Jump to content

Subwoofer e46... cine are, sau a ascultat la cinev


Recommended Posts

n-am mai pus in gaura de la cotiera deoarece cutia care urma sa i-o atasez in spate trebuia prinsa in tabla si era greu de dat jos dupa aia daca aveam nevoie de loc pentru bagaje. In schimb am pus in portbagaj o cutie trapezoidala sealed cu un dif Kenwood de 30 cm, gaura de la cotiera ramanand deschisa, mascata de bucata de piele din interior. Se aude tot bassul in masina. Sincer sunt f multumit, am si claritate si un sunet decent si posibilitatea se a goli imediat portbagajul pentru bagaje. Eu zic k e cel mai bun compromis Edited by cipus
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Treaba e ca vreau sa imi pun un sub, dar nu vreau sa investesc mai mult de 3 mil in sub (in afara de amplificator). Ideea e ca portbagajul este f bine izolat si mi-e sa nu iau un sub prea slab care sa nu face mare branza.

 

Are cineva sub pe E46, E36 etc.... ce putere are..

 

100Rms sigur e praf, ma gandeam la un minim 150 RMS.

184812[/snapback]

 

 

 

eu am e39 limuzina, am montat statie 300W sony xtreme si bass 350W rms JBL . cu portbagajul deschis se aude afara de la mare distanta, cu portbagajul inchis vibreaza numarul de la masina , dar nu se prea aude nimic afara si egal ZERO in masina. adica azi toata ziua am pierdut vremea sale montez, si maine sa le demontez, ca sa auzi tu in masina ceva, singura solutie este sa ciopartesti tabla de la cotiera banchetei spate, altfel nu faci nici-o treaba. SUCCES

Edited by eth0tty1
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Din pacate am ajuns la aceleasi rezultate ca si eth0tty1.

 

Statie Magnat 250rms (indoelnic insa, de vreme ce a costat 3 mil noua), subwofer JBL anniversary, 250 rms. Azi am fost sa le montez la un service.

 

Cu portbagajul deschis e harmalaie mare, cu el inchis iti dai seama ca se aude ceva doar din cauza numarului care vibreaza nu pentru ca auzi vreun bass, in masina .. decent la volum mare, in nici un caz super bine, la volum mic basu e inexistent, doar ce vine de la boxe.

 

Era de asteptat ce e drept din ce am citit pe forum si din vb cu alti posesroi de BMW :blink:

 

Acum am 2 solutii, ori subwoofer mai puternic, 350-400 rms, adica investitie de inca 150-200 ron minim, fie ... decupez placa din spate (pe care stau boxele) si pun o sita, ca si cum ar fi o boxa, sa mai scape sunetul din portbagaju ala idiot.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Din pacate am ajuns la aceleasi rezultate ca si eth0tty1.

 

Statie Magnat 250rms (indoelnic insa, de vreme ce a costat 3 mil noua), subwofer JBL anniversary, 250 rms. Azi am fost sa le montez la un service.

 

Cu portbagajul deschis e harmalaie mare, cu el inchis iti dai seama ca se aude ceva doar din cauza numarului care vibreaza nu pentru ca auzi vreun bass, in masina .. decent la volum mare, in nici un caz super bine, la volum mic basu e inexistent, doar ce vine de la boxe.

 

Era de asteptat ce e drept din ce am citit pe forum si din vb cu alti posesroi de BMW :blink:

 

Acum am 2 solutii, ori subwoofer mai puternic, 350-400 rms, adica investitie de inca 150-200 ron minim, fie ... decupez placa din spate (pe care stau boxele) si pun o sita, ca si cum ar fi o boxa, sa mai scape sunetul din portbagaju ala idiot.

207443[/snapback]

 

 

Trebuia sa ma crezi pe cuvant si sa nu faci aceleasi greseli ca mine :)

 

eu am cumparat asta:

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...17909&rd=1&rd=1

 

masoara acolo la cotiera cat loc ai tu, poate incape,daca nu este si un pioneer de dimensiuni putin mai mici, ala sigur iti incape.

 

Am sa incerc sa-l prind acolo de tabla aia si sa nu decupez din tabla,am sa dau jos doar stratul ala de izolatie care exista acolo, in felul asta masina ramane izolata de portbagaj si bass se aude in masina nu inafara ei, adica exact ceea ce ma intereseaza pe mine. mai devreme sau mai tarziu va trebui sa inlocuiesc si difuzoarele stoc pentru ca si ele lasa de dorit. cam in 2 sapt imi ajunge difuzorul, dupa ce-l montez am sa va scriu rezultatele.

 

PS te sfatuiesc sa lasi varianta cu decupatul/ciopartitul masinii la sfarsit ca ultima solutie.

Link to comment
Share on other sites

avand in vede ca nu stiu germana ai putea sa-mi spui si mie ce dimensiuni are cutia aia blaupunkt de pe e-bay? si poate un link la pioneer-ul celalalt?

multumesc

207575[/snapback]

 

blaupunkt:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...17909&rd=1&rd=1

 

 

Marime (L x l x G) 340 x 71-79 x 225 mm

 

 

 

pioneer:

http://cgi.ebay.de/Pioneer-TS-WX11A-Subwoo...3QQcmdZViewItem

 

Marime (L x l x G) 280 x 200 x 80 mm

 

L = lungime

l = latime

G = grosime

 

daca poti da un raspuns pana maine ....le bagam amandoua in achetul meu si iesi mai ieftin cu 50 euro minim decat daca ti-ai comanda singur

Link to comment
Share on other sites

Man eu am vazut BMW cu inca 2 boxe pe policioara aia, si se vedea super ok, deci omul isi decupase inca 2 gauri si pusese boxe, deci avea 4 pe spate.

 

M-am tot gandit la o solutie si cred ca o voi adopta pe aceasta in curand. O sa incerc chiar sa cumpar sita de boxa OEM.

 

In ceea ce priveste subwooferul Blaupunkt sau altele de aceleasi dimeniunsihni eu unul am ascultat sistem Harman Kardon cu subwofer sub scaun. Slab foarte slab, si proprietarul se plangea ca a facut o afacere proasta. Adica era ceva de genu, cum se aud boxe ovale pe spate la o Dacie, si e rusinos rau sa bagi 500E in audio si sa vina unu cu o reptila dotata cu Domotecuri pe spate si sa se auda bassu mai tare la el :blink:

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Man eu am vazut BMW cu inca 2 boxe pe policioara aia, si se vedea super ok, deci omul isi decupase inca 2 gauri si pusese boxe, deci avea 4 pe spate.

 

M-am tot gandit la o solutie si cred ca o voi adopta pe aceasta in curand. O sa incerc chiar sa cumpar sita de boxa OEM.

 

In ceea ce priveste subwooferul Blaupunkt sau altele de aceleasi dimeniunsihni eu unul am ascultat sistem Harman Kardon cu subwofer sub scaun. Slab foarte slab, si proprietarul se plangea ca a facut o afacere proasta. Adica era ceva de genu, cum se aud boxe ovale pe spate la o Dacie, si e rusinos rau sa bagi 500E in audio si sa vina unu cu o reptila dotata cu Domotecuri pe spate si sa se auda bassu mai tare la el :blink:

207635[/snapback]

 

 

"man" eu unul refuz sa-mi ciopartesc masina. Cine are bmw cat de cat mai nou si vrea sa se auda afara muzica tare, cred ca trebuie sa-si bata joc de masina sau sa-si ia un bmw mai vechi sau poate un coupe mai nou. in dacia suna domotecurile ca si in opel sau in vw ....suna pentru ca toata masina este ca o cutie si face rezonanta, de fapt mai tare se aude muzica afara decat inauntru. pe mine ma intereseaza sa am sunet de calitate inauntru in masina, ce se aude afara chiar nu ma intereseaza deloc.

PS. am avut si dacia si opel si vw ..... vorbesc din experienta nu din auzite, daca erati pe cale sa adaugati un comentariu aiurea :)

Link to comment
Share on other sites

"man" eu unul refuz sa-mi ciopartesc masina. Cine are bmw cat de cat mai nou si vrea sa se auda afara muzica tare, cred ca trebuie sa-si bata joc de masina sau sa-si ia un bmw mai vechi sau poate un coupe mai nou. in dacia suna domotecurile ca si in opel sau in vw ....suna pentru ca toata masina este ca o cutie  si face rezonanta, de fapt mai tare se aude muzica afara decat inauntru. pe mine ma intereseaza sa am sunet de calitate inauntru in masina,  ce se aude afara chiar nu ma intereseaza deloc.

 

207650[/snapback]

 

Hehe, sa inteleg ca cei de la West Coast Customs ciopartesc masini :)

Eu vorbesc aici de o modificare demna de un BMW nu taiat cu un cutit bont si lipituri cu scotch.

Si eu nu vorbesc de auzit muzica in exterior, ma refeream ca vine unu cu Dacia si la el in INTERIOR se aude mai bine decat intr-un bmw cu subwoofer.

"Dacia" fiind aici un substitut al unei masini entry level :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hehe, sa inteleg ca cei de la West Coast Customs ciopartesc masini :)

Eu vorbesc aici de o modificare demna de un BMW nu taiat cu un cutit bont si lipituri cu scotch.

Si eu nu vorbesc  de auzit muzica in exterior, ma refeream ca vine unu cu Dacia si la el in INTERIOR  se aude mai bine decat intr-un bmw cu subwoofer.

"Dacia" fiind aici un substitut al unei masini entry level :blink:

207884[/snapback]

 

 

da, West Coast Customs ciopartesc masinile. Din pacate nu sunt magnat al petrolului din california, si nici actor la hollywood asa ca trebuie sa ma gandesc ca in 1-2-3 ani masina trebuie vanduta si cumparata alta mai noua putin. oricat de frumos as decupa, la vanzare se vede ca este decupata si poate viitorul proprietar are 60 ani, nu are nevoie de muzica :) si nici nu da bani in plus pentru ca se aude mai tare decat stoc.Oricum, eu personal prefer sa nu aduc modificari caroseriei sau sa fac alte modificari iremediabile, insa fiecare cum crede ca e mai bine :)

Succes

Link to comment
Share on other sites

eu am tub+statie jbl de 250 w rms si pana sa tai tabla din spatele cotierei nu se auzea nimik.tabla aia e pretaiata,eu am scos-o cu o surubelnita si un ciocan:D si kiar nu vad ce e asha de grav fiindca oricum e acolo ca sa o tai:)in concluzie :merita!!!

209863[/snapback]

 

 

 

eu am comandat deja un bass activ aproape pe aceleasi dimensiuni ca si cotiera :blink:

tabla tamane acolo, izolatia va venii jos pentru ca se poate pune inapoi :)

Link to comment
Share on other sites

Ce norocosi sunteti voi cu sedanu-rile... :blink:

 

Eu ce draq i-oi face... :)

 

...cred ca voi ramane cu nostalgia jocului furculitelor pe mesele vecinilor cand intram cu Golful pe strada...

209747[/snapback]

 

 

gresit , la coupe sau decapotabile se aude super si inauntru si inafara. fa doar upgrade la difuzoare si pune butoi in portbagaj :)

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat deja un bass activ  aproape pe aceleasi dimensiuni ca si cotiera :)

tabla tamane acolo,  izolatia va venii jos pentru ca se poate pune inapoi :)

209912[/snapback]

 

 

Dupa ce termini ..tranteste niste poze ..sa vedem ce si cum ..si date tehnice :blink:

Link to comment
Share on other sites

maryusdanyel , ce model ai? ai scos bucata aia de metal si sa inteleg ca acum se vede din portbagaj partea din spate a banchetei (ma rog , o parte din ea)?

 

eth0tty1, eu am ascultat in 2 masini sub-uri active, de 80 , respectiv 100 rms ... parerea mea e ca sunt praf, se aud exact cum se aude un 250 rms in portbagaj.

 

E un user pe forum, am uitat id-ul lui, care are sistem kardon cu subwoofer sub scaun, plange si acum pt investitia facuta :blink:

Link to comment
Share on other sites

maryusdanyel , ce model ai? ai scos bucata aia de metal si sa inteleg ca acum se vede din portbagaj partea din spate a banchetei (ma rog , o parte din ea)?

deci intre banketa si portbagaj sunt urmatoarele:tabla,izolatia dinspre portbagaj(fff groasa),izolatia dinspre habitaclu(deci 2 izolatii), + o bucata de piele la fel ca interiorul ca sa se vada frumos cand e cotiera data jos.eu am taiat amandoua izolatiile cu cuterul,tabla ...dupa cum zis cu o surubelnita shi un ciocan si am pastrat doar bucata de piele care acopera perfect toata gaura cand e cotiera jos.oricum se aude bine si cu cotiera ridicata.

Link to comment
Share on other sites

aaa, am inteles. Din pacate nu pot face acelasi lucru pt ca eu nu am cotiera la bancheta spate :blink:

tre sa gasesc alta solutie de a scapa de antifonarea aia idioata.

209965[/snapback]

 

Nu se poate scoate pasla ?,,,Cea din spatele banchetei ?,

Link to comment
Share on other sites

da, West Coast Customs ciopartesc masinile. Din pacate  nu sunt magnat al petrolului din california, si nici actor la hollywood asa ca trebuie sa ma gandesc ca in 1-2-3 ani masina trebuie vanduta si cumparata alta mai noua putin.  oricat de frumos as decupa,  la vanzare se vede ca este decupata si poate viitorul proprietar are 60 ani, nu are nevoie de muzica :) si nici nu da bani in plus pentru ca se aude mai tare decat stoc.Oricum, eu personal prefer sa nu aduc modificari caroseriei sau sa fac alte modificari iremediabile, insa fiecare cum crede ca e mai bine :)

Succes

207931[/snapback]

Asha gandesc shi eu.aici is` perfect de acord cu tine. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.