Jump to content

Cumpar motor M54, 3000 cmc


Recommended Posts

  • 3 months later...

Mersi de oferta. Eu vreau acest motor sa-l pun pe un e60 care initial are motor m54 de 2,2 l. Problema este ca nu stiu exact daca potriveste motorul m54 luat de pe pe e46 si pus pe e60.(aici ma refer la dme,senzori,mufe,furtune,etc).

De aceea caut un motor m54 de 3l dezmembrat de pe e60.Acolo lucrurile se simplifica mult.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de oferta. Eu vreau acest motor sa-l pun pe un e60 care initial are motor m54 de 2,2 l. Problema este ca nu stiu exact daca potriveste motorul m54 luat de pe pe e46 si pus pe e60.(aici ma refer la dme,senzori,mufe,furtune,etc).

De aceea caut un motor m54 de 3l dezmembrat de pe e60.Acolo lucrurile se simplifica mult.

 

Cred ca sunt la fel,dar nici eu nu bag mana in foc :)

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Practic dupa ce ai inlocuit motorul de pe e46 pe e60 ce ai mai facut?(modificat,inlocuit?). Eu de exemplu am observat ca borcanul de ulei pt. servo se afla langa cutia unde se afla filtrul de ulei,la e46,iar la e60 borcanul de ulei pt, servo se afla undeva in dreapta sus.Vezi cele 2 poze.In chenar rosu se afla borcanul de ulei servo si intr-un caz si in celalalt. Mai difera si diametrul fuliei de servo si poate inca multe altele...

 

post-25026-0-20012000-1368047697_thumb.jpg post-25026-0-12767900-1368047719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sefu, te complici....

 

pui motorul de e46 pe e60 complet (cu toate anexele de pe e46) mai putin baia de ulei, suportii motorului si cutia cu tot cu volanta, kit de ambreiaj si evacuare...si atunci ai o struto camila...iar cand iti cumperi piese pe viitor esti atent pentru ce cumperi (e46 sau e60)

 

sau varianta 2- iei doar bloc+qulasa+ admisie si debitmetru, calculator+cip si ews de e46 si restul de e60 (instalatie electrica, senzori, baie ulei, sporti motor, cutie, evacuare, etc) si iar iese o corcitura

 

In principiu poti pune ambele tipuri de anexe (e46 sau e60) pe noul motor de 3,0 m54 daca iei si suportii care fac legatura intre anexe si motor..

 

P.S. Daca erai din bucuresti si nu din Moon of Endor te puteam ajuta mai mult..asa este mult de scris...

 

Ti-am zis...de pus se pune...trebuie sa mai si vrei....

 

motoarele astea se gasesc greu si de pe e46 sau e39...dapai de pe e60

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

ms de info....gasisem undeva prin vrancea un motor de 3l de pe e60 la 1000 de euro cu tot cu anexe..dar prea departe de mine...vroiam sa vad si cum merge....undeva prin ardeal ar fi mai aproape....mai caut/astept nu-i graba....

 

varianta a 2-a nu cred sa mearga....e60-ul are cas iar e46 are ews...dar asta e alta discutie....

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

varianta a 2-a nu cred sa mearga....e60-ul are cas iar e46 are ews...dar asta e alta discutie....

 

deci, pe e60 (nfl) , pe e46 si pe e39 s-au pus acelasi motor..si anume m54, 3,0 sau m54 2,2 sau m54 2,5 cu acceleratie electronica...intre ele difera in mare parte anexele.... :thumbsup:

 

era bun pretul de 1000 euro complet pentru cel de pe e60...

 

in fine, spor la treaba...sper sa te bucuri pe viitor de un 3,0

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

stii din experienta, ai montat, sau ai citit pe google?

 

eu am pus motor m54 de pe e46 pe e60...nu am timp sa stau sa enumar aici ce trebuie inlocuit si ce nu...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

Sunt diferente la senzori intre M54 E46 si M54 E60. Debitmentrul este diferit, senzorul IAT, fulia vibrochen. Mai multe si nu stau sa enumar.

 

 

stii din experienta, ai montat, sau ai citit pe google?

 

eu am pus motor m54 de pe e46 pe e60...nu am timp sa stau sa enumar aici ce trebuie inlocuit si ce nu...

 

Da-ma dreq, numai oameni ocupati si importanti pe aici :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.