Jump to content

BMW e65 750 anul 2006


PEMEX

Recommended Posts

Salut.Vreau sa imi cumpar un BMW 750 din Germania deoarece chiar aici locuiesc.Am gasit unul din 2006 cu putin peste 100.000 km de la un dealer BMW .Imi ofera si garantie 1 an plus TUV-ul nou.Vreau sa stiu daca dvs cunoasteti cam cat este consumul pe autostrada.Aici ma refer la viteze de 120 sau 160.Adica cam cati km pot face cu un rezervor plin mergand doar pe autostrada.Orice parere poate sa imi fie de folos .Multumesc. Edited by PEMEX
Link to comment
Share on other sites

Promit ca o sa pun si poze daca il cumpar.Dar asta pe la mijlocul lui Mai.Am fost si la firma de asigurari de aici si am un procentaj de 37%.Un 'fullcasco' costa aprox 1800 euro pe an.Impozitul cred ca se ridica pe la 500 euro pe an.La test am fost putin nemultumit de anvelope.Sunt putin uzate.Tipul de la dealer mi-a zis ca imi vor da un set nou de anvelope de iarna.Dar sincer as prefera un set mixt.Sper daca imi cumpar masina sa nu fiu tot prin service cu ea deoarece am un program foarte plin in timpul saptamanii. Edited by PEMEX
Link to comment
Share on other sites

Consumul in oras (Germania) nu va atinge niciodata 30+! Un 16-18 este real. La masina mea E 65 760, pe care o folosesc zilnic pt. mers la cabinet (ca.14 Km.) consmul este de 16-18, deci la un 750 cam tot pe acolo. Pe autostrada 12-15 in functie de cite trag de ea. Impozitul va fi mai mic de 400 €, eu platesc 406 pe an. La Vollkasko cauta si alte oferte, eu platesc la cred 30% ca. 1200 €/an cu 300 Selbstbeteiligung.
Link to comment
Share on other sites

Consumul in oras (Germania) nu va atinge niciodata 30+! Un 16-18 este real. La masina mea E 65 760, pe care o folosesc zilnic pt. mers la cabinet (ca.14 Km.) consmul este de 16-18, deci la un 750 cam tot pe acolo. Pe autostrada 12-15 in functie de cite trag de ea. Impozitul va fi mai mic de 400 €, eu platesc 406 pe an. La Vollkasko cauta si alte oferte, eu platesc la cred 30% ca. 1200 €/an cu 300 Selbstbeteiligung.

Eu la Provinzial.Vad ca lucram in acelas domeniu.

Link to comment
Share on other sites

daca pretul iti convine...nu sta pe ginduri. e o masina ok, confortabila, rapida. daca te tii de service in mod normal nu ai mari surprize. pt. o siguranta suplimentara vezi ca ADAC ofera un check impartial al masinii la o suma absolut rezonabila.

 

E 65 nu este asa pacatoasa cum apare pe forumul asta. Ma refer la cele de aici...drumuri, service corect la zi samd

 

vezi daca a fost schimbat uleiul la cutia de viteze. povestea cu life time e o gogoasa mare. daca nu, ai service ZF chiar la tine in DO, linga aeroport.

Link to comment
Share on other sites

Da am auzit despre uleiul de la cutia de viteze automata ca trebuie avuta mare atentie.Vreau sa imi fac un Termin poate saptamana asta la dealer sa intreb mai multe inclusiv despre acest lucru.Depinde cum scap de la spital, cateodata ajung si dupa ora 18 acasa cand deja programul este inchis. Edited by PEMEX
Link to comment
Share on other sites

ZF, producatorul cutie recomanda schimbul de ulei la 80-100k km. BMW vine cu povestea life time. La E38 750 la 250k km mi-a clacat cutia, nu mai intra in R. Diagnoza la BMW: ulei ars plus ceva pilitura. Asta la BMW NIderlassung in ESSEN, de unde am cumparat masina si unde s-a facut serviceul tot timpul. Nesimtitii de la BMW iti spun ca nu trebuie schimbat uleiul, fiind life time. Am schimbat cutia si de atunci merg la ZF in DO la schimb de ulei cutie+diferential.
Link to comment
Share on other sites

Promit ca o sa pun si poze daca il cumpar.Dar asta pe la mijlocul lui Mai.Am fost si la firma de asigurari de aici si am un procentaj de 37%.Un 'fullcasco' costa aprox 1800 euro pe an.Impozitul cred ca se ridica pe la 500 euro pe an.La test am fost putin nemultumit de anvelope.Sunt putin uzate.Tipul de la dealer mi-a zis ca imi vor da un set nou de anvelope de iarna.Dar sincer as prefera un set mixt.Sper daca imi cumpar masina sa nu fiu tot prin service cu ea deoarece am un program foarte plin in timpul saptamanii.

 

nu prea ai ce face cu mixte in DE, iarna sunt obligatorii alea de iarna, deci oricum iti trebuie 2 seturi.

Sfatul meu e sa iei cu tot cu jante fiecare set,ca in maxim 2 ani la cat e mutatul anvelopelor de pe o janta pe alta in DE iti scoti banii.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Referiror cu garantia am aflat ca acesta garantie reprezinta o suma de bani.Dealerul mi-a zis ca suma se ridica la 8000 euro.Adica pana in 8000 euro se pot face reparatii in contul acestei garantii.Un an mi se pare destul de putin, trebuie sa intreb daca se poate face o prelungire.
Link to comment
Share on other sites

Referiror cu garantia am aflat ca acesta garantie reprezinta o suma de bani.Dealerul mi-a zis ca suma se ridica la 8000 euro.Adica pana in 8000 euro se pot face reparatii in contul acestei garantii.Un an mi se pare destul de putin, trebuie sa intreb daca se poate face o prelungire.

E BMW Händler? Sau ceva "independent"?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu aici la cluj stiu pe cineva cu un 750i individual care deja e la al 3-lea motor... are vreo 80.000 km si nu e poveste pescareasca.

 

cam ciudat, eu stiu ca se corectase treaba cu motoarele versiuni mai noi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.