Jump to content

Taxa de prima inmatriculare restituita partial


predoi

Recommended Posts

Ieri am fost la administratia financiara sa cer o adeverinta pentru o masina pe care vreau sa o vind (masina a fost inmatriculata in ianuarie 2008, deci s-a platit taxa de prima inmatriculare).

Cind m-am dus sa ridic adeverinta...surpriza. Primul proprietar a reclamat si incasat o diferenta de 1800 lei si din motivul asta pe adeverinta ar aparea faptul ca taxa a fost recuperata, lucru care nu il ajuta deloc pe eventualul cumparator.

Din cite imi aduc aminte la un moment dat statul a dat niste bani inapoi deoarece a scazut valoarea taxei. Lucrul asta nu inseamna in nici un caz restituirea taxei dupa parerea mea ci repararea unei greseli, si repunerea pagubitilor (a celor care au platit taxa la valoarea supraevaluata) in situatia de drept.

Am solicitat informatii despre suma platita initial si nu le-am obtinut deoarece plata taxei s-a facut in alt judet (Iasi, Pascani). Si asa am ajuns intr-un punct mort, probabil ca nimeni nu ar vrea sa se lege la cap cu problema asta.

 

Nu am cum sa dau de primul proprietar din pacate. Stie cineva ce taxa se platea in ianuarie 2008 ptr un 2 litri (520d) fabricat 2003, norma Euro 3? M-ar ajuta sa imi dau seama ce s-a intimplat si sa stiu ce sa solicit.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu la 318d/2004 euro 4 am platit in 2007 1100 si ceva de euro, iar in 2008 cand s-a dat alta HG(Tariceanu), am fost instiintat ca am de primit suma de 400 si ceva de euro ca urmare a alinierii la noile taxe de prima inmatriculare pentru similar masina mea. Acest lucru nu este considerat recuperare de taxa. Trebuie sa mergi in localitatea(judetul) in care s-a facut plata initiala a taxei si sa ceri dovada platii, pe baza cartii de identitate, sunt obligati ca in termen de 30 de zile sa-ti raspunda la cerere. Atentie, toate astea pica , doar daca proprietarul initial al masinii, a cerut si recuperat in instanta valoarea totala a taxei platite.
Link to comment
Share on other sites

Eu la 318d/2004 euro 4 am platit in 2007 1100 si ceva de euro, iar in 2008 cand s-a dat alta HG(Tariceanu), am fost instiintat ca am de primit suma de 400 si ceva de euro ca urmare a alinierii la noile taxe de prima inmatriculare pentru similar masina mea. Acest lucru nu este considerat recuperare de taxa. Trebuie sa mergi in localitatea(judetul) in care s-a facut plata initiala a taxei si sa ceri dovada platii, pe baza cartii de identitate, sunt obligati ca in termen de 30 de zile sa-ti raspunda la cerere. Atentie, toate astea pica , doar daca proprietarul initial al masinii, a cerut si recuperat in instanta valoarea totala a taxei platite.

 

Sumele se pupa, 1800 de lei insemnau exact 400 si ceva de euro si in cazul meu. O sa ma duc din nou la fiscul de domiciliu poate o rezolv aici, mi-e cam peste mina sa fac un drum pina la Pascani...

Stii cumva numarul HG prin care s-a redus valoarea taxei?

Edited by predoi
Link to comment
Share on other sites

in decembrie 2007 am platit 5800 ron pentru motor 1951 cmc euro 3 diesel,dupa care am luat diferenta de 2100 ron dupa recalcularea taxei auto

 

Multumesc!

 

:excl: scrie cu text normal! :excl:

 

1. E obligatoriu?

2. Ce semnificatie au semnele de exclamare in triunghiuri galbene?

Edited by predoi
Link to comment
Share on other sites

Sumele se pupa, 1800 de lei insemnau exact 400 si ceva de euro si in cazul meu. O sa ma duc din nou la fiscul de domiciliu poate o rezolv aici, mi-e cam peste mina sa fac un drum pina la Pascani...

Stii cumva numarul HG prin care s-a redus valoarea taxei?

Cred ca e vorba de OUG 50/2008...

http://recuperarea-taxei-de-poluare.blogspot.ro/p/scurt-istoric-al-taxei-de-poluare.html

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act?ida=79140

Link to comment
Share on other sites

 

 

Intr-adevar, art.11 din OUG 50/2008 prevede restituirea diferentei intre taxa speciala si taxa pe poluare.....QED

Mai ramine sa conving fiscul sa elibereze adeverinta conform cu realitatea. Se pare ca adeverintele sint emise direct de softul folosit si nu pot fi editate, iar in cazul asta apare "taxa restituita".

post-10868-0-79113800-1366140096_thumb.jpg

Edited by predoi
Link to comment
Share on other sites

ai rezolvat ceva la fisc?

 

Ar fi fost anormal sa rezolv ceva....chiar ar fi fost o surpriza.

Efectiv simt ca ma impotmolesc din ce in ce mai tare pe zi ce trece; orice mica problema se transforma incet-incet intr-o problema mai mare sau foarte mare. Din pacate nu se intimpla numai in sistemul bugetar, se intimpla si in mediul privat.

 

On topic: am fost la biroul inmatriculari, le-am expus situatia, functionarul a mers in spate sa discute "cu sefu'" si raspunsul a fost ca "da, nu mai trebuie platita taxa" insa nu se poate inmatricula fara mai multe informatii (?!?).

Deci: administratia financiara din judetul X nu are date despre o plata efectuata la o administratie financiara din judetul Y, deoarece sistemul informatic este folosit probabil pentru orice altceva (Solitaire, farcebook) decit pentru a inregistra si pune la dispozitie date despre tranzactii, plati, taxe, etc... In plus functionarii de la administratia financiara responsabili cu emiterea acestor adeverinte habar n-au de taxa speciala sau de taxa de poluare, n-au auzit in viata lor de OUG 50, etc...

 

Iar romanu' nu are ce face decit sa dea cu caciula de pamint si sa astepte sa se deschida "o corespondenta" intre cele doua administratii financiare, si eventual sa primeasca un raspuns...Dumnezeu stie ce fel de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi fost anormal sa rezolv ceva....chiar ar fi fost o surpriza.

Efectiv simt ca ma impotmolesc din ce in ce mai tare pe zi ce trece; orice mica problema se transforma incet-incet intr-o problema mai mare sau foarte mare. Din pacate nu se intimpla numai in sistemul bugetar, se intimpla si in mediul privat.

 

On topic: am fost la biroul inmatriculari, le-am expus situatia, functionarul a mers in spate sa discute "cu sefu'" si raspunsul a fost ca "da, nu mai trebuie platita taxa" insa nu se poate inmatricula fara mai multe informatii (?!?).

Deci: administratia financiara din judetul X nu are date despre o plata efectuata la o administratie financiara din judetul Y, deoarece sistemul informatic este folosit probabil pentru orice altceva (Solitaire, farcebook) decit pentru a inregistra si pune la dispozitie date despre tranzactii, plati, taxe, etc... In plus functionarii de la administratia financiara responsabili cu emiterea acestor adeverinte habar n-au de taxa speciala sau de taxa de poluare, n-au auzit in viata lor de OUG 50, etc...

 

Iar romanu' nu are ce face decit sa dea cu caciula de pamint si sa astepte sa se deschida "o corespondenta" intre cele doua administratii financiare, si eventual sa primeasca un raspuns...Dumnezeu stie ce fel de raspuns.

te-am intrebat pentru ca si eu am luat diferenta aia de taxa si vrea sa ma duc sa vad daca imi dau o adeverinta precum ca masina are taxa platita

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.