Jump to content

probleme cu politia pentru jante! un sfat va rog


bmw_e36_4ever

Recommended Posts

Salutare tuturor, am o problema cu politia si anume..am numere de bulgaria, si am jante pe 17 10j pe spate si 17 8,5 j fata...din cauza unui conflict verbal cu un politai in trafic ma urmaresc cu al lor logan....si de o saptamina...am reusit pina acum sa scap...insa asta nu o sa dureze la nesfarsit. Vreau sa imi spune-ti daca am jante pe 17 inch , si in talon sau in orice act al masinii nu sint trecute dimensiunile jantelor si nici a cauciucurilor poate politia sa-mi retina talonul? intreb asta pentru ca a spus in mod clar ca data viitoare ma arde pentru jante. Presupun ca daca masina e inscrisa la bulgari...nu au ce sa comenteze aci in romania astia de la circulatie si inca o chestie cu arr sau rar...au voie sa puna masina pe stand daca nu e inscrisa in romania? Multumesc anticipat tuturor!
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Da, au voie sa-ti puna masina pe stand deoarece circuli cu ea pe drumurile Romaniei si atunci esti supus legislatiei actuale. In Germania spre exemplu daca esti oprit iar masina are probleme, pe langa amenda ori iti este retinuta masina pana cand o repari, ori o pui pe platforma si o scoti din tara lor dupa care poti circula normal. Cat despre jante, cred ca nu erau siguri daca iti pot lua talonul si te-au mai lasat " o tura" pt a se documenta. Oare masina ta nu a fost prevazuta si cu roti pe 17"?

Link to comment
Share on other sites

Tre sa ai marimea anvelopelor din talon sau carte cu ce ai pe masina...teoretic. acum nu stiu daca la talonul de bg sunt trecute anvelopele, ca in astea de romania mai noi, nu se mai trec. Si nu cred ca gaboru e cel in masura sa decida, aia de la rar da. Si eu am 8.5 cu 10 j pe 17, politia nu m-a stresat cu ele niciodata, doar rarul o sing data. Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Sigur masina lui a avut si roti pe 17 optional. Problema e ce scrie in talon. Si daca nu sunt trecute, degeaba le arati ce ai pe stalp.

Eu zic ca nu e la cacialma treaba :)

 

Lucru acesta ar fi trebuit sa-mi dea putin de gandit. La randul meu, nu am trecute dimensiunile in certificat sau carte. Masina a fost cumparata din Romania si nu ma voi lasa pacalit cu vreo amenda sau altceva deoarece vinovati se fac ei. Insa mi-e cam teama sa nu gasesc vreun "istet" care sa ma puna pe drumuri si pe la cozi pt a-mi trece in carte toate dimensiunile care se puteau pune pe masina.(iarna am pe 19" iar vara pe 18")

Link to comment
Share on other sites

[...] Insa mi-e cam teama sa nu gasesc vreun "istet" care sa ma puna pe drumuri si pe la cozi pt a-mi trece in carte toate dimensiunile care se puteau pune pe masina.(iarna am pe 19" iar vara pe 18")

 

Poti sa te scutesti singur de situatia asta. Iti omologhezi si cealalta dimensiune si dupa mergi linistit si nu te mai intereseaza capitolul roti. Nu e scumpa deloc treaba din cate retin. Te alegi cu doua dimensiuni de roti in talon.

 

 

 

eu am avut o masina pe BG inscrisa pe firma(nu cred ca ar conta asta).NICI in talon si NICI pe cartea masinii NU sunt trecute marimile rotilor permise de producator(chir m-am uitat special dp asa cv),asa cum scrie in cartea de Ro.

 

 

Ok, alea permise de producator nu sunt trecute, dar nici alea pe care le ai pe masina acum?

 

 

 

Tre sa ai marimea anvelopelor din talon sau carte cu ce ai pe masina...teoretic. acum nu stiu daca la talonul de bg sunt trecute anvelopele, ca in astea de romania mai noi, nu se mai trec. Si nu cred ca gaboru e cel in masura sa decida, aia de la rar da. Si eu am 8.5 cu 10 j pe 17, politia nu m-a stresat cu ele niciodata, doar rarul o sing data.

 

 

 

E si gaborul in masura sa decida.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

cum au spus si colegii mai sus ,nu dimensiunea jentilor ci dimensiunea cauciucurilor se trece in carte

mi-au luat si mie talonul (impreuna cu cei de la RAR)pentru cauciucuri 225/45/17.

 

am fost la RAR si mi le-am trecut in carte si p'astea si pe cele de 18 inch(care sunt pe stalpu' masinii)...chiar daca nu o sa pun niciodata jante pe 18

 

acum am in carte 7 dimensiuni ale cauciucurilor trecute : are carerva p'aici mai multe ? :laugh: :laugh: :laugh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da. Scuze ca nu am specificat concret asta in msg meu anterior. Nu sunt stresat de asta deoarece nu ma fac vinovat insa vreun "destept" m-ar putea trimite la RAR sa completez cartea. Totusi cred ca daca ii explic "cu blandete" cum sta treaba cu mai multe dimensiuni de jante care se puteau pune pe masina, ma va lasa in pace.

 

cum au spus si colegii mai sus ,nu dimensiunea jentilor ci dimensiunea cauciucurilor se trece in carte

mi-au luat si mie talonul (impreuna cu cei de la RAR)pentru cauciucuri 225/45/17.

 

am fost la RAR si mi le-am trecut in carte si p'astea si pe cele de 18 inch(care sunt pe stalpu' masinii)...chiar daca nu o sa pun niciodata jante pe 18

 

acum am in carte 7 dimensiuni ale cauciucurilor trecute : are carerva p'aici mai multe ? :laugh: :laugh: :laugh:

 

 

" Te invidiez"

Link to comment
Share on other sites

mvpaul, cel mai bine du-te la rar cand esti mai liber si rezolva si chestia asta. Pentru ceva de genul 50 lei sau cat costa chiar nu merita sa-ti creezi singur probleme. Poti sa ai parte de unul intelegator, poti sa dai si de ultima scarba de om.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, conform legislatiei in vigoare, esti obligat sa oferi la control certificatul de inmatriculare, documentul de identitate, permisul si asigurarea. Ce zic ei e fara temei, daca nu sunt trecute dimensiunile in talon pana la proba contrara esti in legalitate. Singurii in masura sa constate ca nu esti in legalitate sunt cei de la Rar. Cei de la rutiera pot doar sa constate ceea ce scrie sau nu scrie in documente. Daca te opresc cei de la rar cu cei de la rutiera atunci cel mai probabil ramai fara talon, daca te opresc fiecare dintre ei singuri, adica ori rutiera ori rar in trafic nu ai de ce sa iti faci probleme pentru ca ceea ce iti spun ei verbal e fara temei juridic. Sper ca te-am lamurit.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mvpaul, cel mai bine du-te la rar cand esti mai liber si rezolva si chestia asta. Pentru ceva de genul 50 lei sau cat costa chiar nu merita sa-ti creezi singur probleme. Poti sa ai parte de unul intelegator, poti sa dai si de ultima scarba de om.

Ai dreptate, multumesc. Voi face lucrul acesta sau cel putin voi intreba pe la ei 'ce si cum". Pt linistea mea.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca nu ti-au zis ca te ard in necunostinta de cauza.

 

din contra au facut japca cu mine...si nu le-am dat actele..pentru ca eu deja am oprit masina pe dreapta..si eram jos din masina...si el striga dupa mine actele...si am raspuns in felu urmator " ce tupeu ordinar ai tu sa imi ceri mie actele masinii cind eu sint parcat si nu sint in masina,,,daca ma opreai in circulatie atunci le dadeam" si de aci toata chestia cu urmaritul prin oras...

Link to comment
Share on other sites

am vb cu astia care inmatriculeaza masini in bulgaura si au spus ca la bulgari poti sa pui si jante pe 19 cu ce cauciuoace vrei tu....ca la ei nu se trec in niciun act dimensiunile la jante si cauciucuri....si deodata ce nu sint trecute datele in nici un act in ce temei legal imi iau ei mie talonu pentru jante si caucioace!???????? Edited by bmw_e36_4ever
Link to comment
Share on other sites

Nu, tocmai asta ziceam si eu. Plus ca nu stiu cum verifica militianul online cartea masinii tale, daca in talon nu scrie nimic. Cred ca mananca cacat, dar ce e nou?! :) o poza nu pui si tu cu jantele pe masina? Ce sunt? Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Nu, tocmai asta ziceam si eu. Plus ca nu stiu cum verifica militianul online cartea masinii tale, daca in talon nu scrie nimic. Cred ca mananca cacat, dar ce e nou?! :) o poza nu pui si tu cu jantele pe masina? Ce sunt?

 

pai deodata ce in niciun act al masinii nu sint trecute marimile, inseamna ca nici ei in baza lor de date nu trec marimile. asa ca degeaba stie politaiu ca "masina asta din fabrica trebuie cu jante pe 15" daca in acte nu e trecut nimic....deci pot pune ce jante si cauciucuri vreau eu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.