Jump to content

probleme cu politia pentru jante! un sfat va rog


bmw_e36_4ever

Recommended Posts

Legat de jante/gume si orice modiicari aduse atelajului , militianul rutier poate sa retina certificatul de inmatriculare , Tu poti sa depui contestatie si trebuie sa te prezinti la RAR .

In cazul gumelor RAR are o baza de date cu ce este omologat , in cazul de fata, pe e36 . Nu corespunde realitatea cu ce scrie pe ecran , nu vezi talon .

Daca vrea sa faca misto de tine , te poate opri de cate ori vrea el si sa iti retina talonul . De ex, pentru jante odata , pentru geamuri alta data , pentru proiectoare galbene alta data , pentru suspensie sport alta data si tot asa .Si nu ai ce sa-i faci . Intra in atributiile lui de cap cretos .hairy.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Legat de jante/gume si orice modiicari aduse atelajului , militianul rutier poate sa retina certificatul de inmatriculare , Tu poti sa depui contestatie si trebuie sa te prezinti la RAR .

In cazul gumelor RAR are o baza de date cu ce este omologat , in cazul de fata, pe e36 . Nu corespunde realitatea cu ce scrie pe ecran , nu vezi talon .

Daca vrea sa faca misto de tine , te poate opri de cate ori vrea el si sa iti retina talonul . De ex, pentru jante odata , pentru geamuri alta data , pentru proiectoare galbene alta data , pentru suspensie sport alta data si tot asa .Si nu ai ce sa-i faci . Intra in atributiile lui de cap cretos .hairy.png

 

pai si suspensia sport trebuie omologata? in beep masii !!! cred ca daca pun un carlig pentru remorca in spate si ala trebuie omologat...tara de kkt...sa-mi iau draq tira din ea mai repede

Link to comment
Share on other sites

pai si suspensia sport trebuie omologata? in beep masii !!! cred ca daca pun un carlig pentru remorca in spate si ala trebuie omologat...tara de kkt...sa-mi iau draq tira din ea mai repede

 

Te sfatuiesc sa ramai acolo unde esti,pentru ca daca te "tirezi" cum spui tu,te asigur ca ramai pieton!

Personal nu am nimic cu tine si sper ca nu ma bag in gura lupului afirmand ca in cazul tau,gaborul a facut o greseala ca te-a lasat sa pleci cu talonul in torpedo de acolo!(poate in momentul de fata nu a procedat corect,dar te asigur ca chiar au motive pentru care ti-ar putea lua talonul).

Cum spuneau colegii mai sus,cu modificarile actuale,ar trebui sa mergi pe burta si incet ,evitand orice conflict cu politia!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca ai gresit din start ca ai fugit, asta e vrajeala cu masina parcata, daca vroiau intr-adevar sa faca japca te luau de langa masina, chiar daca erai dat jos din ea, mai ales ca tu ai zis ca s-au tinut dupa tine, deci te-au vazut conducand, iar odata si odata o sa ti se infunde si atunci isi aduc aminte fraierii ca ai facut fugit si sa vezi atunci japca si ce o sa te arda chiar daca nu ai gresit.

 

Daca era in alta tara,sigur nu avea tupeul sa vorbeasca asa cu autoritatile,sa nu mai vorbim de o eventuala fuga!!!!!!Dar dat fiind faptul ca e in Romania,isi permite omul - sa aibe ceata galbena,folii pe geamurile anterioare,angel eyes in faruri,suspensie "shmekera",sa nu mai vorbim ca ar vrea si un carlig fara sa-l omologheze .......si pe deasupra,sa mai fie si arogant!(asta doar din cauza legilor prea blande pe care le avem in tara noastra draga)

Edited by jo's
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca era in alta tara,sigur nu avea tupeul sa vorbeasca asa cu autoritatile,sa nu mai vorbim de o eventuala fuga!!!!!!Dar dat fiind faptul ca e in Romania,isi permite omul - sa aibe ceata galbena,folii pe geamurile anterioare,angel eyes in faruri,suspensie "shmekera",sa nu mai vorbim ca ar vrea si un carlig fara sa-l omologheze .......si pe deasupra,sa mai fie si arogant!(asta doar din cauza legilor prea blande pe care le avem in tara noastra draga)

problema e ca in alta tara nu se ia politia aiurea de tine

eu am folie pe geamurile din fata si nu m-a oprit politia in europa

sunt in romania decat o luna jumate pe an deci mai mult in strainatate

Link to comment
Share on other sites

problema e ca in alta tara nu se ia politia aiurea de tine

eu am folie pe geamurile din fata si nu m-a oprit politia in europa

sunt in romania decat o luna jumate pe an deci mai mult in strainatate

 

E adevarat ce spui tu ,dar nu in totalitate.Aici chiar nu se ia de tine pentru orice tampenie pentru ca nu sunt cu foamea-n gat ca garcea ai nostri,dar daca esti tare-n "clontz" te asigur ca ramai pieton;si iti mai iei si o amenda care te lecuieste de meseria de comentator!!!!

O alta chestie pe care nu ai specificat-o este ca aici(in strainatate) oamenii cu 'pasiune"(cum spune colegul) nu transforma masinile in kitch.....de aici si calmul cu care politia trateaza soferii!

P.S.cat despre foliile de pe geamurile din fata,pana acum ai fost norocos,dar cum mai spunea cineva,ulciorul nu merge de multe ori la fantanta!

 

Care-i treabacu angel eyesurile si suspensiile?!!!!!

 

Daca tacea-i,filosof ramanea-i!

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ce spui tu ,dar nu in totalitate.Aici chiar nu se ia de tine pentru orice tampenie pentru ca nu sunt cu foamea-n gat ca garcea ai nostri,dar daca esti tare-n "clontz" te asigur ca ramai pieton;si iti mai iei si o amenda care te lecuieste de meseria de comentator!!!!

O alta chestie pe care nu ai specificat-o este ca aici(in strainatate) oamenii cu 'pasiune"(cum spune colegul) nu transforma masinile in kitch.....de aici si calmul cu care politia trateaza soferii!

P.S.cat despre foliile de pe geamurile din fata,pana acum ai fost norocos,dar cum mai spunea cineva,ulciorul nu merge de multe ori la fantanta!

am folie in limita bunului simt nu este cea mai inchisa,insa in romania m-a oprit pentru asta si s-a lasat la mana lui ca habar nu avea ce vorbeste

masina a trecut itp la statie rar cu folie pe fata si fara spaga :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Acolo, in strainatate, exista forumuri, gen bmwsyndikat sau prin state, stanceworks sat bimmerforum, iti recomand sa intri pe sectiunea de e36, ceea ce numesti tu kitch nu e chiar ce crezi tu ca e...si de cand exista afara militie "anti kitch"?! lol.asta s-a inteles..calmul politistului depinde de ceea ce I se pare kitch sau nu...lol

 

 

Ps: proiectoarele galbene e o chestie des intalnita"acolo in strainatate" de jante late si stance nu mai zic..dar na...

 

Jo's: era o intrebare retorica....zici ca ai crescut la manastire si te bate dumnezeu daca nu respecti orice regula, oricat de cretina ar fi...no offence.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ce spui tu ,dar nu in totalitate.Aici chiar nu se ia de tine pentru orice tampenie pentru ca nu sunt cu foamea-n gat ca garcea ai nostri,dar daca esti tare-n "clontz" te asigur ca ramai pieton;si iti mai iei si o amenda care te lecuieste de meseria de comentator!!!!

O alta chestie pe care nu ai specificat-o este ca aici(in strainatate) oamenii cu 'pasiune"(cum spune colegul) nu transforma masinile in kitch.....de aici si calmul cu care politia trateaza soferii!

P.S.cat despre foliile de pe geamurile din fata,pana acum ai fost norocos,dar cum mai spunea cineva,ulciorul nu merge de multe ori la fantanta!

 

 

 

Daca tacea-i,filosof ramanea-i!

Ai incercat sa fii tu "filosof", mai bine "umbli" un pic la gramatica....

Link to comment
Share on other sites

Acolo, in strainatate, exista forumuri, gen bmwsyndikat sau prin state, stanceworks sat bimmerforum, iti recomand sa intri pe sectiunea de e36, ceea ce numesti tu kitch nu e chiar ce crezi tu ca e...si de cand exista afara militie "anti kitch"?! lol.asta s-a inteles..

 

 

Ps: proiectoarele galbene e o chestie des intalnita"acolo in strainatate" de jante late si stance nu mai zic..dar na...

 

Nu ma refer la faptul ca proiectoarele lui sunt kitch,ci la faptul ca lumina din proiectoarele lui nu sunt conforme! Iar cand am spus ca politia il luau la intrebari,pt asta il luau: a modificat sistemul de iluminare a masinii.La fel si in cazul angel eyes-urilor,daca farul nu a fost prevazut cu angel eyes si el le-a montat(daca din fabrica masina a plecat cu gauri in parabola pt becuri d-alea mici), este pasibil de amenda,talon confiscat si revizie la rar,nu la mecanicul din colt.

In priviinta suspensiilor,afla ca este o lege care regelmenteaza cat poti lasa masina pe roti sau cat o poti ridica! - asta pt masinile care circula pe drumurile publice,lasand la o parte masinile de prezentari,sau pt diferite concursuri!

Link to comment
Share on other sites

 

Jo's: era o intrebare retorica....zici ca ai crescut la manastire si te bate dumnezeu daca nu respecti orice regula, oricat de cretina ar fi...no offence.

 

Chiar nu am crescut in manastire,si eu am gresit si am platit.Tocmai de asta incerc sa spun si altora unde gresesc,pt a nu trece pe unde am trecut eu!

Nu e chiar fain sa iei amenzi si sa ramai fara talon, dar din greseli inveti,nu?

 

Dude, WTF???????

 

Le:arata-mi si mie legea aia.

 

Daca ai probleme cu traducerea,spune-mi si iti traduc cu mare placere!

 

[ATTACH=CONFIG]51107[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers,uite ce intalnesc de multe ori pe la barierele de autostrada aici in nordul Italiei.Sunt niste tiruri cu remorci echipate pt a face revizia tehnica la fata locului,deci orice neregula se constata si se demonstreaza la locul de fata!

Daca ar fi si in Romania asa ceva(daca ar fi active)ma gandesc ca ne-am mai redresa un pic atitudinea(ma refer in special la cei cu xenoane fara lupa,cu ceata nu numai aprinsa dar chiar cu xenoane in interiorul acestora,etc)care afecteaza in primul rand pe ceilalti participanti la trafic!

 

 

 

 

Edited by jo's
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Dar noi locuim in Romania.

Pai da ! Si suntem mai catolici decat Papa . Fondul legal exista si este foarte restrictiv .Din varii motive nu se aplica .Daca insa vreun inspector/militian are ceva intre urechi si isi pune capul cu tine si aplica legea la punct si virgula va ploua cu amenzi de nu te mai opresti din plans cativa ani .

Orice modificare adusa vehiculului se omologheaza (trebe certificat RAR sau de la o autoritate europeana echivalenta tradus legalizat) . Aia de pe stanceworks si ce mai vrei tu au suspensii bune , scumpe si cu certificat TUV (care este bineinteles echivalent cu ala RAR) nu JOM fk TA-CEVA si ce alte mizerii ieftine or mai fi .

Eu de exemplu am certificat de omologare pana la ultimul surub schimbat pe masina .Nu le omologhez eu , dar nu mai cumpar nimic fara TUV Gutachte .

Nici eu nu m-am nascut dastept , da dupa ce am lasat talon si placute la Constanta si am plimbat putin masina pan la Bucuresti pe platforma am invatat , ceea ce nu va doresc .thumbsup.png

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

Pai una e xenonul pus aiurea si alta e suspensia si angel. ...cu ce te poate deranja pe tine suspensia mea?

 

VNB: fiecare cu standardele sale...eu ma refeream la acea lege postata de colegul, eu ii cerusem sa imi arate legea din romania.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Dar noi locuim in Romania.

 

Vad ca te-ai lamurit!

P.S. afirmatia ta nu ar trebui sa reprezinte o scuza care sa ne dea dreptul sa modificam masinile dupa bunul plac,incalcand astfel legile!

Uite de ex,vineri m-am reintors din Romania,unde ne-am facut concediul.La tot pasul am intalnit masini care practic se dezmembrau la un vant mai puternic dar la majoritatea am vazut leduri in faruri,xenoane fara lupa,ceata cu xenoane,etc;Trecut de partea cealalta a granitei,am observat ca acest fenomen s-a rarit in mod vizibil(nu spun ca a disparut pt ca si pe aici mai vezi d-astia.........doar ca foarte rar!

 

Pai una e xenonul pus aiurea si alta e suspensia si angel. ...cu ce te poate deranja pe tine suspensia mea?

 

 

Nu ca ma incurca pe mine angel eyes-ul tau,dar daca masina nu a fost echipata cu asa ceva nu ai dreptul sa il montezi tu.(asta spune legea,nu eu)

Cat despre suspensii,cred ca te-a lamurit colegul VNB !

Link to comment
Share on other sites

Nu ca ma incurca pe mine angel eyes-ul tau,dar daca masina nu a fost echipata cu asa ceva nu ai dreptul sa il montezi tu.(asta spune legea,nu eu)

 

 

Daca exista retrofit oem poti sa-ti pui fara dureri de cap.

Link to comment
Share on other sites

Daca exista retrofit oem poti sa-ti pui fara dureri de cap.

 

Lucru care comporta verificare la rar in urma caruia vei avea dovada scrisa ca retrofitul este facut cum trebuie si in conformitate cu legea!(care te va scuti de probleme cu politia-in cazul in care se trezeste vreo unul sa te ia la rost)

Link to comment
Share on other sites

Normal ca dupa ce-ti faci modificarea te duci frumos la rar. Si pentru retrofit xenon oem e valabil.

Oricum la cat costa facut cum trebuie, la rar dai mai nimic din cat te-a costat operatiunea de retrofit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.