Jump to content

Insonorizare X1


Recommended Posts

Salut,

 

aveti idee in ce masura se poate face o insonorizare suplimentara a motorului pe X1 18d? Capota nu e capitonata pe interior, dealerul zice ca nu exista acest reper, pe forumuri au aparut prin China niste capitonaje. In ce masura ar afecta de exemplu racirea?

Link to comment
Share on other sites

Legatura cu racirea nu are de ce sa aiba, pentru ca nu exista fante de aerisire in capota, singurul lucru care ar trebui sa te preocupe este daca respectivele capitonaje sunt ignifuge (din cate stiu eu , la masinile cu acel capitonaj acesta este confectionat dintr-un material ignifug).Mai poti sa te interesezi daca versiunile cu motorizari superioare au acel capitonaj standard si daca este , nu cred ca ai avea o problema sa il comanzi.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Nici eu nu am la modelul meu. Am intrebat si am gasit si ceva forumuri acum un an si concluzia generala este ca nu e nevoie. Dpdv al sunetului, reducerea "ragetului" bolnav al celor 4 cilindrii nu se estompeaza semnificativ. In plus, risti sa intrii in discutii cu garantia motorului, fiind doar metal disipeaza mai usor caldura, nu stiu totusi in ce masura.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Nici la mine nu are (xdrive 25d) dar mie mi se pare destul de bine insonorizata. Nici nu am mai avut alt BMW pana acum ca sa fac comparatie dar fata de alte marci eu zic ca e mai bine. Zgomotul motorului il aud putin doar cind trag mai tare de masina si as zice ca este unul placut, nu prea suna a diesel clasic. La mine se aude mai mult zgomotul de rulare si de la curentii de aer. Aici mi-as fi dorit o insonorizare mai buna. Edited by VIO47
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nici la mine nu are (xdrive 25d) dar mie mi se pare destul de bine insonorizata. Nici nu am mai avut alt BMW pana acum ca sa fac comparatie dar fata de alte marci eu zic ca e mai bine. Zgomotul motorului il aud putin doar cind trag mai tare de masina si as zice ca este unul placut, nu prea suna a diesel clasic. La mine se aude mai mult zgomotul de rulare si de la curentii de aer. Aici mi-as fi dorit o insonorizare mai buna.

 

Hehe, sa fi avut tu un beemer in 6 clinidri (de 8 nici nu vorbesc) inainte, sa vezi ala sunet de motor. Astea in 4 cilindri suna ca dracu' de astmatic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.