Jump to content

Sfat cumparare 730d an 2009-2011


zxtr3m3

Recommended Posts

Salut!

As vrea si eu o parere avizata din partea voastra in legatura cu achizitia unui 730d, an de fabricatie 2009-2011.

Tin sa precizez ca momentan sunt in prospectare si nu stiu preturile din piata auto.

Am consultat un site de profil din Germania si am vazut niste preturi tentante...care incep in jurul a 18k.

Bugetul alocat e undeva 25.000 maxim 30.000.

Astept parerile voastre in legatura cu pretul masiniii, fiabilitate si alte chestii de genul asta.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

sa ai si vreo 8k pe dreapta, pica cutiile pe f01. Azi am discutat cu un electrician de la o reprezentanta bmw oarecare si spune ca intre 100 si 150 mii, in functie de talpa sau nu.

 

 

 

 

 

confirm povestea cu cutiile

 

mie mi-a picat la 20k mile( cca 35k km)

 

garantie, cutie si convertizor nou, merge ca unsa

Link to comment
Share on other sites

Exact un 730d f01 vreau sa iau si eu la anu la incept. Ca buget undeva la 17000 + ce iau pe e60 (estimez eu ca se aduna pe la 30000euro).

Pana acum nu auzisem de treaba asta despre cutii dar acum o sa incep sa ma documentez. Oricum are cineva in familie A8 si nu imi spune absolut nimic masina aia cand ma urc in ea, deci nu voi trece la Audi.

Link to comment
Share on other sites

E bine, macar bmw-u iti spune ca i se rupe lantu :))

Dupa ce am achizitionat N47-le am schimbat distributia si am pus modelul cu lant mai gros nu pentru ca "spunea ceva" ci pentru ca tin la masina - daca la asta te-ai referit

Daca pui in balanta si a8-ul are probleme, una din ele fiind DPF-ul care a picat iremediabil la 162.000km. Compresorul de la pernele de aer a picat de doua ori intr-un an si nu e ieftin de loc. Consumul exagerat de mare pentru un motor de 3l diesel la A8 ma face sa zic pas oricand. Da recunosc, cand ma sui la volan, are jde`mii de luminite alb-rosu care iti sar in ochi, dar nu asta imi doresc.

Link to comment
Share on other sites

Compresorul de la pernele de aer a picat de doua ori intr-un an si nu e ieftin de loc. Consumul exagerat de mare pentru un motor de 3l diesel la A8 ma face sa zic pas oricand. Da recunosc, cand ma sui la volan, are jde`mii de luminite alb-rosu care iti sar in ochi, dar nu asta imi doresc.

 

Compresorul a picat a doua oara ca nu s-a schimbat si releul de la compresor(nu se da garantie daca nu se schimba si releul). Consum 16-17% e chiar ok la ce tonaj are masina si tractiune integrala.(in Bucuresti)

Link to comment
Share on other sites

Compresorul a picat a doua oara ca nu s-a schimbat si releul de la compresor(nu se da garantie daca nu se schimba si releul). Consum 16-17% e chiar ok la ce tonaj are masina si tractiune integrala.(in Bucuresti)

 

Desi suntem putin offtopic o sa raspund.

A fost schimbat si releul de la compresor (si prima si a doua oara), este undeva deasupra pedalierului pozitionat in spatele unei masti de plastic. Este un releu galben daca tin bine minte.

Consumul 15.5% mixt (mers mai mult in oras) este exagerat pentru un A8 cu motor de 230cai. Nota: Se merge cu masina in Constanta unde traficul nu este nici pe departe cel din Bucuresti.

Eu unul ma asteptam la ceva mai mult de la o masina care a costat o mica avere.

 

Revenind la subiect, nu am condus F01 dar m-am plimbat ca pasager de cateva ori. Mie personal imi place mult mai mult decat A8-ul atat la interior cat si la exterior.

Link to comment
Share on other sites

Cand aveam q7 4.2tdi euro4 aveam mixtul undeva pe la 15-16% si locuiesc in Buc,de unde scoti cifrele alea ?

 

La capitolul finisaje atat bmw cat si audi,mercedes sau jaguar sunt f. comparabile,asta cu audi = vw mai scump este total fals.

 

Sincer si eu dintre Audi D3 si bmw F01 as alege oricand Bmw-ul insa nu ac lucru il pot spune dintre F01 si D4.

 

Pt initiator,daca esti hotarat la F01 cumpara o masina de la Bmw Germania,cu garantie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.