa iti dau o parere destul de obiectiva...avand in vedere ca am mers cu x3 amandoua motorizarile...2.0 si 3.0( nu stiu cati cai aveau fiecare )

 

Crede-ma ca nu poti compara niciodata motorul de 3.0 in 6 pistoane, care este super echilibrat, super silentios...

 

Motorul de 2.0 pe langa testul cu un x3 a unei cunostinte l-am avut si pe un seria 3 e90 LCI...este destul de puturos ( dar foarte economic ) si pentru seria 3...iar probleme maxime cu ruperea distributiei ( este un post de 60 de pagini aici pe forum ) + distributia pozitionata in spatele motorului ceea ce inseamna scoaterea motoruluyi la un eventual schimb al distributiei...

 

Eu am un x5 3.0 D si pot sa iti spun clar ca intretinerea nu este deloc mult mai mare...daca nu te duci in reprezentanta normal...cutia de viteze cu 6 trepte ( care este bagata din 2004 pe x5 )daca are schimbat uleiul ( chiar daca ei spun ca nu se schimba ) nu are nici ce-a mai mica problema... consumul de motorina este de 12-14 l/100km in bucuresti la 3.0 x5 iar sunetul motorului nu poti sa il compari niciodata cu vibratiile unui motor in 4 pistoane...

 

Daca iti poti permite impozitul...mergi pe 3.0 nu o sa iti para niciu o secunda rau...( fiabilitatea motorului de 3.0 este chiar f bine cunoscuta, pe cand a celui de 2.0 este exact la opus ... http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__hl__m47n )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.