Jump to content

118d sau B180 CDI


smeTM

Recommended Posts

La sfarsitul lunii martie, merg in Germania sa-i cumpar o masina sotiei: Bmw 118d, 2005-2006, sau MB 180 Cdi, aceiasi ani.

Caut masini la maxim 150.000 km, carte service, cel mult :download::rolleyes: 7200 euro.

Ce puteti sa-mi spuneti de fiabilitatea celor doua masini si eventuale (sigure) cheltuieli; personal detin un 530d din 2005,am schimbat galerie admisie, fulie vibrochen, volanta + kit ambreiaj, curatat filtru de particule, ulei si filtre la 15.000 km (deci stiu ce inseamna intretinerea si schimbarea "consumabilelor"). Ce probleme au cele doua masini, ce ma sfatuiti sa achizitionez. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, dar de la pretul de pe mobile se mai negociaza. Telefonic, mi s-a facut o reducere de pana la 800 euro. Daca vrei sa vinzi,lasi din pret... Stau in Germania o saptamana si cred ca o sa gasesc la banii astia o masina "in toate mintile".

 

Seria 1 sau B-klasse? Argumente, pareri...

Link to comment
Share on other sites

Pai a condus 530d-ul 3 ani de zile (ocazional) si pot spune ca s-a descurcat :thumbsup: . Si eu as inclina pentru 118d ca aspect exterior, dar mi se pare ca B-ul este mai dotat la banii astia.

Avem 2 Mercedes Vito (de vreo 7 ani) de transport marfa si sunt niste masini incredibile. Au peste 300.000 - 400.000 km, sunt "handralite" toata ziua, incarcate (uneori peste 1 tona) si nu au avut nici o problema: doar ulei, filtre, motorina, directie. Cred ca sunt din perioada in care se faceau masini durabile, nu "masini de stors bani"...

Sa fie si B-ul la fel de bun? Ca seria 1 precis ca fiabilitate e cel mult la nivelul lui E60.

Link to comment
Share on other sites

nu e urat deloc, fata de seria 1 e superb

 

dar totusi intreb si eu, daca vrei doar o masina mica de oras pentru sotie si nici nu ai ditamai bugetul pentru asta, de ce nu te reorientezi pe o alta marca? ai o gramada de optiuni in segmentul ala

 

Cel putin interiorul e super,dupa parerea mea... post-41315-0-06522200-1363452045_thumb.jpg comparabil cu post-41315-0-79732800-1363452302_thumb.jpg eu zic ca nu e urat.

 

tu care parte din an 2005-2006 si 7000 de euro buget nu o intelegi?

Link to comment
Share on other sites

:bashwall: Aoleeeeu :stupid: , acum mi-am dat seama, e vorba de modelul mai vechi,pfuuuu...ma gandeam la alea noi. Pai in cazul asta, b-ul ala vechi e urat cu spume,mai bine un seria 1.:D

 

Plm, numai cand am vazut titlul topicului m-a dus cu gandul la ultimele modele ale celor doua marci,my bad asta e, se mai intampla.:rolleyes:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Asa este, dar vrei sa iei ce e mai bun in limitele bugetului.

 

Initial ne gandeam la A180cdi, dar e cam "urata". :rolleyes:

 

La ce sa ma uit cand cumpar 118d? Ce probleme specifice are (cum sunt la E60 caseta de directie, galeria de admisie, fulia vibrochen, filtrul de particule pana la 200.000 km, etc.)???

Link to comment
Share on other sites

Hai ca daca renuntam la shopping si iau destule tigari din Romania, poate marim bugetul la 7.500 euro.

 

Am sunat din Romania: 118d 6500 euro - redus la 6000 euro - lovit spate stanga (dar putin)

180cdi 6100 euro - redus la 5300 euro - lovita usa sofer

Nu vreau sa iau lovita, dar daca obtin un pret bun, nu ma deranjeaza.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca vrei sa vinzi, reduci pretul. Nu e o problema; la 7000 euro se poate lua 118d si 180cdi nelovita.

 

Renault Megane e Dacia Logan.

Ar mai fi Opel Astra, Ford Focus, MB A-klasse, Honda Civic (tot cam scumpa).

Dar favorita e 118d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei ii place seria 1, dar la cati bani am bagat in E60, zice ca Bmw-ul nu e o masina care "tine cu casa". De aceea a intrat in discutie Mercedes Benz. Deci cam vrea A-ul (la banii astia iei o masina impecabila) sau B-ul. Se schimba de la o zi la alta... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ia uite aici:

http://www.autovit.ro/kia-cee-d-C28334019.html

Kia Ceed din 2010 la 7250 euroi. Si daca e asa cum zici tu ca cine vrea sa vanda negociaza, o iei la 7000. Si garantie mai are pana in 2017. Decat un 1 chel si obosit mai bine te orientezi spre altceva. Si inca ceva...n-as prea avea incredere in cineva care cere 8500 pe o masina si lasa 800 la telefon dintr-o data.

Link to comment
Share on other sites

eu zic de A sa uiti. din ce am auzit si eu nu e o masina foarte fiabila. e masina ciudata a lu Mercedes. Pozitionare motor, cutie etc...ciudatica masina si toti mecanicii se feresc de ea sa o repare. Repet : din auzite.

depinde si unde va fi condusa masina. daca se conduce mult in oras A-ul e ok. daca se conduce si in afara e nasol cu barca....

totusi sunt foarte diferite masinile....ciudata comparatie...

 

dupa cum observi, nimeni nu se inghesuie cu pareri despre B sau A K deoarece e un forum BMW. eu zic sa intri si la mercedes sa ceri ceva pareri despre fiabilitate.

 

despre 118, la pana in 150 K km, daca se vor face km putini cum banuiesc, 2,3 ani nu ar trebuii sa ai probleme cu el. filtru de particule e alta discutie...dar ala se poate si curata. pana in 200 k normal se infunda, mai ales daca se umbla in oras si subturat.

 

o fulie e normal ca poate spre 200 k va trebuii sa schimbi....

 

dar nu te asptepta sa fie ieftin de intretinut nici Merc-ul. vezi si de un A2 daca va place, si daca se umbla mult prin oras , gandeste-te la benzina, care se preteaza mult mai bine ca fiabilitate, si cu mai putine probleme.

 

daca nu tineti la o marca premium, ( eu tin dar nu pentru o masina exclusiv de oras ), atunci sunt multe variante foarte fiabile cu km putini si mai noi la banii astia.

 

spor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.