Jump to content

Recommended Posts

Stie careva unde as putea sa indrept o janta de aliaj stramba din butuc?

La un derapaj lateral necontrolat, am izbit o bordura. Pe masina de echilibrat, janta are o bataie laterala.

As prefera Vrancea sau judetele limitrofe, dar merge si Bucuresti(din cand in cand mai am drum).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la o janta stramba din butuc...nu se mai poate indrepta!

 

Multi or sa incerce si o sa ramai cu banii luati...

 

In focsani poti incerca o parere la service-ul de pe strada Anghel Saligny...ala mare rosu.

 

Eu am incercat in mai multe locuri din Bucuresti sa o indrept,fara succes in schimb!

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Am gasit tot aici pe forum un post din 2010, in care se spunea ca ar fi un baiat care se pricepe la asa ceva, undeva in zona Diham, Bucuresti, in spate la Petrom.

Daca stie vreun coleg sa mai fie omul acolo, sau poate in alta parte.

Jantele sunt Artec MX Snowpro, 5x114,3, 7jx16, et 45. Momentan n-am o poza facuta.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut

Daca ai drum spre Bucuresti, te poti opri in Buzau vis-a-vis de fabrica de lactate. Ei au aparatura profesionala pt indreptat jante, au experienta si ii poti intreba daca vor putea sa o indrepte. Daca nu vor garanta reusita, iti vor spune.

Recomand sa nu te opresti la Buzau, am avut odata o janta pe 16 stramba la Vw Golf5, si m-a trimis cineva la ei, janta avea buza interioara intr-un loc cam deformata si in loc sa dea cu cald acolo si dupa sa incerce sa indrepte au bagat janta direct pe aparat si bineinteles s-a crapat, dupa s-au oferit sa mi-o sudeze contra-cost, si nu zic ca nu a iesit treaba buna, dar se putea evita sudura si banii in plus dati la sudura, si alta problema, am avut o janta care avea oscilatie f f mica(nu batea, doar ca cerea mai mult plumb) si m-am dus la ei si mi-au luat banii degeaba ca nu au facut treaba buna)

 

Se indreapta si jantele strambe din butuc, dar exista posibilitatea daca janta nu e din material calumea, elastic sa se crape si sa nu reuseasca nimeni sa ti-o scoata.

Daca ai drum prin Galati da-mi dinainte un pm si te trimit la un prieten care numai cu indreptat jante se ocupa si e cel mai bun din zona noastra GL Br, sau daca iti convine sa trimiti janta prin curier, parerea mea e ca trebuie incercat si in caz ca nu se mai poate face nimic sa iei alta :thumbsup:

De curiozitate cat costa o janta dintr-asta noua?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am gasit sa cumpar nici noua, nici second. Dupa ce am vazut ca-i stramba, asta a fost primul gand, s-o inlocuiesc, dar ...

Multumesc tuturor de ajutor, am sa incerc la Bucuresti, pentru ca am un drum, la un baiat pe nume ( porecla) Sirius; mi l-au recomandat mai multe persoane.

Va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru cei interesati care mai au probleme de genul jante strambe, sparte, etc., va recomand sa mergeti la Sirius, in Bucuresti. Janta care toata lumea mi-a recomandat s-o arunc el a indreptat-o in 2 ore. In schimbul a 120 lei, a indreptat-o, a incarcat cu sudura o belitura de bordura de vreo 12 cm si adanca de vreo 2-3 mm, a polizat-o si a si vopsit zona pe care a lucrat. In final, nu pot spune decat ca baiatul e super-meserias, si-l recomand tuturor care au probleme cu jantele de aliaj.

Multumesc BMW FORUM.

Se poate inchide.

 

Pentru cei interesati care mai au probleme de genul jante strambe, sparte, etc., va recomand sa mergeti la Sirius, in Bucuresti. Janta care toata lumea mi-a recomandat s-o arunc el a indreptat-o in 2 ore. In schimbul a 120 lei, a indreptat-o, a incarcat cu sudura o belitura de bordura de vreo 12 cm si adanca de vreo 2-3 mm, a polizat-o si a si vopsit zona pe care a lucrat. In final, nu pot spune decat ca baiatul e super-meserias, si-l recomand tuturor care au probleme cu jantele de aliaj.

Multumesc BMW CLUB.

Se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.